Geri Dön

Tübitak'tan Matematik Köyü'ne iki darbe

Tübitak desteğini çekince Ali Nesin'in kurduğu Matematik Köyü, günden güne ekonomik açıdan eriyip haciz kıskacına girdi. Son olarak da Nesin Matematik Köyü'nde eğitim gören ve TÜBİTAK'ın yarışmasına katılan Barış Paksoy'a "Sen bunu yapmış olamazsın" denilerek projesi reddedildi.

Tübitak'tan Matematik Köyü'ne iki darbe

İzmir'in Selçuk İlçesi Şirince Köyü’nde Ali Nesin’in kurduğu Matematik Köyü, masraflarını karşılayamaz duruma geldi. ’Haciz kıskacında’ olduklarını, dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğretmenlerin gönüllü ders verdiği matematik köyünün desteklenmesini isteyen Ali Nesin, "Bilim diyen herkes buraya sahip çıkmalı" dedi.

YABANCI EĞİTMENLER DERS VERMEK İÇİN UÇAK PARASINI CEPLERİNDEN ÖDÜYOR

Gün saat 07.00’de kahvaltı ile başlıyor, sekiz saat matematik dersinin yanı sıra öğrenciler, çöp topluyor, bulaşık yıkıyor, temizlik yapıyor. Köyde eğitim görmek için liseliler her şey dahil günde 50 lira, üniversiteliler ise 7 lira veriyor. ABD, Avrupa, İsrail ve Hindistan’dan gelen matematik profesörleri ücret almadıkları gibi, yol paralarını da kendileri karşılıyor.
Sabah ilk derslere giren Ali Nesin’in amacı, gençlere sudoku çözer gibi matematik çözdürmek. Matematik Köyü’nde 160 öğrenciye 10 öğretmen 70’ten fazla ders veriyor. 15 günlük eğitimde ne sınav var ne de not. Tek şart derslere katılım zorunluluğu.

EZBER YOK, DÜŞÜNME VAR

Felsefe öğretmeni Sevgi Can, öğrencileriyle katıldığı yaz okulunda soyut matematiği öğrenmenin mutluluğunu yaşarken; Pelin Sağ, matematikte sonuca ulaşmanın kolaylığını gördüğünü belirterek, "Lisede öğrendiklerimin ne kadar yanlış olduğunu doğrudan sonuca ulaşmayı, kanıtla bunu kolaylaştırmayı öğrendim. Çok ilginç bir yer. İnsanı büyülüyor. Matematik tutkusu olan herkese öneririm" dedi. Nurşah Sağır, "Okulda sınava hazırlıyorlar, ezber yaptırıyorlar. Burada formüllerin nereden geldiğini, düşünmeyi öğrendim" dedi. Eskişehir’den gelen Sema Küçüksöz ise analitik düşünmeyi öğrendiğini, hoşgörülü ortamda özgüveninin arttığını söyledi.

TÜBİTAK DESTEĞİ ÇEKTİ

Genç matematik dehaları yetiştiren köy, şu anda büyük bölümü yiyecek içecek harcamaları olmak üzere masraflarını karşılayamaz duruma geldi. Geçen yılı 35 bin lira borçla kapatan köyün bu yıl 120 bin lira açığı var. Nesin Vakfı’na yapılan bağışlarla ayakta durmaya çalışan Matematik Köyü’nü, geçmiş yıllarda 35- 40 bin liralık kaynaklarla destekleyen TÜBİTAK, dört yıl önce desteği kaldırdı. Ali Nesin’e göre bunun nedeni, TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik Dergisi’ne Darwin’i kapak yapmamasını, kendi çıkardığı Matematik Dünyası Dergisi’nde bir karikatürle hicvetmesi. Nesin, "TÜBİTAK Başkanı Profesör Nüket Yetiş’ten beş kez randevu istedim. Bırakın kabul etmeyi, cevap bile vermedi. Türkiye’de belli bir konumda olan insanların bir hizmet için orada olduklarını bilmeleri gerekiyor. Randevu reddetme ya da cevap vermeme hakları yok. TÜBİTAK temel bilimden uzaklaşan bir kurum haline geldi. Darwin skandalı sonrası köye karşı tavırları değişti. TÜBİTAK destekleseydi Doğu’da daha çok reklam yapar, daha çok gencimizi aramıza katardık" dedi.

BİLİM DİYEN HERKES SAHİP ÇIKMALI

Ali Nesin, bu köyü halk desteğiyle 3 milyon lira yatırımla kurduğunu belirterek, yine halktan destek istedi. Nesin, "Geçen yıl halk 200 bin lira destek oldu, o sayede yaz okulunu bitirdik. Bu yıl öyle bir çağrı yapamadık. Daha doğrusu utandım. Ancak çok sıkışığız. Halkımızdan 50, 100 lira bütçelerine ne uygunsa, gönüllerinden ne kopuyorsa vermelerini isterim. Bu köyü desteklemek gerekiyor. Atatürkçüyüm, Kemalistim, aydınlanmacıyım, bilim diyen herkesin burayı desteklemesi gerekir" dedi.

TÜBİTAK'TAN MATİMATİK KÖYÜ ÖĞRENCİSİNE BİLİMSEL CEVAP: "YAŞIN YETMEZ"

Nesin Matematik Köyü'nde eğitim gören 18 yaşındaki Barış Paksoy da TÜBİTAKzede oldu. Barış, İstanbul Erkek Lisesi 12. sınıf öğrencisi. TÜBİTAK’ın lise öğrencileri için bu yıl düzenlediği Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’na 27 Ocak’ta “Ramanujan Asalların Genelleştirilmesi” başlıklı matematik projesiyle katıldı.Çalışmasına güvenen ve yarışmadan iyi bir derece almayı uman Barış, 24 Şubat’ta TÜBİTAK İstanbul Bölgesi Koordinatörü Prof. Dr. Ulvi Avcıata tarafından gönderilen ve “Seviye üstü çalışma olduğundan projeniz reddedildi” şeklindeki e-postayı görünce şok yaşadı.

MAHKEME SAVUNMA İSTEDİ, TÜBİTAK SAVUNMA VERMEDİ

Bu yanıt ‘Projeyi senin tek başına yaptığına inanmıyoruz’ anlamına geliyordu. Barış Paksoy jüri önünde savunma yapmak ve projenin kendisine ait olduğunu kanıtlamak istedi, ancak bu talebi de kabul görmedi. Bunun üzerine 19 Nisan’da yürütmeyi durdurma, maddi tazminat ve projeler arasında yapılan seçimin iptal edilmesi talebiyle dava açtı.Ankara 15. İdare Mahkemesi’nde görülen davada yürütmenin durdurulmasıyla ilgili ara karar verildi ve TÜBİTAK’tan mayıs ayının sonuna kadar projenin neden reddedildiğine dair savunma yapması istendi. Fakat TÜBİTAK bu belirlenen süre içinde bu savunmayı yapmadı. Bunun üzerine mahkeme konuyla ilgili bilirkişi atamaya karar verdi. 8. sınıfta TÜBİTAK’ın ilköğretim okulları için düzenlediği Ulusal Matematik Olimpiyatları’nda bronz madalyası da olan Paksoy “seviye üstü çalışmasını” nasıl hazırladığını şöyle anlattı:

“Proje konumu ararken Amerika’nın meşhur matematik dergilerinden American Mathematical Monthly’de Ramanujan asalları ile ilgili bir makaleye rastladım. Ramanujan asallarına dair literatürde yazılan ilk makaleydi. Konu oldukça ilginç geldi, oturdum kendi problemlerimi ürettim, kimisini çözdüm, kimisini hâlâ çözemedim. Uğraşılmamış problemlerle uğraştığım için özgün, yeni bazı sonuçlara ulaşabildim. TÜBİTAK’ın jürileri haricinde hiçbir profesör veya araştırmacıdan olumsuz tepki almadım. Yarışma kurallarına ve proje rehberinde belirtilen kurallara uygun bir şekilde başvurumu yaptım. ”


TÜBİTAK'TAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik deprem anı kameraya yansıdıGelen son dakika bilgisine göre Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi daha sonra depremin büyüklüğünü 6.5 olarak güncelledi. AFAD ise depremin büyüklüğünü 6.8 olarak açıkladı. 21.08'de 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 21.17'de 5.1 şiddetinde bir artçı sarsıntı daha meydana geldi. Bakan Soylu, 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini duyurdu. İçişleri Bakanı Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a gidiyor. Kızılay, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili bağış kampanyası başlattı. BTK'dan yapılan açıklamada, 'Acil iletişim ihtiyaçları için operatörlerimiz tarafından ücretsiz konuşma ve internet tanımlanmıştır.' denildi. AFAD'dan Sivrice'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası büyüklükleri 2.7 ile 5.4 arasında değişen 35 artçı deprem kaydedildiği bildirildi. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ'daki deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber