Son dakika: Bakan Turhan: Ankara'daki tren kazasında 9 vatandaşımız hayatını kaybetti

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu'nda kaza yaptı. Yüksek Hızlı Tren, 206 yolcu taşıyordu.Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kaza yerindeki incelemelerin ardından yaptığı açıklamada "3'ü makinist olmak üzere toplam 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 47 vatandaşımız da tedavi görmektedir" dedi.

Son dakika: Bakan Turhan: Ankara'daki tren kazasında 9 vatandaşımız hayatını kaybetti

Son dakika haberi: Sabah 06.30 sıralarında Ankara YHT Garı'ndan Konya yönüne hareket eden YHT, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda, yol kontrolü yapan kılavuz trenle çarpışarak raydan çıktı ve üst geçidin ayağına vurdu.

Kaza sonrası üst geçidin bir kısmı iki vagonun üstüne göçerken bazı vagonlar da devrildi. Olay sonrası yaralanan çok sayıda yolcuya 112 Acil Servis, itfaiye ve UMKE ekiplerince müdahalede bulunuldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; YHT'nin, yol kontrolü yapan ve bir kamyon büyüklüğünde olan kontrol lokomotifi (kılavuz tren) ile çarpıştığı belirtildi. Açıklamada, kılavuz trenin o noktada olmaması gerektiği ifade edildi.

İLK İHBARDAN 1 DAKİKA SONRA...

Olayın ardından 112 Acil Çağrı Merkezi itfaiye birimine tren kazası ile ilgili saat 06.38’de ihbar geldiği öğrenildi. Çeşitli noktalardaki istasyonlardan toplam 55 İtfaiye personelinin 20 araçla birlikte 06.39’da olay yerine sevk edildiği belirtildi.

ULAŞTIRMA BAKANI: ŞU ANDA ENKAZ ALTINDA YARALI YOK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Kaza yerinde saat 10:00 itibariyle yapılan tespitlerde 3 makinist arkadaşımız, 5 yolcumuz hayatını kaybetmiştir. Hastaneye 48 yolcu sevk edilmiş bunlardan biri de hastanede maalesef hayatını kaybetmiştir" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, tren kazasının olduğu yerde yaptığı açıklamada, "Saat: 06:30'da Ankara Garı'ndan Konya'ya hareket eden trenimiz saat: 06:36 sularında Yenimahalle ilçemiz Motor İstasyonu civarında yol kontrolünden dönen lokomotifimiz ile kafa kafa çarpışarak elim bir kaza meydana gelmiştir. Kaza yerinde saat 10:00 itibariyle yapılan tespitlerde 3 makinist arkadaşımız, 5 yolcumuz hayatını kaybetmiştir. Hastaneye 48 yolcu sevk edilmiş bunlardan biri de hastanede maalesef hayatını kaybetmiştir. Toplam 9 vatandaşmız şu anda bu kaza sonucunda hayatını kaybetmiştir. Olayın nedeni ile ilgili gerekli araştırma ve inceleme çalışmalarına başlanmıştır. Ölen vatandaşlarımza Allahtan rahmet diliyorum. Hastanelerde tedavi görenlere de acil şifalar diliyorum" diye konuştu.

Bakan Turhan, "Şu anda enkaz altında yaralı var mı?" sorusuna "yok" diye yanıt verdi.

Bakan Turhan, kaza ile ilgili incelemelerin devam ettiğini vurguladı.

HAYATINI KAYBEDENLERDEN BİRİ KILAVUZ TRENİN MAKİNİSTİ

TBMM Başkanvekili Levent Gök kazayla ilgili yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerden birinin kılavuz tren lokomotifinin makinisti, 2'sinin de YHT makinisti olduğunu kaydetti.

Son dakika: Bakan Turhan: Ankaradaki tren kazasında 9 vatandaşımız hayatını kaybetti

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başkentte meydana gelen Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasıyla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, "Ankara-Konya seferini yapan YHT'nin Yenimahalle'deki Marşandiz istasyonunda yapmış olduğu kaza ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır" ifadesi kullanıldı. Başsavcılık, olaya ilişkin 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini bildirdi.

Son dakika: Bakan Turhan: Ankaradaki tren kazasında 9 vatandaşımız hayatını kaybetti

Alman turist evde ölü bulunduAntalya’nın Alanya ilçesinde, yerleşik Alman Uwe Szramek (57), vücudu isle kaplı halde evin banyosunda ölü bulundu. Etrafında çok sayıda mangal kömürü bulunan Szramek'in evinde yapılan aramada, 'Benim et çöpe atıyorsunuz en güzel' ve 'Türkiye her şey için teşekkür ederim' yazılı notlar bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber