Sivas Valisi’nden ‘maktul’ gafı

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB), 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde katledilenlerin isimlerinin yazılı olduğu Sivas’taki Bilim ve Kültür Merkezi’ndeki Anı Köşesi’nden, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu raporuyla gösterici olduğu sabit olan iki kişinin isminin çıkarılması talebine, Sivas Valisi Âlim Barut’tan skandal yanıt geldi.

İki kişiye ‘maktul’ diyen Barut, “37’yi otuz üç artı iki, artı iki olarak ayrıştıranlar birleştirici olamaz” dedi. Raporla, olayda ölen Ahmet Alan ve Hakan Türkgil’in göstericiler arasında olduğunun bir kez daha tespit edildiğini belirten TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Sivas Valiliği’ne başvurarak, Madımak Oteli’nin Anı Köşesi’nden bu iki kişinin isimlerinin silinmesini istediklerini açıkladı. Feyzioğlu, şunları söyledi:
“Sivas valiliği bize cevap verdi. Dedi ki, 35 artı iki diye bir ayrıma gitmek bölücülüktür. Dünyanın neresinde katillerle katledilenleri birlikte anmak, yâd etmek ve katilleri onurlandırmak yapıcılıktır, bütünleştirmektir? Biz katliamdan sorumlu olan göstericilerin isimlerini o binada istemiyoruz.”

Suriye sınırına askeri sevkiyatTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere zırhlı araç ve mühimmat takviyesi yapıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber