Sabancı Müzesi perde diyor

‘Müzede Yoga’, ‘Müzede Caz’ ve ‘Müzede Suare’ başta olmak üzere pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Sakıp Sabancı Müzesi, 9 - 13 Ağustos tarihleri arasında ‘Müzede Sahne, Fonda İstanbul’ başlıklı bir programla gösteri sanatlarına mekân olacak

Sabancı Müzesi  perde diyor

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Sabancı Vakfı’nın desteğiyle 9-13 Ağustos tarihleri arasında ‘Müzede Sahne, Fonda İstanbul’ adıyla kapsamlı bir gösteri sanatları etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda ‘Balat Monologlar Müzesi’, ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’, ‘Tevatür’, ‘Çocukluğun Soğuk Geceleri’ oyunları müzede sahnelenecek. Etkinlik kapsamında Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer’le projenin detaylarını konuştuk.

Sabancı Müzesi  perde diyor

Öncelikle müzenin sanatın farklı dallarına eğilmesi, tiyatro, performans ve çağdaş dansı programına dahil etmesi nasıl bir önem taşıyor?

Bir müze olarak, sanatın farklı alanlarına kucak açmak, bizi daima bir adım ileriye götürdüğü gibi farklı bir konuma da taşıyor. Sakıp Sabancı Müzesi, ziyarete açıldığı 2002’den bu yana kültürlerarası köprü görevi gören, yaşayan bir mekân ve kültür merkezidir. Bugüne kadar ev sahipliği yaptığımız uluslararası sergilerin yanı sıra gerçekleştirdiğimiz ‘Müzede Yoga’, ‘Müzede Caz’, ‘Müzede Suare’, geçtiğimiz yıl Kuzgun Acar’ın ‘Kuşlar Soyut Kompozisyon’ isimli eserinin müzede sergilenmesine paralel olarak hayata geçirdiğimiz mask tiyatrosu, konserler, ‘Boğaziçi Buluşmaları’ başlıklı konferans serimiz gibi örneklerini çoğaltabileceğim kapsamlı etkinliklerle Türkiye’de çok yönlü müzecilik anlayışını yansıtan bir kurumuz. Bu anlamda müzenin, çevreyi de içine alan bir örnek oluşturduğuna inanıyorum.

‘Müzede Sahne / Fonda İstanbul’ projesi nasıl ortaya çıktı ve nasıl bir proje tasarladınız?

Saraçhane’de İMÇ’nin cephesinde 1967’den beri yer alan ve ciddi bir onarım sonrası geçtiğimiz yıl müzemizde sergilenen, Kuzgun Acar’ın ‘Kuşlar - Soyut Kompozisyon’ heykelini, sanatçının anısına bir sokak tiyatrosuyla tekrar İMÇ’deki yerine uğurlamak istedik. Şu anda ‘Müzede Sahne / Fonda İstanbul’ etkinliğimizin sanat yönetmeni olan Emre Koyuncuoğlu ile üç gece süren ‘Punta Atmak’ isimli tiyatro gösterisini gerçekleştirdik. Sakıp Sabancı Müzesi, konumu itibarıyla şahane bir İstanbul manzarasına sahip. Boğazın fon olarak yer aldığı bu tiyatro performansı müzemize çok yakıştı. Bu yıl da Emre Koyuncuoğlu ile görüşmelerimiz sonucunda, gösteri sanatları alanındaki çalışmaların azaldığı yaz döneminde kapsamlı bir etkinlik gerçekleştirmek istediğimizi dile getirerek sanat yönetmenliğini de kendisinin üstlenmesini rica ettik, bizi kırmayarak teklifimizi kabul etti. Konsept; müzenin farklı bitki türlerini barındıran bahçesinin işlevselleşmesi, ziyaretçilere farklı şekillerde bir buluşma alanı yaratılması üzerine ortaya çıktı. Emirgan’da yer alan müzemizde gerçekleştireceğimiz bu kapsamlı etkinliğin teması ise müzenin konumuna uygun olarak ‘Müzede Sahne / Fonda İstanbul’ olarak belirlendi. Müzemizde yapmak istediğimiz, yüreğimizden geçen sayısız projelerimiz var. Maalesef bunlardan bazılarını gerçekleştirme şansını yakalayabiliyoruz. Bu farklı projemizi de Sabancı Vakfı olmadan hayata geçiremezdik. Sabancı Vakfı her zaman sosyal konulara yakın durmuş, özellikle de Türk sahne sanatlarını uzun yıllar destekleyen bir kurum. Yanımızda olmasından büyük mutluluk duyuyoruz.

Dünyadaki müzeler günümüzde kendilerini yenileyip, bir buluşma mekânı olarak genç kuşaklara hitap etmek için çabalıyor. Sizce SSM’nin bu projesi nasıl bir noktada duruyor?

Kuşkusuz gençler kültür sanat kurumlarının ulaşması gereken en kıymetli noktada duruyor. Biz de Sakıp Sabancı Müzesi olarak çok yönlü bir kültür sanat ortamı yaratmaya, ziyaretçilerin müzemizde geçirdiği zamanı çoğaltmaya gayret ediyoruz. Örneğin ‘Müzede Yoga’yı sürekli takip eden, yaş ortalaması oldukça genç bir kemik izleyici kitlemiz oluştu. Bunun dışında özellikle İstanbul Bienali ile eş zamanlı düzenlediğimiz çağdaş sergilerimizle gençlerden yoğun ilgi görüyoruz. Ama Sakıp Sabancı Müzesi olarak hayatında ilk kez kültür sanatla tanışmak isteyenlerin de ilk adresi olabilmeyi çok önemsiyoruz.

‘Sanat bilincini geliştirmek amacı taşıyor’

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise projeyi desteklemelerini şu cümlelerle açıkladı: “Sabancı Vakfı olarak 43 yıldır ülkemizde kültür sanat etkinliklerinin yaygınlaşmasını sağlamak ve genç nesillerde kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla pek çok etkinliğe destek veriyoruz. Bu kapsamda Sakıp Sabancı Müzesi ile de farklı projeler için işbirliği yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl Kuzgun Acar’ın ‘Kuşlar Soyut Kompozisyon’ isimli eserinin sergilenmesine paralel olarak gerçekleştirilen mask tiyatrosuna destek vermiştik. Bu yıl da ‘Müzede Sahne / Fonda İstanbul’ gibi hem vakfımızın sanata bakış açısı ile örtüşen hem de gençleri sanatla buluşturmayı hedefleyen bir projeye destek vermekten mutluluk duyuyoruz.”

Hakkari'de terör örgütüne darbe üstüne darbe!Hakkari'nin Kavaklı bölgesinde PKK'lı teröristlere yönelik sürdürülen "Kıran" operasyonunda tespit edilen mağarada 5 ton yaşam malzemesi, patlayıcı ve mühimmat bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber