Sağ ol başkan

Almanya’da tren raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarırken hayatını kaybeden Mustafa Alptuğ Sözen’in adı olayın yaşandığı durağa törenle verildiAcılı baba Ejder Sözen, “Yetkililer oğlumun adının durağa verilmesine önce karşı çıktı. Ama Frankfurt Belediye Başkanı direnince kabul ettiler” dedi

Sağ ol başkan

Almanya Frankfurt’ta Kasım 2018’de üniversitedeki staj eğitiminden dönen Türk genci Mustafa Alptuğ Sözen (17), “Ostend Caddesi” isimli tren istasyonunda beklerken, 44 yaşındaki evsiz birinin raylara düştüğünü gördü. Hiç düşünmeden raylara atlayan Alptuğ, evsiz adamı kurtardı ancak tren raylarının altında kalarak hayatını kaybetti. Lise ikiye giden Alptuğ, Frankfurt’ta kahraman ilan edildi. Alptuğ’un kahramanlığını Frankfurt Belediyesi de unutmadı. Frankfurt-Hanau arasında işleyen metro hattının “Ostend Caddesi” istasyonuna geçen hafta Alptuğ’un ismi verildi. Ostend Caddesi durağında yapılan törene Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Alptuğ’un ailesi ve arkadaşları katıldı. Metro duvarına “Mustafa Alptuğ Sözen İstasyonu” ibaresi, altındaki plakete de “Bu istasyonda 13 Kasım 2018’de çaresiz bir kişiyi raylardan kurtarmaya çalışan Mustafa Alptuğ Sözen hayatını kaybetti” yazıldı.

‘Sokağa veririm’

Baba Ejder Sözen, Milliyet’e şunları söyledi: “Oğlum Almanya’da doğup büyüdü. Ama Türk kimliğinden ödün vermedi. Herkese ayrım yapmadan değer verirdi. Onu kaybetmemiz çok acı. Ama göstermiş olduğu insanlık, ki günümüzde Avrupa’da zor bulunuyor, buradaki Türk toplumu için gurur verici. Bizim anlayışımızda, her insanın dünyaya gelişinin bir sebebi var. Oğlumun geliş sebebi bize acı verse de buymuş. Oğlumun adı ve hatırası yaşayacak. Bizim en başta istediğimiz Alptuğ’un isminin yaşatılmasıydı. Bu konuda özellikle Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann ve Türk eşi Zübeyde (Temizel) Feldmann’ın katkısı çok oldu. İsim verilmeden önce Frankfurt Belediye Başkanı öncülüğünde Almanya tren yolları yetkilileri ile toplantı yaptık. Yetkililer, mazaretler uydurarak bunun mümkün olmadığını söylediler. Ancak Başkan Feldmann, ‘Eğer onlar yapmazsa size söz veriyorum, istasyonun bulunduğu sokağın ismini değiştireceğim’ deyince kararlarını değiştirdiler.”

Sağ ol başkan

Almanya’da bir ilk

Almanya Cumhurbaşkanı’nın taziye mektubu yolladığını söyleyen baba Ejder Sözen, “Frankfurt Başkonsolosumuz Burak Karartı sağ olsun çok ilgilendi. Ama buradaki Türk kökenli milletvekillerinden bir telefon bile almamamız bizi çok yaraladı. Kendi oturduğumuz şehir olan Hanau Belediyesi de oğlum için tören hazırlığı yapıyor. Almanya’da bir Türk’ün isminin ve yabancı kökenli birinin adının metro durağına verilmesi bir ilk” diye konuştu.

Sağ ol başkan

Mersin'de sahte içki operasyonuMersin'in Tarsus ilçesindeki sahte içki operasyonunda, 102 şişe etil alkol ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber