Tarihin sıfır noktasında ralli

Şanlıurfa’da 10 ülkeden gelen sporcularla ralli turu atan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Göbeklitepe ziyaretçi sayısında yüzde 300’lük artış yaşandığını belirterek, “Bu yıl 3 milyonu aşacağımızı düşünüyorum” dedi

Tarihin sıfır noktasında ralli

Tarihin sıfır noktası kabul edilen Göbeklitepe, 10 ülkeden 90 araç ve 35 takım ve 150 sporcunun katıldığı Europa Orient&Doğu Batı Dostluk Rallisi’ne ev sahipliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen 14. Europa Orient&Doğu Batı Dostluk Rallisi, 11 Mayıs’ta Almanya’nın Heilbron şehrinde başladı. Araçlar Avusturya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Hırvatistan, Romanya, Makedonya ve Sırbistan’dan geçti. 15 Mayıs’ta Türkiye’ye giriş yaparak İstanbul’a gelen araçlar, dün Şanlıurfa’ya ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 10 ülkeden 90 araç, 35 takım ve 150 sporcunun katılımıyla gerçekleşen Europa Orient&Doğu Batı Dostluk Rallisi’ne Göbeklitepe’de ev sahipliği yaptı. Ersoy ve ralliciler, eski araçlardan oluşan konvoyla Şanlıurfa’da şehir turu attı ve daha sonra Göbeklitepe’ye geldi. Ersoy, amfi tiyatrodaki konuşmada özetle şunları söyledi:

YARGILAR DEĞİŞTİ: Çeşitli grupların farklı yaşam tarzlarıyla Türkiye algılarını değiştirmek istiyoruz. Tanıtımın merkezine biz Göbeklitepe’yi koyduk. Göbeklitepe tarihin sıfır başlangıç noktası olması nedeniyle 12 bin yıllık bir süreci var. Göbeklitepe ile birlikte bütün bu yargılar değişti. Aynı Kapadokya gibi, İstanbul gibi Türkiye’nin tanıtım yüzlerinden birisi olacak. Bunda da en büyük etken tarihin sıfır noktası olması.

YÜZDE 300 ARTIŞ VAR: Buraya gelen ziyaretçi sayılarında da yüzde 300 bir artış var. Türkiye’nin doğu bölgeleriyle ilgili bir güvenlik tehditi kaldırmış olsalar da tatlı sert bir uyarı yapıyor Avrupa ülkeleri. Ama Göbeklitepe ile bunu da kırmaya başladık. Batılı turistler gelmeye başladı. Göbeklitepe yılı ilan ederken en büyük endişemiz Urfa’nın buna hazır olmamasıydı. Bu sene tahmini olarak 3 milyondan fazla ziyaretçi alacağını düşünüyorum.

Tarihin sıfır noktasında ralli

GASTRONOMİ TANITIMI

Bu yıldan itibaren Türkiye’yi deniz kum güneş olarak tanıtmayacaklarına dikkat çeken Ersoy “Geçen yılın istatistikleri incelendiğinde 10 milyar dolar konaklama gelirimiz vardı. Gastronomi gelirimiz 5 milyar dolar. Aslında konaklama ve gastronomin eşit olmalı. Gastronomide iki katı yol almalıyız” dedi. Japonya’da Türk kültür yılı olduğuna da işaret eden Ersoy, “Bu yıl en çok Türkiye’yi arayan ülkeler lisetesinde Japonlar açık ara birinci. Hiç reklam yapmadık test edebilmek için sadece kültür sanat faliyetlerimizle içeri girdik. İnanılmaz sonuç aldık. Yılda 5 milyon turist gönderen ülkeler, aramalarda Japonya’dan sonra geldi” diye konuştu.

Bakan Kurum: Toplamda 1611 konut 4 otel inşaatı durdurulmuşturÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bodrum'un kıyı ve koylarında incelemelerde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber