‘Siyah pembe üçgen’ derneği kapanmadı

SİYAH Pembe Üçgen İzmir LGBTT’nin ‘genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı olduğu’ iddiasıyla açılan kapatma davasında mahkeme, kapatma isteğini reddetti. İzmir'de seri katilin son kurbanı travesti Mustafa Has da derneğin ilk üyeleri arasındaydı.

Türkiye’de kurulan 5'inci lezbiyen, gay, biseksüel, travesti, transeksüel derneği olan Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBTT’nin ‘genel ahlaka ve Türk aile yapısına’ aykırı olduğu iddiası ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılması istemiyle dava açtı. Açılan kapatma davasının ikinci duruşması, 6'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Bugün yapılan duruşmaya derneğin avukatları Fırat Söyler, dernek yöneticileri Elif Ceylan Özsoy ve Oktay Cerit ile bazı üyeler katıldı. Dernek yöneticileri ve avukatları davanın Anayasa'ya aykırı olduğunu, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini, bu nedenle davanın reddedilmesini talep etti.

Dernek avukatı Elif Ceylan Özsoy ve Oktay Cerit, mahkemeye Uluslararası Hukukçular Komisyonu'nun davayı uluslararası hukuk açısından değerlendiren İngilizce ve Türkçe dilekçeleri verdi. Dernek avukatı Fırat Söyler, “Her şey ortada. Açılan kapatma davası yanlış. Avrupa bile derneği destekliyor. Bütün dünyada bu tür dernekler kurulu ve faal. Yasaya herhangi bir aykırılık yok. İnşallah dernek kapatılmaz” dedi.

6'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davada, derneğin kapatılması yönündeki valilik kararına karşı yapılan itiraz üzerine Cumhuriyet Savcısı, derneğin anayasaya aykırılık iddiasına karşın her kurumun olduğu gibi denetim mekanizmasının bulunduğunu, TBMM'yi oluşturan üyelerinin seçilmesinin kaynağı olan siyasi partilerin bile bir denetim mekanizmasına sahip olduğunu, denetimsiz demokrasi kurumlarının bulunmadığı gözönünde tutulduğunda, ileri sürülen Türk Medeni Kanunu 60'ncı maddesinin Anayasa'ya aykırılık iddiasının reddine karar verilmesini talep etti. Savcının son sözünden sonra hakim Mürsel Ermiş, her insan gibi lezbiyen, gay, biseksüel, trankseksüel ve travesti kişilerin de dernek kurma özgürlüğüne sahip olduğundan davalı derneğin feshi isteminin reddine karar verdi.

Duruşma sonrası duruşmaya gelen dernek üyeleriyle birlikte İzmir Adalet Sarayı önünde açıklama yapan Dernek Başka Yardımcısı Avukat Oktay Cerit, Siyah Pembe Üçgen Derneği’ne kapatma davası açılması, İzmir’deki LGBTT bireylerinin, örgütlenme özgürlüğünü engelleme çabası olduğunu belirterek, “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri yüzünden sosyal yapılar tarafından baskı altına alınan, dışlanma ve yalıtılma düzeneğine karşı direnebilmelerinin tek yolu, dayanışmak ve biraraya gelebilmektir. Kamusal alandaki ayrımcı uygulamalara, homofobik ve taransfobik söylemlere ve nefret suçlarına karşı mücadele etmenin, keşfedilmiş başka yolu yoktur. Anayasal hak ve özgürlükler heteroseksüeller için olduğu gibi eşcinsel, biseksüel ve transeksüeller için de geçerdiler” dedi. Duruşmayı izlemeye Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Alman Barbara Neppert de katıldı.

İzmir'de seri katilin son kurbanı Azra takma adlı travesti Mustafa Has da derneğin ilk üyeleri arasında yeralıyordu.

'Yerde yatan kadın' alarmı! Polisler hemen harekete geçtiİstanbul Esenyurt’ta bir kadının yol ortasında hareketsiz yattığı ihbarını alan polis ekipleri harekete geçti. Polisi arayan şahıs, kadının ölmüş olabileceğini ifade etmesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Gerçek ise sağlık ekiplerinin gelmesiyle ortaya çıktı. Yerde hareketsiz yatan kadının alkol komasına girdiği öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber