Suriye sınırına füze kalkanı

Türkiye, ısınan Suriye sınırına füze savunma sistemi konuşlandırmaya hazırlanıyor.

Suriye sınırına füze kalkanı


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) askeri tehditlere karşı vur emir için teyakkuzda beklediği Suriye sınırında önemli bir projeye daha adım atılıyor.

Çalışmaları 6 yıl önce başlatılan Türkiye 'nin milli füze kalkanıihalesinde sona yaklaşıldı. Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde (SSİK) önümüzdeki günlerde bir araya gelecek Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz 4 ülkenin yarışacağı ihalede son kararı verecek.

4 adet alınacak sistemlerden birinin Suriye sınırına konuşlandırılması planlanıyor. Sistemin biri İstanbul, diğeri ise Ankara'ya yerleştirilecek. Uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesine ABD'nin Patriot, Rusya'nın S-400, Çin'in FD-2000 ve Fransaİtalya ortaklığı olan Eurosam'ın Samp-T modelleri katılacak. 2 milyar dolara mal olması beklenen sistemin önümüzdeki yıl aktif olarak hizmete girmesi hedefleniyor.

Sistem, uzun menzilli füze tehditlerini Türk hava sahasına girmeden bertaraf etmeyi amaçlıyor. Yüksek irtifa hava savunma sistemlerinin çalışma esasında ise düşman füzelerinin Türk topraklarını hedef aldığının tespit edilmesinin ardından, uyduların da yardımıyla, hava savunma sistemleri ve buna bağlı bataryalar çalıştırılıyor. Hava savunma füzeleri, 50-300 km`lik bir alan içinde düşman füzelerini durdurabiliyorlar.

4 SİSTEM YARIŞIYOR

İhaleye katılacak Patriot füzelerinin hava savunma radarları, düşman füzelerinin yerini 100 kilometre uzaklıktayken saptıyor ve 15-20 saniyede yok ediyor. 70 kilometre menzile sahip. Rus S-400 füzeleri ise aynı anda 12 hedefe füze atabiliyor ve saniyede 2 bin 800 metre hızla hareket eden hedefleri vurabiliyor. Çin'in füzeleri ise 20 bin metre irtifa ve 100 kilometre menzile sahip. Samp-T, aynı anda birden fazla füze fırlatarak birden çok hedefi eşzamanlı olarak vurabiliyor. 10 saniye içinde tüm füzeleri ateşlenebiliyor. 4 ülkeden teklif alan Türkiye, sistemlerin NATO'nun füze kalkanına entegre olup olamayacağını da dikkate alacak. SABAH GAZETESİ

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber