THY'den ilginç uçuş! Rüzgarı arkasına aldı...

Türk Hava Yolları'nın (THY), 21 Ekim tarihinde  düzenlediği TK 800 seferini icra eden Panama-İstanbul uçağı, Atlantik okyanusu  üzerinde batıdan doğuya esen jet rüzgarlarını arkasına alarak daha uzun mesafe  bir rotada uçmasına rağmen hem uçuş maliyetinde önemli bir tasarruf sağlandı hem  de planlanan süreden yalnızca 15 dakika bir fark ile İstanbul’a ulaştı.

THY'den ilginç uçuş! Rüzgarı arkasına aldı...

THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, farklı coğrafyalara sahip 122 ülkeye uçuş gerçekleştiren ve dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olan THY, uçuş planlamalarındaki profesyonelliği ile farklı ve başarılı bir uçuş gerçekleştirdi.

21 Ekim tarihinde düzenlediği TK 800 seferini icra eden Panama-İstanbul uçağı, Atlantik okyanusu üzerinde batıdan doğuya doğru esen jet rüzgarlarını arkasına aldı. Uçak, daha uzun mesafe bir rotada uçmasına rağmen hem uçuş maliyetinde önemli bir tasarruf sağlandı hem de planlanan süreden yalnızca 15 dakika bir fark ile İstanbul’a ulaştı.

Normal koşullarda ortalama 10 bin 140 kilometrelik (6300 mil) bir rotayı takip eden Panama-İstanbul uçağı için 21 Ekim günü okyanus üzerindeki rüzgar hesaba katılarak yaklaşık 10 bin 750 kilometrelik (6683 Mil) bir rota planlandı. Yaklaşık 610 kilometre daha fazla yol kat eden uçak rüzgarın etkisiyle diğer seferler ile eş değer miktarda yakıt harcayarak inişini gerçekleştirdi.

THYden ilginç uçuş Rüzgarı arkasına aldı...

A330 tipi uçak için planlanan yeni rotada uçuş maliyetinde büyük kazanım sağlandı. THY'nin ekiplerinin profesyonelliği ile planlanan güzergahta uçak farklı ülkelerin hava sahasına girmeden uçuşu tamamladı. Bu sayede ülkelere üst geçiş için ödenen vergiden tasarruf edildi. Oluşturulan yeni planlamada uçağın herhangi bir acil durumda iniş gerçekleştirebileceği havalimanlarının da göz önünde bulundurulduğu ve planlamaya dahil edildiği öğrenildi.

YOLCULAR BULUTLARIN ÜZERİNDE KUZEY IŞIKILARINA ŞAHİT OLDU

Planlanan yeni rota ile normalden daha kuzeyde seyreden uçakta bulunan yolcular farklı bir mucizeye bulutların üzerinde şahit oldu. Kuzey ışıkları olarak bilinen ışık yansımaları yolcular tarafından seyredildi.

Çığlıkları duyan dışarı koştu!İstanbul Sultangazi'de 4 katlı binanın çatısı alev alev yandı. Yangında ölen ya da yaralanan olmazken çatıda hasar oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber