Sanat tarihi bir de böyle yazılsın

Sanatçı, Bedri Baykam geçen hafta bir davetle son altı aydır üzerinde çalıştığı projesi “Sanat Tarihi Haritası”nı tanıttı.

Sanat tarihi bir de böyle yazılsın

Altınbaş Üniversitesi’nde sanat tarihi dersleri veren Baykam, öğrencileri ile sanat tarihini şemalaştırarak tüm dönem ve zamanların birbirleri arasındaki geçişkenliklere ve ilişkilere dikkat çeken bir harita oluşturduklarını belirtti. Batı odaklı sanat tarihi yazımının doğrusal, ilerlemeci ve oryantalist yaklaşımı yerine ilişkisel bir tarih anlatısı öneren harita, sanat tarihi meraklılarına ve sanatseverlere tüm akımları bir bütün olarak algılama fırsatı sunuyor. “Maymunların Resim Yapma Hakkı” adlı kitabında Batılı olmayan kültürlerin Batı sanatı üzerindeki etkisini kaleme alan sanatçı, “Sanat Tarihi Haritası”nda da bu etkileşimlere yer verdiğini kaydediyor. Haritaya eklenen QR kod ile Bedri Baykam’ın sesinden sanat tarihi dinlemek mümkün.

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber