‘Potasyum olmazsa olmaz’ uyarısı

Vücudun günlük potasyum ihtiyacı konusunda diyetisyenler ile iç hastalıkları uzmanları arasında farklı görüşler olsa da ortak kanı metabolizmanın dengesi için bu mineralin mutlak gerekli olduğu

‘Potasyum olmazsa olmaz’ uyarısı

Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Gündüz, yetişkin bireylerin günlük potasyum minerali ihtiyacının 4 bin 700 mg olduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı: “Potasyum, hücrelerinin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineral ve sodyumla birlikte vücut sıvı elektrolit dengesini sağlar. Gereğinden az potasyum, kasları zayıflatarak sık yorulmaya, kramp ve kabızlığa; gereğinden fazla potasyum ise böbrekleri yorarak zarar görmesine neden olur. Potasyumun azı kalbinizin çalışmasını bozabileceği gibi, fazlası ise öldürücü olabilir. Bebeklerde 6 aya kadar günlük ihtiyaç 400 miligram, 1-3 yaş arası için 3 bin miligram, 4-8 yaşta 3 bin 800 miligram seviyesinde olmalı. Emziren annelerin ise günlük potasyum ihtiyacı 5 bin 100 miligramdır.”

‘Muz, şeftali ve çiğ kuruyemiş tüketilmeli’

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet uzmanı Ulaş Özdemir ise sağlıklı bir kişinin günde ortalama 3500-5000 mg arası potasyum alması gerektiğini belirterek “Bu değerlerin sağlanması için muz, şeftali ve elma gibi başlıca potasyum meyve kaynakları yanında ıspanak, somon, avokado ve çiğ kuruyemişler tüketilmeli. Eğer potasyum düzeyiniz 3500 mg altındaysa düşük potasyum (hipokalemi) hastasısınız demektir. Bu durumda başta kalp-damar hastalıkları, ritim bozuklukları ve kas güçsüzlüğü gibi yan etkiler gösterebilir” dedi.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber