Tecavüz edenle evlenir, 'Hadi hayırlısı' derdim!

'Kızım ilişkisinde ileri gitmemeli'

Adalet Bakanlığı banışmanı ve Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Soyaslan, "Kimse bakire olmayan biriyle evlenmek istemez" sözleriyle gündeme oturdu. Soyaslan, bu cümleyi Türk Ceza Kanunu üzerinde çalışan TBMM Adalet Alt Komisyonu'nun önceki günkü toplantısında söyledi. Tecavüz suçlularının mağdurla evlenmesi durumunda cezalarının tecil edilmesiyle ilgili madde gündeme geldiğinde bu cümleyi sarf eden Soyaslan'a ne demek istediğini ve bu konu hakkındaki görüşlerini sorduk.

'KÜÇÜK GÖRÜYORUZ'

Dedim. Kadın hakları temsilcileri diyorlar ki, "Bizim ırzımıza geçiliyor, erkeklerle evlendiriliyoruz ve bu adamlar kurtuluyor. Bu tecavüzü teşvik eden bir durum." Ben de "Türk toplumunun yüzde 80'i böyle düşünür" dedim.

Çok öğrencim var, okurlar bunu. Karımı da zor durumda bırakmış olurum.

Kafa yapısıdır bu. Aile yapımızdan geliyor. Biraz kadını küçük görüşümüzden kaynaklanıyor. Şunu da söyleyeyim, kadın hakları savunucularının da büyük kısmı bakire bir kızla evlenmek ister.

'ÖZGÜR KADIN ÇOK AZ'

Ben karışmam. Girebilir, neticelerine o katlanır. Ekonomik özgürlüğünü kazanmış, mesela doktor diyelim, böyle hanımlar özgür yaşıyor. Kadın haklarını isteyenler de bu kesim. Ama bunlar Türk kadının yüzde 5'i bile değil.

Doğrudur, kaçırılan kızlar var. "Cinsel ilişkiden sonra evlenebilir" diyor kanun. Beş sene için erteliyor kusurunu. Savcılık da yaptım. Şimdi kız sevdiğiyle kaçıyor. Beraber oluyor. Sonra çocuk, "Ben ona doydum" diyor.

Şimdi Türkiye'de bir kız tecavüze uğradığında değeri nedir? Toplum onu hor görüyor. Bu kıza kimse talip olmaz.

5 KİŞİ TECAVÜZ EDERSE...

Bu ne oluyor? Cinayet nedeni oluyor. Kız evlenerek aslında kendini kurtarıyor. Biz kıza soruyoruz. İstemiyorsa evlendirmiyoruz ki.

Beş kişi tecavüz ederse, evlenen kurtulur. Diğerlerinin cezayı çekmesi lazım. Maalesef yanlış uygulama olabilir.

Şartlara bağlı olarak evet evlenirdim. Ama mesela ayda 1.5 - 2 milyar kazancım olsaydı, o zaman eş seçme özgürlüğüm daha fazla olurdu. Ama babamın eline bakıyorsam, "Kısmet böyleymiş, haydi hayırlısı" derdim.

Şimdi beş kişi ırzına geçmişse, o evlilik yıkılır. Çünkü o hain adam, öbürlerinin de tecavüz ettiğini biliyor. Ama yürüyen evliliklerin de olabileceğine inanıyorum. Anadolu'da ailesinin zoruyla evlenmiş o kadar çoktur ki. Ama evlilikleri yürüyor. Bu ırza geçmede de istemeye istemeye evlenir. Fakat zaman en iyi ilaçtır. Unutturur. Yıkılmaz bu evlilik.


Olabilir. Ama kız evlenip namusunu kurtarır. Sonra boşanır. Bu toplumda ırzına geçilmek, boşanmaktan daha kötü.

Yeni daha. Bir ay önce bu göreve geldim. Bakan Bey'i tanırdım. 'Müşavirim ol, yardımcı ol bana' dedi. Öyle başladım.

Kızımın benimle her şeyi paylaşmasını isterim. Ciddi arkadaşlık etsin, fazla ileriye gitmeden. Böyle isterim.GÜNCEL


Tecavüz edenle evlenir, 'Hadi hayırlısı' derdim!
Nâzım sevgisi dert oldu...
'Vali intihar etmedi, öldürüldü'
Kısa kısa..
Serin Duruş

Bu göl eksi 30'da bile donmuyor!Erzurum’da bulunan ve eksi 30'da bile donmayan Balıklı Göl'ün gizemi yıllardır çözülemiyor. Adı efsanelerle ün kazanan gölde ölen balıklar ise özel mezarlıklara defnediliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber