Tekfur Sarayı açıldı

Restorasyon çalışmaları tamamlanan Tekfur Sarayı, “İstanbul Craft Week” organizasyonuna ev sahipliği yaparak dün ilk ziyaretçilerini ağırladı. Tekfur Sarayı, Bizans döneminde İmparator 2. Theodosius tarafından inşa ettirilerek 11’inci ve 15’inci yüzyıllar arasında Bizans İmparatorluğu Sarayı olarak kullanılan Blakhernai Sarayı kompleksinin sağlam kalan tek yapısı.

Tekfur Sarayı açıldı

Saray, Bizans ve Osmanlı tarihinin yanı sıra İstanbul’dan dünyaya gönderilen çömlek, cam ve çini sanatlarının örneklerinin yer aldığı ve tarihlerinin anlatıldığı müze olarak hizmet verecek.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ile İznik Çini Vakfı iş birliğiyle orijinal eserlere uygun replikaların da yer aldığı müzede, İstanbul’un Haliç ve Balat bölgelerine dair ayrıntılı bilgilere de ulaşmak mümkün. Ayrıca, Tekfur Sarayı çinilerindeki motiflerin anlamları, Tekfur çinilerinin dünyadaki örnekleri, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki çini üretim merkezleri gibi geçmişe ve bugüne ışık tutan bilgilere ulaşılması sağlanıyor.

Hırsız havalandırma boşluğunda yakalandı!Kütahya’da hırsızlık yapmak için girdiği 3 katlı evin çatısından kaçmak isterken bekçiler tarafından fark edilen Hüseyin Y. (36), bodrum kattaki havalandırma boşluğunda yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber