Geri Dön

Sorunlara karşı komşuyla el ele

Yeni liman ile stratejik merkeze dönüşecek Antalya’daki panelde müsteşar, “Kaptanlar Yunan adalarına rahatlıkla yolcu taşıyabilir. Yunanistan ile sorunları aşıyoruz” dedi

Sorunlara karşı komşuyla el ele

Türk turizminin başkenti Antalya’da ‘Türk denizciliğine bakış’ paneli düzenlendi. Yunanistan ile sorunlar yaşayan tarifeli sefer teknelerinin farkında olduklarını belirten Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, “Tekne sahipleri ve kaptanlar rahatlıkla Yunan adalarına yolcu taşıyabilir. Sorunları çözmek için iki ülke arasında ilişkiler ilerliyor” dedi.

2 bin tekneye hizmet

Üç yüz dönümlük araziye kurulacak liman ile denizcilikte stratejik merkez haline getirilmesi planlanan Antalya ‘Türk denizciliğine bakış’ paneline ev sahipliği yaptı. 2 bin tekne ve yata hizmet vermesi planlanan şehrin Kaleiçi merkezindeki panelde, deniz turizmi, taşımacılık, güvenlik, sorumluluk sigortaları ve ekonomik katma değer konuşuldu. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker ve Antalya DTO Başkanı İnanç Kendiroğlu’nun konuştuğu panelde, özellikle denizlerde sigortasız seyreden tekne ve gemiler konuşuldu.

Gelirin yüzde 20’si

Müsteşar Aka, “Türkiye’nin turizm gelirinin yüzde 20’si deniz turizminden geliyor. Geçen yıl Türk sahipli yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişini kolaylaştırmak için düzenlemeler yapılmıştı. Bugün itibariyla 5 bin 553 tekne Türk bayrağına geçiş yaptı. Yunanistan limanlarına giden Türk teknelerinin sorunlarını çözmek için harekete geçtik. Tekne sahipleri ve kaptanlar rahatlıkla Yunan limanlarına gidebilir. Sorunların aşılması için olumlu adımlar atıyoruz” dedi.

Sorunlara karşı komşuyla el ele

Panele konuşmacı olarak Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker ve Antalya DTO Başkanı İnanç Kendiroğlu katıldı.

‘Denizle barışık şehir olacağız’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel panelde şunları söyledi: “640 kilometre sahil bandına sahibiz ancak marinamız yetersiz. Antalya’yı deniz ile barışık şehir haline getirmek için çalışıyoruz. Kruvaziyer liman projemiz ihale aşamasında. Deniz taşımacılığında arz talep ters çalışıyor. Ağırladığımız turist sayısı düştü ama potansiyelimiz 1 milyon turist. Bu kruvaziyer limanla talebi yaratacağız.”

7 yaşındaki çocuk okuldaki hücrede darp edildiABD'de bir okulda çocukların cezalandırılması için hücre yapılması ve burada 7 yaşındaki bir çocuğa uygulanan şiddetin görüntüleri ülkeyi ayağa kaldırdı. Olayla ilgili soruşturma başlatılması sonrası, çocuğa şiddet uygulayan görevli intihar etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber