Rembrandt Harmenszoon van Rijn kimdir?

Rembrandt Harmenszoon van Rijn dünyaca ünlü arama motoru Google tarafından doodle yapıldı.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn kimdir?

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, 1606 yılında Hollanda'ya ait Leiden şehrinde dünyaya geldi.

Rembrandt van Rijn 1669 yılında yine Hollanda'ya Amsterdam şehrinde hayata veda etmiştir.

Rembrandt van Rijn Yaşadığı dönem boyunca Avrupa ve Hollanda'da sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri olarak bilinmektedir.

Rembrandt van Rijn, aynı zaman Hollanda Altın Çağında yaşadı.

Rembrandt van Rijn aynı zaman da "Işığın ve gölgelerin ressamı" olarak da anılır.

Rembrandt van Rijn, Cornelia ve Harmen Gerritsz'in oğlu olarak Leiden, Hollanda'da dünyaya gelmiştir. Bir değirmenci olan babası varlıklıydı, annesi ise bir fırıncının kızıydı. Leiden Üniversitesi'nde okuyan Rembrandt, ressam Jacob van Swannenburg'un takdirini kazanmış ve 1621'de onun öğrencisi olmuştu.

1656 yılında Rembrandt'ın iflâs ettiği ilan edilmiştir ve bunun sonucu olarak birçok eseri ve antika koleksiyonu açık arttırmaya çıkmış, evi dahil bütün mal varlığı da borçlarını kapatmak için satılmıştır.

1660 yılında Hendrickje, Titus ile birlikte iş kurmuş, Rembrandt'ı da işe almış böylece onu alacaklılarından korumuştur. Bundan üç yıl sonra, 1663'de vefat eden Hendrickje Stoffels Westerkerk'e gömülmüştür.

Bu ölümü beş yıl sonra, 1668'de Titus'un ölümü takip etmiştir. Kısa bir süre sonra, 4 Ekim 1669'da da Rembrandt vefat etmiştir. Amsterdam'da vefat eden Rembrandt 8 Ekim'de, Westerkerk'te bilinmeyen bir mezara gömülmüştür.

Bakan Akar'dan önemli açıklamalarMilli Savunma Bakanı Akar, MHP ile görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber