Özel okul ücretleri tartışılıyor

Özel okul ücretleri tartışılıyor

Özel okulların öğrenim ücretlerini açıklamaya başlamasıyla velilerden şikâyetler gelmeye başladı. Kimi veliler, çocuklarının öğrenim gördüğü kolejde yüzde 40’a varan oranda zam yapıldığını iddia ediyor, kimi veliler de öğrenim ücretinin 100 bin TL’yi geçtiğini söylüyor.

Konuyla ilgili bazı özel okul yöneticileri ise artan maliyetler nedeniyle yüksek oranlarda zam yapmaya mecbur kaldıklarını dile getiriyor. Bu noktada devletin otomotivden mobilyaya pek çok sektöre sağladığı avantajların kendilerine de sağlanmasını talep ediyorlar. Örneğin eğitimde yüzde 8 KDV’nin düşürülmesinin önemli bir adım olacağını kaydediyorlar. Veliler öğrenim ücretlerinin yanı sıra bu ücretlerin karşılığını alamamaktan da şikâyetçiler. Sosyal medyada paylaşılan görüşlerden bazıları şöyle:

- 0rtalama bir kolejin, servis ve yemek hariç, eğitim ücreti peşin 37.584,10 TL; taksit 39.150 TL! Devletin fiyatlara müdahalesi gerekmez mi?
- Bizim okulumuz da her geçen sene taksit sayısını azaltıyor. Kırtasiye, servisten sonra şimdi eğitim ödemesi taksitini azalttılar. Allah bize kolaylık versin. Girdik bir girdabın içine çocuğumuzun düzeni bozulmasın diye çıkamıyoruz.
- Özel okullar ucuz öğretmen çalıştırma peşinde. Sene sonu şişme puan versinler yeter.
- Karşılığında ne veriyorlar sorusuna gelince ise aldıkları bedel kadar bir şey vermiyorlar. Daha lüks binalarda hizmet, daha kaliteli yemekler, daha iyi laboratuvar ve sosyal tesis sunuyorlar. Onun haricinde anlatılan matematik, fizik devlet okulundan farklı değil.
- Yönetmelik falan dinleyen yok, TEFE, TÜFE’yi de baz almadan canlarının istediği zam oranını uyguluyorlar. Yine birçok dersi de dışarıdan takviye alıyoruz. Kalifiye insan yetiştireceğiz diye sömürülüyoruz.
- Öğrenciden yıllık 40.000 TL alıp öğretmenine aylık 2500 TL veren özel okulcu beyler de var! Tek dertleri eğitim tabii ki!
- Kitap ve test kitaplarını kendileri bastırıp fahiş fiyatlara satanlar var. bizden tablet alacaksın diyenler var. Ahlaksız bir sömürü düzeni hakim.

Unkapanı'nın "Cici Baba"sıydıİstanbul'daki sel felaketinde su dolan Unkapanı alt geçidinde cesedi bulunan kişinin kimliği henüz tespit edilemedi. Ölen kişi, Unkapanı'nda "Cici Baba" lakabıyla tanınıyor. Onunla aynı yerde yatan arkadaşları o anları anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber