ÖSO sınır hattına doğru ilerliyor

Trump’ın açıklamasının ardından ABD askerleri Suriye’den çekilme hazırlıkları yaparken, ÖSO da terör örgütü YPG/PKK işgalindeki Menbiç’e zırhlı araçlar ve ağır silahlı askeri birlikler gönderiyor

ÖSO sınır hattına doğru ilerliyor

ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilme hazırlığı sürerken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekatı’yla terörden arındırılan bölgelerdeki cephe hatlarına askeri birlikler gönderdi. Terör örgütü YPG/PKK’nın ana omurgasını oluşturduğu SDG’nin ise harekatı önlemek için sınır hattının rejime teslim edilmesi konusunda Esad yönetimi ile anlaştığı ileri sürüldü. Öte yandan Fransa, askerlerini ABD askerlerinin boşaltma hazırlığı yaptığı mevzilere konuşlandırdı.

TSK’nın Fırat’ın doğusuna kapsamlı kara ve hava harekâtına yönelik hazırlığı sürüyor. Terör örgütü YPG/PKK ise bölgeye uçuş yasağı kararı aldırmak için Fransa aracılığı ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) başvurmaya hazırlanıyor. Talebi destekleyen Fransa yönetiminin “uçuş yasağı kararının ABD’siz alınamayacağını” aktardığı bildirildi.

Sınırda hareketlilik

Anadolu Ajansı’nın haberine göre ÖSO bileşenlerinden Hamza Tümeni, eğitimini tamamlayan unsurların ağır silahlı arazi ve zırhlı araçlarıyla, terör örgütü YPG/PKK ile Beşar Esad güçleriyle olan sınır hatlarına yönlendirdi. YPG/PKK işgalindeki Menbiç bölgesine sevk edilen kuvvetlerin, Türkiye’nin Menbiç’e yönelik muhtemel operasyonunda önemli görevler üstleneceği öğrenildi. Birlik komutanlarından Binbaşı Ebu Yezen “Birliklerimiz, terör örgütlerinin işgal ettiği bölgelerin temas hatlarına doğru yola çıktı” dedi. Menbiç’te hayatlarını devam ettiren sivillerin YPG/PKK’nın konuşlandığı noktalardan uzak durmaları gerektiğini belirten Ebu Yezen, “Örgüt üyelerini Menbiç’ten temizleyerek Menbiç’i özgürlüğüne kavuşturacağız” açıklamasında bulundu.

ABD’nin çekilme kararına rağmen bölgede kalmaya devam eden Fransız askerlerinin, Menbiç’e yerleşmeye başlaması dikkati çekti. ABD askerlerinin boşaltacakları mevzilere, Fransız askerlerinin konuşlanmaya çalıştığı bildirildi.

ABD’nin kararının ardından YPG/PKK ile Suriye yönetimi son günlerde temaslarını artırdı. Federasyon talebinden vazgeçtiğini açıkladıktan sonra Şam’da Esad yönetimi ile masaya oturan terör örgütü, sınır hattını Esad yönetimine teslim teslim etmeye hazırlanıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise ana omurgasını YPG/PKK’nın oluşturduğu SDG’den bir grubun Rus yetkililerle Moskova’da görüşme yaptığını duyurdu. İddiaya göre, bu görüşmelerde Fırat’ın doğusunun geleceği masaya yatırıldı. SDG’nin Rus yönetiminin Esad yönetimine bağlı sınır muhafızlarının Fırat ile Dicle arasındaki sınır hattına yerleştirilmesi önerisini kabul ettiği öne sürüldü. Bölgenin kimin tarafından yönetileceği konusuna ilişkin görüşmelerin ise sürdüğü belirtildi.

Terör örgütü YPG’nin Esad yönetiminden talebinin Afrin’de olduğu gibi Ulusal Savunma Güçleri’ne bağlı milislerin değil, düzenli orduya bağlı askerlerin gönderilmesi olduğu öğrenildi. TSK’nın Afrin harekâtına karşı koymak amacıyla bölgeye gönderilen milis gücünün tamamı bombardımanda etkisiz hale getirilmişti.

Savaşçılar Menbiç’e yönlendirildi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekâtı’yla terörden arındırılan bölgelerdeki cephe hatlarına askeri birlikler gönderiyor. ÖSO bileşenlerinden Hamza Tümeni, eğitimini tamamlayan unsurlarını ağır silahlı arazi ve zırhlı araçlarıyla, terör örgütü YPG/PKK ile Esad rejimine bağlı güçlerle olan sınır hatlarına gönderdi.

ÖSO: Fransa işgalci devlet

Hamza Tümeni Komutanı Seyf Ebu Bekir, Fransa’nın, YPG/PKK’ya destek açıklamasında bulunmasını değerlendirdi. “Bu, aslında Fransa’nın politikasının iflasının göstergesidir” diyen Ebu Bekir, “Fırat’ın doğusunda ABD-Türkiye anlaşması sonrası Fransa’nın PKK’ya destek verebileceğini zannetmiyoruz” ifadesini kullandı. Ebu Bekir, “Fransa’nın geçmişte Suriye’de işgalci güç olduğu herkes tarafından biliniyor. Fransa, mümkün olan en büyük kazanımı sağlamak için askeri varlığını koruma çabasındadır” diye konuştu. AZEZ AA

Ağrı'da zırhlı araca roketatarlı saldırıAğrı'nın Doğubayazıt ilçesinde İran sınırında devriye gezen zırhlı araca teröristlerce düzenlenen roketatarlı saldırıda 5 asker yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber