Sevginin coşkunun samimiyeti

Atatürk’ün İstanbul günlerini anlatan fotoğraflardan oluşan “Hoş Geldin Gazi” başlıklı serginin küratörü Cengiz Kahraman 10 Kasım’a kadar sürecek çalışmayı Milliyet’e anlattı...

Sevginin coşkunun samimiyeti

Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilk kez İstanbul’a geldiği 1 Temmuz 1927 tarihinden, Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybettiği 10 Kasım 1938’e kadar kentte geçirdiği günlerin bilinmeyen fotoğrafları ilk kez ‘Yapı Kredi Kültür Sanat’ta görücüye çıktı. Serginin küratörlüğünü yapan Cengiz Kahraman o dönemin fotoğrafları için, “Coşkunun samimiyeti fotoğraflara yansıyor” tanımlamasını yaptı.

Gazetelerde yayımlandı

“Hoş Geldin Gazi - Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927-1938)” başlıklı serginin küratörlüğünü Cengiz Kahraman yaparken, sergide yer alan fotoğraflar ayrıca Bahar Tanır Kahraman’ın editörlüğünde katalog haline getirildi. 10 Kasım tarihine kadar ziyarete açık kalacak sergide yer alan fotoğrafların tamamı Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndaki negatif ve fotoğraflar arasından seçildi. Dönemin foto muhabirleri, Cumhuriyet Gazetesinden Namık Görgüç ve Selahattin Giz, Son Posta gazetesinden Cemal Göral, Akşam gazetesinden Faik Şenol, Tan gazetesinden Hilmi Şahenk’in çektiği tarihi fotoğraflar gazetelerden günü gününe derlenen hikâyeleriyle birlikte ilk kez sunuluyor.

300 özel kare

300 özel karenin yer aldığı sergide, Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilanından sonra ilk kez İstanbul’a geldiği 1 Temmuz 1927 tarihli siyah-beyaz kare dikkati çeken fotoğrafların başında geliyor. Atatürk, yanında TBMM Bakanı Kazım Özalp ile Boğaz’da onlarca gemi ve tekneyi dolduran coşkulu kalabalığı mendil sallayarak selamlarken, sevinci de yüzüne yansıyor.

Sevginin coşkunun samimiyeti

‘Coşkulu karşılama’

Serginin küratörlüğünü yapan Cengiz Kahraman, Ata’nın İstanbul’da geçirdiği zaman dilimine ait özgün fotoğraflar arasında 5 Haziran 1928 tarihli Haydarpaşa Garı’nda çekilen fotoğraf karesinin dikkati çektiğini belirterek şunları söyledi:

“İstanbullu çocuklar Ata’larını büyük bir coşku ile karşılarken, TBMM Başkanı Kazım Özalp de karşılama heyetinde yer alıyor. Yine Atatürk’ün manevi kızı Ülkü ile Florya Köşkü’nde çekilen kare de çok özel. Çünkü arkada günlük hayat devam ediyor, imar faaliyeti ve bahçıvan normal mesaisini sürdürüyor. Çok doğal bir kare. İnsanların yüzündeki coşku ve duyguyu yansıtması açısından çok önemsiyoruz. Coşkunun samimiyeti fotoğraflara yansıyor.”

Sevginin coşkunun samimiyeti

Hikâyeleri de var

Kahraman, serginin içeriği hakkında şunları anlattı:

“Sergideki fotoğraflar kronolojik şekilde 1927’den itibaren başlıyor. Selahattin Giz, Namık Görgüç, Cemal Göral, Faik Şenol ve Hilmi Şahenk’in çektiği kareleri yıllar sonra yeniden gün yüzüne çıkardık. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 75. yılına özel sergi, aynı zamanda 19 Mayıs’ın da 100. yılına özel olarak hazırlandı. Sergide Yapı Kredi Bankası arşivlerinde yer alan orjinal siyah-beyaz Atatürk filmleri de yer alıyor. Sergide Selahattin Giz koleksiyonunda bulunan ve yıllar önce gazetelerde çıkan kareleri de bir araya getirdik. Fotoğrafların hikâyeleri, tarihleri ve çekilme nedenlerini de yazıya döktük.”

Sevginin coşkunun samimiyeti

10 Kasım’a kadar sürecek

Serginin 10 Kasım’a kadar devam edeceğini belirten Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sergi bir anlamda dönemin 5 önemli foto muhabirinin emeğini de anlatıyor. 2 bin fotoğraf arasından 300 kare seçtik. Ayrıca sergideki fotoğraflar katalog olarak basıldı. Cam negatif çekilen 35 mm negatiflerin büyütülmüş hali dönemin coşkusuna ışık tutuyor. Beni en çok etkileyen kare, kitabın kapağında kullandığımız fotoğraf oldu. Küçük bir kız çocuğu, Mustafa Kemal Paşa’yı Haydarpaşa Garı’nda karşılarken, 2 foto muhabiri de kareye giriyor. Basın fotoğrafçılığının önemini de anlatan bir kare olması açısından özel bir fotoğraf. 10 Kasım tarihine kadar tüm vatandaşlarımızı sergimize bekliyoruz.”

Sevginin coşkunun samimiyeti

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber