‘Türk resminin zaman tüneli’

Antik A.Ş.’nin 14 Aralık tarihinde düzenleyeceği 284’üncü müzayedesinde Türkiye’nin usta sanatçılarının farklı dönemlerine ait eserlerden bir seçki yer alıyor. Müzayedede, değerli antika ve Osmanlı mücevherleri öne çıkıyor

‘Türk resminin zaman tüneli’

Antik A.Ş. tarafından 14 Aralık saat 14.00’te Shangri-La Bosphorus Otel’de düzenlenecek 284. müzayedede, Osmanlı döneminden kalma eserlerle klasik eserler meraklılarına sunulacak.
Türkiye’nin usta sanatçıları Şeker Ahmet Paşa, İbrahim Çallı, Sami Yetik, Şevket Dağ, Hoca Ali Rıza, Nazmi Ziya, Halil Paşa, Hikmet Onat, Neşet Günal, Nejat Melih Devrim’in aralarında bulunduğu isimlere ait tabloların yer aldığı müzayedede ayrıca önde gelen hattatların Hilye-i Şerifeleri, Hat levhaları ve Kuran-ı Kerim’ler yer alıyor.

‘Sadece tablolar değil’

Değerli antika ve Osmanlı mücevherleri de müzayedede öne çıkanlar arasında. Usta ve önemli ressamlarımızın farklı dönemlerine yer veren müzayede hakkında Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam, “Türk resminin zaman tüneli gibi” diyor...

Bu müzayede nasıl bir süreçte hazırlandı?
- 34. yılımıza özel eserleri bir araya getirebilmek için 1.5 yıldır çalışıyorduk. Bu müzayedede usta ressamlarımızın farklı dönemlerinden önemli eserlerini bir araya getirmeye çalıştık. Sadece tabloların değil, antika ve mücevherlerin de öne çıktığı bir müzayede oldu bu. Özellikle Osmanlı döneminden önemli mücevherler var.

Ne gibi kıstaslara dikkat ediyorsunuz?
- “Kendi koleksiyonumuz olsa bu eseri alır mıyız?” diye düşünüyoruz. Eserlerin kalitesi, dönemleri, sanatçıları, kondisyonu, provenance ve nadirliği en çok dikkat ettiğimiz kriterler arasında. Gümüşten mücevhere, tabloya kadar insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Müzayedelerdeki başarıların en büyük nedeni, özenle seçilmiş eserlerin satışa sunulmasıdır.

‘Hat sanatına ilgi artıyor’

Müzayedenizde yer alan diğer eserler neler?
- Hilye-i Şerif’ler ve hat eserleri var. Son dönemde hat sanatına ilgi artıyor. Hat müzesi kurmak, hat sergileri düzenlemek, hat kitapları çıkarmak isteyenlerin sayısında artış var. Onlar için de bu müzayededeki hilyeler bulunmaz bir fırsat. Yeni yılda özel koleksiyonlardan oluşan müzayedelere hazırlanıyoruz.

‘Çallı’nın eseri bir başyapıt’

Sizce bu müzayedenin önemli eserleri hangileri?
- İbrahim Çallı’nın “Avlu’da Oturanlar” adlı eseri bir başyapıt. 1912 yılından günümüze gelen eser 1.750.000 TL açılış fiyatına sahip. Usta ressamlarmızdan Şeker Ahmet Paşa, Halil Paşa, Nazmi Ziya, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, Sami Yetik ve Şevket Dağ’ın eserleri var bu müzayedede. Türk resim sanatının en değerli örneklerinden tüm koleksiyoncuların almak istediği eserler bir arada. Modern Türk resminin usta ismi Nejat Melih Devrim’in Türk resminin ilk soyut çalışmaları arasında gösterilen 1947 tarihli ‘Ayasofya’ tablosu ve 1951 tarihli Neşet Günal eseri de yer alıyor. Cemal Tollu, Orhan Peker, Nuri İyem ve Canan Tolon’a kadar uzanan geniş bir yelpaze var. Türk resmi için zaman tüneli özelliği taşıyan bir müzayede.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber