Polis, Taksim Meydanı'ndan ayrıldı

Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesinin durdurulması için yapılan protestolar 5'inci gününde amacına ulaştı. Bu sırada Taksim çevresinde toplanan gruplar, polisi protesto etmeye ve bazı cisimler atmaya başlayınca otobüslere binen polis ekipleri geri dönerek gaz bombaları atmaya başladı.Olaylar tam yatıştı derken bu kez meydanda son olarak AKM önünde kalan bir grup polis de kendilerine şişe atılması üzerine kalabalığa gaz bombası attı. Bazı göstericiler de geride kalan polislerin üzerine havai fişek attı. Polisler kalkanları ile kendilerini korumaya çalışırken bir yandan da topluluğa biber gazı fırlattı, Taksim'de büyük kargaşa yaşandı. Polislerin bir bölümü de İETT otobüsleri ile meydandan hızlı bir şekilde uzaklaştırıldı.Polisin çekilmesi ile Taksim Meydanı'nın çevresinde toplanan binlerce kişi bir anda ortaya çıktı ve meydana adeta aktı.

Polis, Taksim Meydanı'ndan ayrıldı

Taksim'de polis saat 15.30 sıralarında çekilmeye başladı. Polisin çekilmesiyle birlikte binlerce kişi, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'na girdi. Gezi Parkı'nın yanından ayrılırken göstericilerle karşı karşıya gelmesiyle gerginlik yaşandı. Göstericilerin aralarında kalan polise tepki gösterildi. Su şişesi atılan polisler, gaz bombalarıyla karşılık verince Taksim Meydanı karıştı. Göstericiler kaçışırken polisler de otobüslere binerek meydandan ayrılmaya çalıştı.
Bazı gruplar TOMA araçlarına taş atarak saldırdı. Eylemciler Gezi Parkının Elmadağ yönünden TOMA araçlarıyla birlikte çekilen polis ilie uzun süre çatıştı. Polisin attığı biber gazı Ceylan İntercontinental Oteli'nin bahçesindeki ağaçlara isabet edince burada yangın çıktı. Otların ve ağaçların alev almasıyla yangın bir anda otel bahçesini sardı. Yangına müdahale göstericiler tarafından yapıldı. Yangın toprak atarak müdahale eden göstericiler yangın büyümeden yangını söndürdü. Öte yandan göstericiler polisleri taşıyan İETT otobüslerinin camlarını taşladı. Çok sayıda otobüsün camları kırıldı. TOMA araçları trafikte sıkışıp ilerleyemeyince uzun süre göstericiler tarafından taşlandı. Polis ekipleri göstericilere karşı yetersiz kalınca havaya ateş açmak zorunda kaldılar.

HARBİYE'DE POLİS MÜDAHALESİ
Harbiye Orduevi önünden Taksim Meydanı'na çıkmaya çalışan eylemcilere polis biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. Bir eylemci ayağına isabet eden gaz kapsülüyle yaralandı. Oturduğu yerde ambulans bekleyen yaralı vatandaş, "Yazıklar olsun bu polise" diyerek tepki gösterdi.

Katılımcılar, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'ndaki bekleyişlerini halay çekerek, dans ederek sürdürüyor
Polisin, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'ndan çekilmesinin ardından katılımcılar, buradaki bekleyişlerini sürdürüyor.
Aralarında taraftar grupları, siyasi partiler ve sanatçıların bulunduğu on binlerce kişi, Taksim Meydanı, Gezi Parkı, İstiklal ve Sıraselviler caddesi ve çevresinde halaylar çekerek, şarkılar söyleyerek, dans ederek zaman geçiriyor.
Taksim Meydanı'nda, zaman zaman da havai fişekler atılıyor.
İstiklal Caddesi'nde hayat normale dönmeye başlarken, Gezi Parkı'nda bazı gençler de çöpleri topluyor.VALİLİK'TEN YÜRÜYÜŞE İZİN

CHP, Gezi Parkı protestolarına Kadıköy Meydanı'ndan vereceği desteği Beşiktaş'a taşımaya karar verdi. Valilik CHP'nin Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Taksim'de düzenleyeceği yürüyüşe izin verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partililer Beşiktaş'ta toplanarak Taksim'e doğru yürüyüşe geçecek. İstanbul'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin bir diktatör tarafından yönetildiğini söylemiştim. Bir gruptoplantısını da diktatör tanımı üzerine yapmıştım. Geçen her gün bizim bu tanımımızı ve görüşümüzü doğruluyor" ifadelerini kullandı.

İstanbul'a sahip çıkanların üzerine biber gazıyla, TOMA ile panzer ile silahla gidildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Buradan medyaya, özellikle televizyon kanallarına seslenmekistiyorum: Halkın tepkilerini neden göstermiyor Birileri yöneticilere telefon mu etti acaba tekrar. Nasıl bir medyadır bu Amerika'dan bile bizim medyaya eleştiri geliyor, akıl var mantık var. Halkın sesine kulak tıkayan bir medya olabilir mi Vatandaş isyan ediyor, ağacına sahip çıkıyor. 76 yaşındaki bir kadının haykırışını acaba medya neden görmezden geliyor 10 binler itiraz ediyor, diktatöre itiraz ediyorlar, baskıya itiraz ediyorlar, özgürlük istiyorlar, demokrasi istiyorlar. Ben de bunun için İstanbul'a gidiyorum, özgürlük ve demokrasi için. Recep Tayyip Erdoğan'ın gücü yetmez buna. İktidar oldum, her şeyi yapacağım anlamına gelmez bu. Onun iktidarı, kendi cürmü kadardır." Sadece Türkiye'de değil, yurtdışındaki Türklerin de gösteri yaptığına ilişkin soruya Kılıçdaroğlu, "Gayet doğal, buradaki baskıyı onlar da hissediyorlar. Buradaki polis terörünü onlar da hissediyorlar. Türkiye'de bir polis devleti olduğunu siz yeni mi fark ediyorsunuz Recep Tayyip Erdoğan, 'ne dersem o gerçekleşir' diyor. Bunun adı 1940'lı yıllarda 'Hitler'e doğruydu', şimdi 'Recep Tayyip Erdoğan'a doğru'. Erdoğan bir şey söyler her şey gerçekleşir, Erdoğan bir şey söyler AKP milletvekilleri kanun tekliflerini verirler. 1940'ların Almanyası'nı 2013'ün Türkiyesi'nde yaşamak istemiyoruz, biz demokrasi ve özgürlük istiyoruz kendi ülkemizde. Recep Tayyip Erdoğan'ın özgürlükleri ve demokrasiyi kesmeye gücü yetmez" yanıtın verdi.

TAKSİM'DEKİ CHP'LİLERİN ZOR ANLARI

İstiklal Caddesi'nde eylem yapan göstericilere CHP Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Hüseyin Aygün de destek verdi. Milletvekillerinin göstericilerin arasına girmesiyle polis müdahalesi de yeniden başladı. CHP Milletvekilleri polis müdahalesi sırasında zor anlar yaşayarak, ara sokaklara sığındı.

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber