Sancar’ın yanında DNA’yı araştıracak

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü yüksek lisans öğrencisi Nazlı Değer, Fulbright bursu sayesinde Kuzey Karolina Üniversitesi’nde Aziz Sancar ile DNA hasarları ve onarımı üzerine araştırmalar yapacak

Sancar’ın yanında  DNA’yı araştıracak

Kanser üzerine araştırmalar yapan Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü yüksek lisans öğrencisi Nazlı Değer, Türkiye’de Fulbright Eğitim Komisyonunca Aziz Sancar bursu almaya hak kazanan ilk isim oldu.

Değer, ağustos ayında Kuzey Karolina Üniversitesi’nde Aziz Sancar ile kanserin yanı sıra DNA hasarları ve onarımı üzerine araştırmalar yapmak üzere ABD yolculuğuna çıkacak. Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Değer’in öz geçmişinin Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından kendisine gönderildiğini ve bu bilgilere göre seçim yaptığını anlattı. Sancar, halihazırda laboratuvarda Ankara, İzmir, Eskişehir, Azerbaycan ve Doğu Türkistan’dan 5 erkek araştırmacı bulunduğunu aktararak, Değer’in bu dönemde araştırma laboratuvarında çalışacak tek kadın araştırmacı olacağını söyledi.

Kız öğrencilere destek’

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işık Yuluğ, Değer’in zaman zaman sabah başlayıp gece yarısına kadar çalıştığını belirterek, “Bir bilim insanında olması gereken uzun saatler çalışabilme özelliğine sahip bir öğrenci” diye konuştu. Sancar’ın kız öğrencilerin eğitimine birçok farklı kampanya ile destek verdiğinin altını çizen Yuluğ, öğrencilerinin burs kazanmasının ve Sancar’ın laboratuvarında eğitim görecek olmasının kendileri için de gurur verici olduğunu söyledi.

Değer ise Fulbright Eğitim Komisyonunca sağlanan bursa başvurduktan sonra mülakat sürecini geçtiğini ve Sancar’ın bulunduğu Kuzey Karolina Üniversitesi’nde doktora yapmaya hak kazandığını dile getirdi.Doktora bursunu kazandığı için mutlu ve gururlu olduğunu söyleyen Değer, “Bursu iyi şekilde değerlendirmek ve döndüğümde Türkiye’ye faydalı olmak için elimden geleni yapacağım” dedi. Değer, bursu kazandıktan sonra Sancar ile e-posta yoluyla iletişim kurduğunu kaydederek, Nobel ödüllü bilim insanının kendisini Kuzey Karolina Üniversitesi’ne kabul edildiği için tebrik ettiğini aktardı.

‘Her yıl bir öğrenciye burs’

Fulbright’ın Türkiye’de 60 yıldır burslar üzerine faaliyet yürüttüğünü anımsatan Sancar, “Nazlı ile DNA onarımı ve kanseri tedavi etmek için bu onarımın nasıl yapılabileceği üzerine çalışacağız. 4 yıl doktora programında bir araya geleceğiz” diye konuştu.

Sancar, ABD’deki üniversitesi ile Fulbright’ın anlaşma yaptığını ve her yıl laboratuvarına bir öğrencinin burslu geleceğini söyledi.

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber