Tel Abyad'da bayrak krizi...

YPG ile ÖSO bileşenlerinden oluşan Burak El Fırat tarafından IŞİD’den alınan Tel Abyad’da, iki grup arasında bayrak krizi yaşanıyor.Öte yandan Telabyad'a sivillerin geçişi durduruldu.

Tel Abyad'da bayrak krizi...

YARIM METRE ALTINA ASILDI
Rudaw'ın haberine göre Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile YPG arasında yaşanan kriz sonucu bayraklar bugün indirildi. Yaklaşık bir saatin ardından bayraklar tekrar asıldı. Fakat ÖSO bayrağının YPG bayrağının yarım metre altına asılması dikkat çekti.
Tel Abyad’a dönüşler ise durduruldu. Sınır hattına dayanan yaklaşık 50 kişilik grup, beyaz bayrak açarak Türk yetkililerin sınırı açmasını istedi.
TEL ABYAD'A GEÇİŞLER DURDURULDU

Öte yandan Dün bini aşkın Suriyelinin geçiş yaptığı Telebyad Sınır Kapısı, bugün kontrolü sağlayan YPG'liler tarafından güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Akçakale İlçesi'nin karşısında bulunan ve geçen pazartesi günü kontrolün IŞİD militanlarından YPG ve ÖSO güçlerine geçtiği Suriye'nin Telebyad kentine sessizlik devam ediyor. YPG ve ÖSO güçlerinin ilerleyişi ve hava saldırısı nedeniyle evini terk ederek Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyelinin bir bölümü dün sabah yeniden ülkelerine döndü.

Bu sabah yine ülkesine dönmek için Akçakale Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler ise Telebyad'a geçemedi. Telebyad Sınır Kapısı'nda kontrolü sağlayan silahlı YPG'liler, güvenlik gerekçesiyle sivillerin geçişine izin vermezken, ilerleyen günlerde dönüşlerin gerçekleşebileceğini bildirdi. Bunun üzerine Türkiye tarafında bekleyen Suriyeliler yeniden kaldıkları yere dönerken, bazı siviller ise kapının açılması umuduyla bekleyişini sürdürdü.

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber