Topkapı’dan çalınmıştı! Kayıp ‘hamaylı’ çetede ele geçti

İstanbul’da tarihi eser kaçakçılarına yönelik dört operasyonda, Helenistik dönemden İslam dönemine, altı ayrı döneme ait 313 parça tarihi eser ele geçirildi.

Topkapı’dan çalınmıştı! Kayıp ‘hamaylı’ çetede ele geçti

Camilerden sökülüp çalınan çini ve levhalar ile kaçak kazılardan temin edilen 2 bin 300 yıllık heykel başlarının da bulunduğu eserler arasında, Topkapı Sarayı’ndan çalınan ve duaların yer aldığı hamaylı da var.

Yabancı ülkelere

Ele geçirdikleri tarihi eserleri, başta Avrupa ve ABD olmak üzere değişik ülkelerde müzayedelerde satışa sunan, yurt dışı bağlantılı dört şebekeye Eyüpsultan, Kartal, Beyoğlu ve Fatih’te operasyon düzenlendi. 7 kişi gözaltına alınırken, adreslerde Grek, Helenistik, Roma, Pers, Bizans ve İslam dönemine ait eserler ele geçirildi. Ele geçirilen eserler arasında; Helenistik döneme ait 2 bin 300 yıllık sütun ve heykel başları, parşömen üzerine yazılı 3 bin yıllık nadir el yazmaları, İstanbul’daki cami ve türbelerden sökülen levhalar, çiniler ve bordürlerle, Memlük, Safevi dönemine ait ayet bezemeli bronz ve gümüş kaplar, silindir mühürler, sikkeler ve tarihi eser fosiller yer aldı.

Serbest bırakıldılar

Gözaltına alınan ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçlarından işlem yapılarak adliyeye sevk edilen yedi şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı!

Soruşturma başlatıldı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyon yaptığı adreslerden biri, antika dükkanı görünümlü bir iş yeriydi. Burada ele geçirilen ve duaların yer aldığı hamaylının üzerinde Topkapı Sarayı’nın mührü bulunuyor. Eserin şebeke üyeleri tarafından nasıl elde edildiğine yönelik soruşturma başlatıldı.

İzmit’te fuhuş baskını! Kıskıvrak yakalandılarİzmit’te, bir evde fuhuş yapıldığı ihbarı üzerine polis ekiplerince operasyon düzenlendi. Operasyonda fuhşa aracılık ettiği iddia edilen M.S. (31) ve sevgilisi H.A. (47) ile fuhşa zorlandıkları iddia edilen Azerbaycan uyruklu 2 kadın gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber