Pekin hakkında genel bilgiler

Pekin, Çin'in başkenti ve ülkenin en büyük ikinci metropolüdür. Peki, Pekin'e nasıl gidilir, gezilecek yerleri nelerdir ve Pekin'e gidince mutlaka denenmesi gereken tatlar nelerdir? İşte Pekin hakkında genel bilgiler.

Pekin hakkında genel bilgiler

Pekin hakkında genel bilgiler

Pekin yaklaşık 25 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık üçüncü şehridir. Başkent olmasının yanı sıra, kültürel ve eğitim açısından da ülkenin başkentliğini yapmaktadır. Şehirde 90'dan fazla üniversite bulunmasından dolayı şehrin eğitim düzeyi oldukça yüksektir.

Pekin'de dünyanın en eski yerleşim yerleri bulunmaktadır ve dünyanın en eski başkentlerinden biri olarak anılır.

Pekin, coğrafi olarak düz ve kurak bir yapıya sahiptir. Fazla sanayileşme yüzünden kirli bir havaya sahiptir. Ekonomik açıdan zengin bir şehirdir. Yaşam standartları yüksek ve oldukça kalabalık bir şehir olduğu da söylenebilir.

Pekin'de geniş metro hatları sayesinde şehir içi ulaşım son derece gelişmiştir.

Şehirde hem modern, hem kültürel bir hava hâkimdir bu da turistler için Pekin'i dikkat çekici hedeflerden biri yapmaktadır.

Pekin'e nasıl gidilir?

Pekin'e İstanbul'dan aktarmasız uçuşlar mevcuttur. İstanbul'dan Pekin'e gidiş süresi 9 saattir.

Pekin'de gezilebilecek bazı yerler

Cennet Tapınağı

Cennet Tapınağı Pekin’in Chongwen bölgesinde bulunmaktadır. Çin'in en görkemli ve büyük yapılarından biridir ve büyük bir arazinin üstünde bulunmaktadır. 1998 yılında Unesco Dünya Mirasları listesinde kendine yer bulmuştur. Tamamen ahşaptan ve dairesel olarak inşa edilmiş bir tapınak olma özelliğindedir. Bu yapıyla ilgili en ilgi çekici noktalardan biri ise yapılırken hiç çivi kullanılmamasıdır.

Yasak Şehir

Yasak şehir, Çin hanedanlıklarına ev sahipliği yapmış bir saraydır. Şu anda müzeye çevrilmiş olan bu saray, dünyanın en büyük alanına sahip ve dünyada en çok ziyaret edilen müze olarak anılmaktadır. 1987 yılında Unesco Dünya Mirasları listesinde kendine yer bulmuştur.

Bu büyük sarayda gezilecek çok fazla yer vardır. Gezmek için bir gününüzü bile bu görkemli mimari için ayırabilirsiniz.

Ming Mezarlıkları

Ming hanedanının 13 imparatoruna ait büyük ve son derece gösterişli mezarlıktır. Pekin'in biraz dışında bulunur. Burası da Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunur. Çin'in kültürünü ve görkemli mimarisini görmek isteyenler için ilginç bir gezme noktası olacaktır.

Pekin mutfağı hakkında

Bilindiği gibi Çin mutfağının temelini pirinç oluşturmaktadır. Baharatlar ve soslar Çin mutfağında oldukça yoğun kullanılmaktadır. Balık, kırmızı et, tavuk ve değişik sebzeler de tüketilmektedir.

Pekin'in en meşhur yemeklerinden biri ördek kızartması olarak bilinir. Gittiğiniz her restoranda hemen hemen yiyebilirsiniz. Bunun yanında noodle çeşitlerini, Shandong tavuğunu ve Aiwowo'yu da denenmesi gereken tatlar listenize alabilirsiniz.

Eğer geleneksel yemekleri tercih etmezseniz cafe ve restoranlarda pizza, sandviç ve fast food gibi tatları da rahatça bulabilirsiniz.

Hatay'da kahreden olayKilis’te foseptik çukuruna düşen buzağıyı kurtarmak için giren 3 kişi metan gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber