Pastırma sıcakları (yazı) ne zaman geliyor?

Ekim ayı sonlarına doğru ilerliyoruz. Bugün hava sıcaklıkları 1 ile 3 derece azalmış durumda... Vatandaşlar pastırma sıcaklarını beklerken "Pastırma yazı ne zaman?" sorusu yoğun bir şekilde yöneltiliyor.

Pastırma sıcakları (yazı) ne zaman geliyor?

 

Hava sıcaklıkları yavaş yavaş düşerken ekim ayının 3'te 2'si de geride kaldı. Pastırma sıcakları için gün sayılırken vatandaşlar tam tarihi merak edip "Pastırma yazı ne zaman?" sorusuna cevap arıyor. İşte detaylar...

PASTIRMA SICAKLARI BU YIL NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Pastırma sıcakları bazı yıllar birden fazla yaşanabileceği gibi, hiç görülmediği zamanlarda olur. Pastırma sıcaklıkları genellikle ekim ayının sonundan kasım ayının ortalarına kadar devam eder. Bu dönemde gündüz saatleri güneşli ve ılık geçer. Geceleri serindir. Don olayları görülebilir.

PASTIRMA SICAKLARI ADINI NEREDEN ALIYOR?

Bu sıcaklık dalgası ülkemizde adını gerçekten de pastırmadan almış. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının birbirine yakın olması sebebiyle, pastırmanın en iyi bu dönemde kurutulduğu iddia ediliyor. Bu yüzden de bu döneme pastırma yazı adı veriliyor

Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) olarak anılıyor.

Şoför otobüse tutunan çocuğa böyle şiddet uyguladıAntalya’da şehir içi yolcu otobüsü şoförü, araca tutunduğu gerekçesiyle bir çocuğu dövdü. Olay anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber