Savcı Öz, Bolu’ya düz savcı oldu

HSYK 1. Dairesi, 123’ü adli, 43’ü idari olmak üzere toplam 166 hakim ve savcı hakkında mazeret ve mesleğe kabul kararnamesini açıkladı

Kararnameye göre, 17 Aralık operasyonun ardından Bakırköy’e başsavcı vekili olarak gönderilen İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz, Bolu adliyesine düz savcı olarak atandı. HSYK 3. Dairesi, Öz hakkında 17 Aralık operasyonunun ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın izni ile soruşturma başlatmıştı. Soruşturmayı yürüten HSYK müfettişlerinin ön inceleme raporunu tamamladığı ve daireye de sunulan bu rapor uyarınca Öz hakkındaki görev yeri değişikliğinin yapıldığı anlaşıldı. Kararnamede Öz’ün Bolu’ya atanma gerekçesi ise “hizmet gereği” olarak ifade edildi.

Sarısülük ve ‘Fener’ savcısı
Kararname ile Ankara Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu. Dalgalı, Ankara’daki Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ü tabanca ile vurarak ölümüne neden olan polis memuru Ahmet Ş. hakkında yargılama sonunda ceza bile verilemeyecek şekilde “meşru müdafaa” hükümleri uyarınca dava açmıştı. Dalgalı ayrıca Almanya’daki Deniz Feneri e.V. derneğinin Türkiye bağlantılarının araştırıldığı soruşturmayı yürüten savcıların görevden alınmasından sonra soruşturmayı devralmış ve Zekeriya Karaman, Zahid Akman gibi şüpheliler hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’tan takipsizlik kararı verirken, ‘hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak’ suçundan cezalandırılmalarını istemişti.
Kararname uyarınca 2008 yılında Ak Parti’ye kapatma davasının açıldığı süreçte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında görevli olan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil’in isteği üzerine bu görevinden alınan ve aynı zamanda YARSAV üyesi olan Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ediş de Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu. Ramazan Kaya da, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine getirildi.
Kararnameye göre İzmir Bayraklı Adliye Sarayı’nda görevli üç savcı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak atandı. Kararnameyle Soruşturma Bürosu Savcısı Orhun Sezer, Müracat Savcısı Muavffak Meşe ile Toplum ve Kamu Görevlisi Suçları Bürosu savcısı Kazım Arapoğlu, Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine getirildi.

İdari yargıda değişiklikler
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kararlarına tepki gösterdiği idari yargıda da önemli değişiklikler yapıldı. Gezi Parkı ve İstanbul’a yapılacak olan dünyanın en büyük havalimanı olarak gösterilen havalimanı ihalesine ilişkin ÇED raporunun yürütmesini durdurma kararı veren İstanbul İdare Mahkemesinde değişiklik yapıldı. Buna göre, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyesi Ramazan Özdemir İstanbul İdare Mahkemesi Başkanlığı’na, İzmir Bölge İdare Mahkemesi üyesi Mürteza Güler İzmir İdare Mahkemesi Başkanlığı’na, Ankara Bölge İdare Mahkemesi üyesi Cafer Ergen Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı’na, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi üyesi Ekrem Özübek Sakarya Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı’na, Kocaeli İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Cüneyt Yılmaz İstanbul İdare Mahkemesi Başkanlığı’na getirildi. İstanbul İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Uyar İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyesi Önder Çanak İstanbul Vergi Mahkemesi Başkanlığı’na, Ankara Bölge İdare Mahkemesi üyesi Zülal Öztürk Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı’na, Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Ali Çatal Ankara Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine atandı.

Korku dolu anlar! 2 çocuğuyla yola savrulduAntalya'nın Alanya ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, takla attı. Kazada otomobili kullanan anne ve 2 çocuğu ile yanlarında bulunan 1 kişi, yola savrularak, yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber