THE’nin listesinde 19 Türk üniversitesi

THE’nin listesinde 19 Türk üniversitesi

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından bu yıl ilk kez açıklanan, 76 ülkeden 450’den fazla üniversitenin yer aldığı THE Impact (Üniversite Etki) genel sıralamasında Türkiye’den 19 üniversite yer aldı. Özyeğin Üniversitesi, listede 72. olarak en üst sıradaki Türk üniversitesi oldu.

THE Impact’te üniversiteler sosyal ve ekonomik etkileri bazında sıralanarak sürdürülebilirliğe yaptıkları katkı üzerinden değerlendirildi. Bu katkı da BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) temel alınarak ölçüldü. Sıralamada, üniversiteler SKH’lerden 11 tanesi özelinde, en iyi oldukları 4 SKH bazında değerlendirildi.

Bu kapsamda Özyeğin Üniversitesi SKH 12-Sorumlu Üretim ve Tüketim hedefinde 24.; SKH 16-Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar hedefinde 43.; SKH 11-Sürdürülebilir Kentler ve Yaşam Alanları hedefinde 48.; SKH 5-Cinsiyet Eşitliği’nde 95. ve SKH 10-Eşitsizliklerin Azaltılması’nda 85. oldu.

Genel sıralamada ilk 100’deki diğer üniversitelerden Hacettepe Üniversitesi 87. ve Koç Üniversitesi 92. sırada bulunuyor. Abdullah Gül, Ankara, Boğaziçi üniversiteleri 101-200 bandında yer alırken; Erciyes, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kadir Has, Ondokuz Mayıs, Sabancı, Yeditepe üniversiteleri de 201-300 bandında sıralandı.

301+ bandına ise Bahçeşehir, Beykent, Çukurova, İstinye, İzmir Ekonomi, Marmara, TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversiteleri girdi. Bu üniversitelerin dışında 11 SKH’de başka Türk üniversiteleri de bulunuyor.

Otopark yüzünden komşusunu vurduNevşehir'de otopark yüzünden çıkan tartışmada komşusu tarafından pompalı tüfekle vurulan kişi ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber