Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkan Yardımcısı'nı makamında kabul etti, görüşme toplam 4 saat 20 dakika sürdü. Kritik görüşme sonrası ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ve Türkiye'nin Suriye'de ateşkes için anlaştığını söyledi.

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı

Beştepe'de ABD heyeti ile yapılan toplantı toplamda 4 saat 20 dakika sürdü. 

ABD Başkan Yardımcısı Pence: ABD ve Türkiye anlaştı

Pence, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabulünün ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Rezidansında basın toplantısı düzenledi.

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı

Basın toplantısı sırasında Pence'in yanında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yer aldı.

"Türkiye ve ABD, Suriye'de ateşkes için anlaştı." ifadesini kullanan Pence, "Barış Pınarı Harekatı'na 120 saatliğine ara verilecek." dedi.

Pence, Türkiye ve ABD'nin, DEAŞ'ın Suriye'nin kuzeydoğusunda tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine vardığını vurgulayarak,"(120 saatlik süre içinde) ABD, YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak. Amacımız önümüzdeki 120 saat içinde (YPG'nin) çekilmesini sağlamak. Bu başlamış durumda." ifadesini kullandı.

YPG'nin kendilerine söz konusu bölgeden çıkma güvencesi verdiğini belirten Pence, Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlara ilişkin ise, "Bu sürede yeni yaptırım olmayacak. Suriye'nin kuzeydoğusunda kalıcı ateşkes sağlandığında mevcut ekonomik yaptırımlar da kaldırılacak." şeklinde konuştu.

Pence, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen hafta Türkiye'den operasyonun durdurulmasını istediğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Türkiye ve ABD, Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güçlü dostluğu ve liderliği, Türkiye ve ABD'nin güçlü dostluğu sayesinde bugün bir ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Türk tarafı, Barış Pınarı Harekatı'na YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesine izin vermesi için 120 saatliğine ara verecek. Çekilme tamamlandıktan sonra operasyon tamamen durdurulacak."

ABD yönetiminin, terör örgütü YPG/PKK ile şu anda temas halinde bulunduğunu belirten Pence, YPG/PKK'nın, sınırın 20 mil (yaklaşık 32 kilometre) güneyine çekilmesini sağlamaya başladıklarını kaydetti.

Pence, Türkiye'nin Aynularab'da (Kobani) bir askeri müdahalede bulunmayacağını söyleyerek, ileride uluslararası temelde oluşturulacak bir güvenli bölge için Türkiye ve ABD'nin anlaşmaya vardığını belirtti.

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü DEAŞ'ın faaliyetlerinin tamamen bitirilmesi için iki ülkenin taahhütlerini yinelediğini ifade eden Pence, "Bu aynı zamanda, DEAŞ'ın eskiden kontrol ettiği bölgelerdeki hapishaneler ve yerlerinden edilmiş kişilerle ilgili çabaların koordinasyonuyla ilgili mutabakatı da içeriyor." diye konuştu.

Pence, Suriye'nin kuzeyinde zorluk çeken halk ile dini ve etnik azınlıkların korunması için de anlaştıklarını belirterek, "Biraz önce Başkan Trump ile konuştum. Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ateşkes için adım atması konusundaki istekliliğinden ve bir hafta önce başlayan bu çatışmanın barışçıl yollarla çözülmesinden minnettarlık duyuyor." ifadelerini kullandı.

Trump ile Erdoğan'ın güçlü liderliğinin bugünkü uzlaşıyı mümkün kıldığını vurgulayan Pence, Türkiye ile Suriye sınırında oluşturulacak güvenli bölgede barış ve istikrarın sağlanması için Türkiye ve diğer ülkelerle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

ABD ve Türkiye arasında son bir haftada yaşananların ardından ikili ilişkilerin nasıl tamir edileceği sorusu üzerine Pence, şunları söyledi:

"Anlaşmadan da göreceksiniz, aramızdaki algı tabii ki ABD, ateşkesin uygulanmasıyla Türkiye'ye yeni yaptırımlar uygulamayacak ve daimi bir ateşkes gerçekleştiğinde, Başkan Trump, ekonomik yaptırımların kaldırılması konusunda anlaştı. Başkan Trump, açık ve net bir şekilde müttefikimiz Türkiye'ye şu mesajı verdi: Türk askeri güçlerinin Suriye'ye girişi konusunda bu duruma karşı olduğunu net şekilde ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmalarında ve yazışmalarında da bunu birçok kez ifade etti. Trump'ın açık sözlülüğü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerinin gücü ve bunların tümü bu anlaşmayı mümkün kılmıştır. Şimdi birlikte çalışarak bu anlaşmayı harekete geçirmek için çalışacağız."

Pence, ekiplerinin bu konuda çoktan çalışmaya başladığını ve düzenli çekilme için terör örgütü YPG/PKK ile de çalışmalara başladıklarını belirterek, bölgeye barış ve istikrar getirecekleri değerlendirmesinde bulundu.

"Ateşkes, dini azınlıkların korunması için önemli adım olacak"

Bölgedeki dini ve etnik azınlıkların korunmasının önemi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile detaylı görüşme yaptıklarını ve Erdoğan'ın da Türkiye'deki dini liderlerin fikirlerini kendisiyle paylaştığını aktaran Pence, azınlıkların güvenli şekilde yaşayabilmeleri için birlikte çalışacaklarını ve çoğulculuğun uygulanabilmesi için iş birliğine devam edeceklerini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da ateşkesin, dini azınlıkların korunması için de önemli bir adım olacağını ve azınlıkların karşı karşıya kaldığı riski azaltacağını dile getirerek, "Önümüzde tabii ki birçok sınama var. Özellikle Irak gibi ülkelerdeki dini azınlıklarla ilgili ancak (ateşkes) bu konuda önemli bir katkı olacaktır. Bir diğer nokta ise Erdoğan ve ekibinin bu konuda her türlü iddiayı soruşturacağından şüphemiz yok." diye konuştu.

Pompeo'nun ardından tekrar söz alan Pence, terör örgütü YPG/PKK ile geri çekilme konusunda çalışacaklarını yineleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amacımız, önümüzdeki 120 saat içinde onların çekilmesini sağlamak ve bu gerçekten de kelimenin tam anlamıyla başlamış durumda. Bu da sınırın yaklaşık 20 mil güneyine kadar uzanan bir bölge. Bu bölgeden uzaklaşmaları, Türkiye'nin bu şekilde askeri operasyonları durdurmayı kabul etmiş olması ve bizim bunu gerçekleştirebilmemiz için operasyonları durdurma kararı almış olması, gerçekten bunun gerçekleşmesini mümkün kılacak. Şu anda bunun başladığını biliyorum. Biz şu an konuşurken bile bu başladı."

"İnancımız tam, 120 saat içerisinde bunu gerçekleştireceğiz"

Pence, "Türkiye'nin gerçekten sınırıyla ilgili çok büyük endişesi vardı. ABD ise Suriye sınırlarına yönelik askeri operasyonu uygun görmedi. Ancak, her zaman güvenli bölgeyi destekledik. Bu konu, görüşmelerde, müzakerelerde ele alındı." diye konuştu.

Suriye'de iyi ilişkiler içinde oldukları Kürtlere, terör örgütü DEAŞ'ı yenilgiye uğratma konusunda müteşekkir olduklarını vurgulayan Pence, "Aynı şekilde Suriye ve Kürt nüfusuyla, Türk sınırı arasındaki güvenli bölgenin varlığının, öneminin de farkındayız." ifadesini kullandı.

Pence, ABD Başkanı Trump'ın kendilerini derhal bir ateşkes ortaya koyulması için Türkiye'ye gönderdiğine dikkati çekerek, bu anlaşmanın Trump'ın ortaya koyduğu güçlü duruşla gerçekleştiğini söyledi.

Anlaşmayla, YPG/PKK'nın bu bölgeden çıkmasının sağlandığının, barış ve istikrarı artırmak için yeni bir fırsat doğduğunun altını çizen Pence, şu ifadeleri kullandı:

"Bunu gerçekleştirebileceğimize inancımız tam, 120 saat içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. Bunun sonrasında kalıcı bir ateşkes olacak ve biz birlikte çalışmaya devam edeceğiz ama askeri olarak değil. Başkan (Trump), sahada askeri personelimizin olmayacağını net bir şekilde söyledi. Ancak ABD, bölgedeki durumdan etkilenen tüm halklar için diplomatik ve politik olarak ve insani yardım açısından müdahil olayı sürdürecek."

Mike Pence, Türkiye ile görüşmeler başladığından bu yana bir ateşkesin nasıl ortaya konulabileceğini değerlendirdiklerini, hem Türkiye'nin hem de ABD'nin çıkarlarına uyabilecek, güvenli bölgeye ilişkin durumu da barışçıl yolla çözebilecek bir anlaşmaya vardıklarını vurguladı.

YPG/PKK ile bağlantı içinde olduklarını ve onların bölgeden çıkacaklarına dair kendilerine güvence verdiğini vurgulayan Pence, "Bu anlaşma, Suriye'deki Kürtlerin ve Türkiye'nin çıkarına olacaktır. Bu bölgede uzun vadeli bir tampon bölge oluşturulacak ve barış ve istikrarın sağlanması mümkün olacaktır." diye konuştu.

"Halkbank konusunu görüşmede ele almadık"

Pence, Halkbank konusunu görüşmede ele almadıklarını aktararak, bu konunun Adalet Bakanlığı ve mahkeme sürecinde olan bir konu olduğunu ifade ettiklerini söyledi.

Trump'ın, ateşkes sağlanmazsa Türkiye'ye çok büyük yaptırımların geleceği konusunda net olduğunu belirten Pence, "Anlaşmada, 120 saatlik bir ateşkes olduğunu, önümüzdeki 5 gün için bir ara verileceğini göreceksiniz. Biz de bu süre içerisinde yeni yaptırımlar uygulamayacağız. ABD, kalıcı bir ateşkes ortaya konduktan ve YPG güçleri, düzenli bir şekilde çekildikten sonra son dönemde bazı bakanlık yetkililerine ve bazı kuruluşlara getirilen yaptırımların kaldırılmasını da kararlaştırdı." diye konuştu.

Pence, ABD'nin, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunu desteklemediğini açık bir şekilde ifade ettiğine işaret ederek şunları kaydetti:

"Trump, dostu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bunu net şekilde ifade etmişti ve ABD hafta başında Türkiye'ye yaptırımlar uygulamıştı. Başkan Trump, dün de net şekilde söyledi, bugün de net şekilde ifade ettik. Şiddete son vermek, masum insanların ölmesine son vermek için yeni yaptırımlar uygulanacağını ifade etmişti.

Bugün gerçekten inanıyorum ki bugünkü ateşkes, Trump ve Erdoğan'ın güçlü ilişkilerinin sonucudur. Bu, iki ülkenin ve liderin gücünü göstermektedir. Dostlar arasında fikir ayrılıkları olabilir. Ancak dostlar fikirlerini, duygularını ifade eder. Bu durum bir anlaşmaya varmamızı mümkün kıldı ve bir ateşkesin ortaya çıkmasını sağladı. Bu da barışçıl ve istikrarlı bir güvenli bölge kurulmasına önayak oldu. ABD, bunu başarmak için taahhüt verdi ve bu da herkesin yararına olacaktır."

 


19.54: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Pence'in başkanlık ettiği heyetler arası görüşme sona erdi. Görüşme 2 saat 40 dakika sürdü. 

Heyetler arası görüşmede, Türk heyetinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler hazır bulundu.

ABD heyetinde ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O'Brien, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield yer aldı.

17.20 : Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasındaki baş başa görüşme sona erdi. Basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 1 saat 40 dakika sürdü.

Pence'i Külliye'ye gelişinde karşılayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erdoğan'ın makamına kadar eşlik etti. Mike Pence ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makamına çıktı.

Erdoğan ile tokalaşan Pence, "Beni kabul ettiğiniz teşekkür ediyorum" dedi. Pence'nin sözlerinin çevirisini ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı.

Jeffrey de Türkçe "Merhaba Sayın Cumhurbaşkanı, nasılsınız?" diye sordu, Erdoğan'ın "Sağ olun, sizler nasılsınız?" sorusuna da "Çok iyiyim, sağ olun efendim" karşılığını verdi.

Kabulün ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.


Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


16.40 : Milli Savunma Bakanlığı: "Barış Pınarı Harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir. Harekâtta; ülkemizin, sınırlarımızın ve halkımızın korunması esastır. Ülkemize yönelik yaptırım söylemleri dahi 70 yıllık NATO ittifak ruhuyla bağdaşmamaktadır.

Terör örgütü PKK/YPG’nin Güvenli Bölgenin dışına çıkarılması zaruridir. DEAŞ’la mücadele de kesintisiz devam edecektir. Suriyeli kardeşlerimizin güvenli ve gönüllü şekilde evlerine ve topraklarına dönmelerinin sağlanması hedefimizdir."

15.40 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i kabulü başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pence ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 15.40'da bir araya geldi. Kabul, basına kapalı devam ediyor.

15.10 : Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev başkanlığındaki heyeti kabul etti. Toplantıda, Suriye'deki son gelişmeler ele alındı, Barış Pınarı Harekatı, İdlib ve Münbiç gündemi özelinde stratejik konular görüşüldü.

15.00 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Rusya, Şam ve Ankara arasında mesajları iletiyor. Eğer Rusya, YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa, buna karşı çıkmayız."

14.10 :
 Güvenlik kaynaklarınca, Barış Pınarı Harekatı kapsamında 40'tan fazla teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi. Suriye'nin Rakka ve Tabga bölgelerinde terör örgütü YPG/PKK'nın zorla silah altına aldığı 600'e yakın teröristin firar ettiği belirlendi. DHA'nın haberine göre, ayrıca Fırat'ın doğusunda terör örgütü ile hareket eden Arapların büyük bölümünün örgüte olan desteğini çekmeye başladığı tespit edildi. Öte yandan terör örgütü PKK-YPG'nin, Haseke'de eylem yaptırarak, 'DEAŞ geri döndü' algısı oluşturmaya çalıştığına dair duyumlar alındı.

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


13.40 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye'ye gelen ABD Başkan Yardımcısı Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun uçağı hava alanına indi. Pence, ABD Başkan Yardımcısı olarak ilk kez Türkiye'ye geldi. ABD yöneticileri, Başkan Erdoğan ile karşılıklı toplantıya katılacak. Toplantıda Pence, bölgedeki son durum ve sorunların çözümüne ilişkin konuşacak. Pence, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye’ye olan yaptırım kararının devam edeceğini yineleyecek.
Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


13.15 : Demirören Haber Ajansı: Rasulayn’a yakın bölgede terör örgütü YPG/PKK'dan kurtarılan bir köydeki siviller, teröristlerin sivil halkın evlerinden çıkmasına izin vermediğini ve onları 'canlı kalkan' olarak kullandıklarını söyledi. Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından paylaşılan görüntülerde "Sizi kim kurtardı?" sorusuna bir genç, "Suriye Milli Ordusu" cevabını veriyor. "YPG/PKK size nasıl davrandı?" sorusuna ise, Suriyeliler, "Çok kötü. Eşyalarımızı çalıyorlar, boş evlerde bırakıyorlar. Çıkmamıza da izin vermiyorlar. Bizi kurtardığınız için teşekkür ederiz" ifadelerini kullanıyor. Köylüler "Canlı kalkan mı yapıyorlar" sorusuna ise "Evet" yanıtını veriyor.12.45 : Barış Pınarı Harekâtı'na destek veren Suriye Milli Ordusu, M4 yolunda teröristlerden kurtardığı Aliye silolarının içinden fotoğraflar paylaştı. Silonun içinde kasa kasa Amerikan silahı göze çarpıyor.

Rasulayn'ın güneyinde ortaya çıkarılan YPG'li teröristlerin en büyük silah deposunda ele geçriilenlerden bazıları şöyle:100'den fazla uzun menzilli roket, antitank füzeleri, havan mermileri, Doçka mermileri, sandıklar içerisinde binlerce uçak savar mermisi, 300 adet mayın tarama cihazı.

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


12.30 : 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler geliyor. TSK'nin envanterinde kimyasal silah olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek."

12.25 : Milli Savunma Bakanlığı, resmi Twitter hesabından 'BarışPınarıHarekatı' etiketiyle bir video 'Suriyeli kardeşlerimiz; Korkmayın, zulüm bitiyor! Artık tüm dünya masum çocukların gülen yüzünü seyredecek!' notu ile paylaşıldı. Görüntüde, harekâtın ardından terörden arındırılan Tel Abyad'da, Mehmetçiğin Suriyeli çocuklar ile yakından ilgilenmesi, yaptığı yardımlar ve Suriyeli bir çocuğun asker selamında bulunması yer aldı.

12.00 : Suriye Mili Ordusu (SMO) Barış Pınarı harekatı kapsamında yürüttüğü operasyonlarda toplam 64 askerini şehit verdi. 

11.00 : Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Eğitime ara verilen okullarımızda öğrencilerimizin telafi eğitimlerine alınması için gerekli planlamalar yapılmıştır. Bizim için eğitimin aksaması söz konusu olamaz. Her şekilde eğitimin devam etmesi için gereken tedbirlerin alınması esastır.

Her tür ve derecedeki eğitim kurumlarındaki öğrencilerimiz başka bir okula velilerimizin talebi doğrultusunda nakil gitmek isterlerse, e-okul sistemimizde nakil nedenleri arasına ikametgah kontrolü yapılmaksızın eklenen, misafir öğrenci geçici nakil nedeni seçeneği üzerinden kayıtları yapabilmekteyiz."

10.30 : Reuters haber ajansı, Tel Abyad'da terör örgütü DEAŞ'ın bayrağının üstüne yazılmış terör örgütü YPG isminin fotoğrafını servis etti.

Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


10.20 : Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında yer alan Rasulayn kırsalındaki terör mevzileri ateş altında. Obüs atışlarıyla terör hedefleri vurulurken, bölgeden dumanlar yükseliyor. Kentteki çatışma ve patlama sesleri, Ceylanpınar'dan duyuluyor.
Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


10.00 : Demirören Haber Ajansı: Tel Abyad'ın teröristlerden temizlenmesinin ardından sınır komşusu Akçakale'de sessizlik hakim. Roket ve havan atışlarının son bulmasının ardından ilçe sakinleri eski günlerine dönmenin mutluluğunu yaşıyor.
Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


Tel Abyad'ın batı ve güney hatlarında ise ilerleyiş sürüyor. Her iki hatta çok sayıda köy ele geçirildi. İlçe çevresinde çok sayıda tünel ve mühimmat bulundu.
Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


Tel Abyad ilçe merkezi ve kırsalındaki köylerinden ayrılmak zorunda kalan sivillerin evlerine dönüşü de sürüyor.
Son dakika... Pence açıkladı: Türkiye ile ABD ateşkes için anlaştı


08.00 : MSB: Fırat’ın doğusunda devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı toplam 673 oldu.

Bayburt’ta facia! 3 kişi yangında öldüBayburt merkeze 17 kilometre mesafedeki Maden köyünde 2 katlı evde çıkan yangında 2’si çocuk 1'i engelli vatandaş olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber