Sahte MOSSAD kimliği hazırlayan çete çökertildi

İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda, aranan terör örgütü üyelerini ve kaçak göçmenleri sahte pasaportlarla yurt dışına kaçıran 43 kişilik şebeke çökertildi.

Sahte MOSSAD kimliği hazırlayan çete çökertildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ, PKK, DHKP/C ve DAEŞ gibi terör örgütlerinin firari üyeleri ile göçmenlere sahte pasaport temin eden ve yurt dışına çıkaran bir şebekeyi 6 ay önce takibe aldı. Başını Ali Öner adlı şüphelinin çektiği şebekenin göçmen ve terör örgütü üyelerini bin ile 5 bin euro arasında bir ücret karşılığında, İtalya, Almanya ve Belçika gibi ülkelere kaçırdığı belirlendi.

415 pasaport

Düğmeye basan ekipler, 28 Kasım’da İstanbul merkezli 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Baskınlarda 43 kişiyi gözaltına alındı. Şüphelilerden 26’sı tutuklandı. Arama yapılan adreslerde sahte olduğu belirlenen çok sayıda ehliyet, nüfus cüzdanı, 128’i çalıntı olmak üzere farklı ülkelere ait 415 pasaport, 218 çipli kimlik kartı ve sürücü belgesi, farklı ülkelere ait 330 vize yaprağı, pasaport ve sahte evrak hazırlanmasında kullanılan bin 35 malzeme ve ekipman, farklı ülkelere ait 120 mühür, suçtan elde edildiği değerlendirilen 12 bin 100 dolar, 50 gram külçe altın, 2 bin lira, 2 bin 900 avro, 200 pound ele geçirildi.
Ayrıca, şüphelilerden bazılarının cep telefonlarında sahteleri hazırlanmak üzere planlanmış İsrail Gizli Servisi (MOSSAD), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait kurumsal kimlik kartı taslakları bulundu.

Böyle yakalandılar

Şebekenin izine, terör örgütü DHKP-C’den kesinleşmiş cezası bulunan bir kadının havayoluyla yurt dışına kaçmaya çalışırken, üzerindeki pasaportun sahte olduğunun anlaşılmasıyla rastlandı. Ayrıca çete lideri Ali Öner’in telefonunda, FETÖ üyeliğinden aranan ve Yunanistan üzerinden Belçika Brüksel’e gitmeye çalışan akademisyen Ayşe ve Ensar Çiftçi çiftiyle yazışmaları bulunduğu da tespit edildi.

Berberi 'kadına neden baktın?' diyerek dövdülerAdıyaman'da, erkek kuaförü Hasan Hekimoğlu, iş yerine gelen şüpheliler tarafından bir kadına baktığı iddiası ile sopalarla dövüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber