Stonehenge’i inşa edenler Anadolu’dan mı göç etti?

Londra’da yapılan DNA araştırmasında uzmanlar, İngiltere’de neolitik çağda (M.Ö 800-5500) yaşayanların kalıntılarından alınan DNA örnekleriyle, aynı dönemde Avrupa’da yaşayanların DNA örneklerini karşılaştırdı. Araştırma sonucu, Britanya Adası’nda neolitik dönemde yerleşik olanların, Anadolu’dan yola çıkıp, İber Yarımadası üzerinden gelerek adaya yerleştikleri saptandı. Bu halkın, M.Ö 4000 yılında Britanya’ya ulaştığı belirlendi.

Stonehenge’i inşa edenler Anadolu’dan mı göç etti?

Doğa Ekolojisi ve Evrim (Nature Ecology & Evolution) adlı bilimsel yayında yer alan araştırmada, İngiltere’ye göçün, Anadolu’dan M.Ö 6000’de başlayan büyük nüfus hareketenin bir parçası olduğu ve bu halkların Avrupa’ya tarımı getirdiği kaydedildi. Göçten önce, Avrupa’da avcı toplayıcı küçük gruplar yaşıyordu. Bu ilk tarım toplumundan bir grup, Tuna Nehrini takip edip, Orta Avrupa’ya giderken, bir başka grup Akdeniz boyunca daha batıya geçti. DNA kanıtları, Neolotik Britanyalıların kökeninin büyük ölçüde Akdeniz rotasını ya kıyı boyunca ya da teknelerle bir adadan diğerine geçerek takip eden gruba dayandığını gösteriyor. Araştırmacılar, Britanya’daki ilk tarım toplumları üzerinde yaptıkları DNA araştırmasında, bu halkın DNA yapısının en çok İber Yarımadası’nda (günümüz İspanya ve Portekizi) yaşayanlara benzediğini buldu.

İstanbul'da sıcak dakikalar! İhbarı alan polis hemen harekete geçtiİstanbul Esenyurt'ta fabrikaya baskın ihbarı üzerine harekete geçen polis, yakaladığı şüphelileri yere yatırarak gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber