Rahip katline tahrik indirimi

İskenderun’da 2010’da öldürülen rahip Padovese’nin müebbet istemiyle yargılanan katili Murat Altun haksız tahrik indiriminden yararlanarak 15 yıl hapse mahkûm edildi

Rahip katline tahrik indirimi


Hatay’ın İskenderun ilçesinde 3 Haziran 2010’da evinde bıçaklanarak öldürülen Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese’nin müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan katili Murat Altun 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın “maktulün aksi ispatlanamayan ancak şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği sanığın varlığını söylemesi nedeniyle var olduğu kabul edilen cinsel birleşme talebinin bulunması göz önüne alınması” gerektiği yönündeki görüşüne katılarak sanık hakkında “haksız tahrik indirimi” verdi.
İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen duruşmada savcılık, İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan şoförü sanık Murat Altun hakkında mütalaa verdi. Savcılık mütalaasında, “sanığın maktul ile aralarında geliştiğini söylediği ancak varlığı konusunda somut herhangi bir delil bulunmayan maktulun kendisinden cinsel talepleri olduğu yönündeki sebepler ile psikolojisinin bozulduğu; yine sanığın iddiasına göre olay tarihinden önceki dönemde maktul ile cinsel ilişkiye girdikleri; sanığın aksi yönde delil bulunmayan ve itibar edilmesi gereken anlatımlarına göre önce birlikte yemek yedikleri ardından maktulün kendisi ile cinsel ilişkiye girmek istediğini söylediği, sanığın teklifi kabul etmediği, bir anlık öfke ile mutfaktan aldığı meyve bıçağıyla odaya girdiği, maktulün canını kurtarmak amacıyla evin dışına kaçtığı, sanığın onu evin giriş kapısında yakalayarak boğazını kesmek suretiyle ölmesine neden olduğu” ifadeleri yer aldı.

Olay münferit, örgüt yok
Mütalaada ayrıca yapılan araştırmalarda sanık Murat Altun’un herhangi bir suç örgütü ile bağlantısının tespit edilemediği belirtilerek, “olayın münferit bir olay olduğu, bu nedenle cinsel ilişkiye girme yönündeki ilişkilerini açıkladığı beyanlarının gerçek olduğuna itibar edilmesi gerektiği, eylemin bir anda karar verilerek gerçekleştirildiğinin, maktulün aksi ispatlanamayan ancak ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereği sanığın varlığını söylemesi nedeniyle var olduğu kabul edilen cinsel birleşme talebinin bulunması göz önüne alındığında sanığın haksız bir eylemin tahriki altında eylemi gerçekleştirdiğinin kabul edilmesi gerektiği, haksız tahrikin yasal unsurlarının oluştuğu, bu tahrikin sanığın daha önce kendisi tarafından böyle bir ilişkinin varlığını söylemesi nedeniyle” denildi.

‘Bir sebebi vardı’
Sanık Murat Altun ise, “Suç işlediğim için pişmanım. Hiç yoktan bu insanı öldürmüş değilim. Bir sebebi olduğu için öldürdüm. Yoksa niye öldüreyim ki?” dedi. Mahkeme heyeti, Altun’un, eylemi haksız tahrik etkisi altında gerçekleştirdiği kanaatiyle 18 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, yargılanma sürecindeki iyi hali göz önünde bulundurularak üç yıl indirimle 15 yıl hapis cezası almasına karar verdi.

Düğün konvoyundaki TIR, otomobile çarptıKonya'da sürücüsünün kontrolünden çıkan düğün konvoyundaki TIR'ın, karşı şeride geçip çarptığı otomobil takla attı. Kazada otomobilde bulunan 3 kişi yaralandı. Kazanın paniği nedeniyle de düğün konvoyundaki 3 aracın çarpışması sonucu meydana gelen zincirleme kazada ise şans eseri yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber