'Srebrenitsa soykırımı asla unutulmayacaktır'

Srebrenitsa soykırımının 24. yıl dönümünde kurbanlar düzenlenen törenlerle anıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yayımladığı mesajda “8 bin 372 masumun canına mal olan Srebrenitsa soykırımı, tarih boyunca asla unutulmayacaktır” ifadelerini kullandı...

'Srebrenitsa soykırımı asla unutulmayacaktır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995’te yaşanan soykırımın 24. yılı dolayısıyla Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Erdoğan mesajında şunları kaydetti: “Avrupa’nın gözü önünde yaşanan ve 8 bin 372 masumun canına mal olan Srebrenitsa soykırımı tarih boyunca asla unutulmayacaktır. 24. yıl dönümünde Srebrenitsa soykırımında şehit olan Bosnalı kardeşlerime Allah’tan rahmet, Bosna halkına başsağlığı diliyorum.”

‘Utanç verici trajedi’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Avrupa’nın ortasında, dünyanın gözleri önünde Srebrenitsa’da katledilen Boşnak kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Tarihin kara lekesi bu soykırımı yapanları ve buna göz yumanları unutmadık, unutmayacağız. Aliya’nın emaneti Boşnak kardeşlerimizin her zaman yanında olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun da twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Dünyanın gözü önünde yaşanan ve tarihin en utanç verici trajedilerinden biri olan Srebrenitsa katliamı, soykırım suçunun korkunç yüzünü insanlığa bir kez daha hatırlatmaktadır. Katliamın 24. yılında aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, Bosnalı kardeşlerimize sabırlar diliyoruz. Böylesi ağır bir insanlık suçunun tekrarlanmaması için, uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi şarttır. Türkiye, Bosna halkının maruz kaldığı zulümlerin takipçisi olacak, onları bu haklı davalarında desteklemeye devam edecektir.”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bu soykırımı, yapanları, destek olanları, göz yumanları ve izleyenleri unutmadık ve unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

33 kurban toprağa verildi

1991-1995 Yugoslavya İç Savaşında, Sırp askerler tarafından Srebrenitsa şehrinde 8 bin 372 Boşnak sivilin acımasızca katledildiği Srebrenitsa soykırımının 24. yıl dönümünde kurbanlar düzenlenen törenlerle anıldı. Her yıl 11 Temmuz’da katliam kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen anma programına bu yıl Türkiye adına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katıldı. Sabahın erken saatlerinde itibaren yurt içi ve dışından Potoçari Anıt Mezarlığı’na gelen binlerce kişi, mezarları ziyaret edip dua okudu.

Kimliği tespit edilen 33 kurban daha dün öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra defnedildi. Kurbanlardan en gencinin 16 yaşında katledilen Osman Cvrk, en yaşlısının ise 81 yaşında katledilen Shah Cvrk olduğu öğrenildi.

Srebrenitsa soykırımı asla unutulmayacaktır

Anmalar kapsamında Bosna Hersek’teki tarihi Mostar Köprüsü’nden “sessiz atlayış” yapıldı. Mostar Köprüsü üzerinde toplanan vatandaşlar, Neretva Nehri’ne, soykırımda hayatını kaybeden kurbanların masumiyetlerini simgeleyen beyaz zambak bıraktı. Ardından tarihi köprüden kurbanlar anısına “sessiz atlayış” gerçekleştirildi. AA

Tropikal meyve üreticilerinde hedef Avrupa pazarıMangodan ejder meyvesine, avokadodan liçiye kadar birçok tropikal meyvenin yetiştirildiği Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde üreticiler, Avrupa pazarına odaklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber