Otizme karşı donmuş sperm

İngiliz uzmanlar, 18 yaşında sperm dondurmanın, gelecekte özürlü çocuğa sahip olma riskini azalttığını açıkladı.

Uzmanlar, geç yaşta baba olanların sperm kalitesinin daha düşük olduğunu ve risk taşıdıklarını vurgularken, genç yaşta spermlerini donduran babaların çocuklarında şizofreni ve otizm gibi hastalıkların görülme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. İngiltere’de bulunan Abertay Üniversitesi’nden Doktor Kevin Smith, baba olmak isteyenlerin genç yaşta sperm bankalarına başvurarak, baba olmak istedikleri güne kadar spermlerini dondurmalarını tavsiye etti. Özel sperm bankaları, kişilerin istekleri doğrultusunda sperm dondurma hizmetlerini yılda yaklaşık 315 Dolar gibi bir para karşılığında gerçekleştiriyor.

Doktor Smith, sperm bankalarının kullanımı konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgularken, bu uygulamanın uzun vadede daha sağlıklı nesiller için büyük önem taşıdığını belirtti. Geç yaşta baba olmanın riskleri olduğunu vurgulayan Smith, özellikle 40 yaş ve üstünde bu riskin ciddi ölçüde artacağını ifade etti. Son yıllarda baba olma yaşındaki artışa dikkat çeken uzmanlar, sperm bankalarının pratikte en uygulanabilir çözüm olduğunu vurguluyor.

Bolu'da şüpheli çanta alarmıBolu'da, kentin en işlek meydanında unutulan sırt çantasını görenler durumu polise bildirdi. Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından bomba imha uzmanınca fünye ile patlatılan çantanın içinden defter ve kitap çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber