Türkiye 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'de törenlerle kutlandı. Kutlamalarda geçen yıllarda olduğu gibi tanklar toplar ve uçaklar gösteri yapmadı. Eline bayrağını alan meydanlara koştu. Tokat'ta törende okunan şiir Atatürk’le ilgili olmadığı için CHP’lilerin tepki gösterince kriz yaşandı.

Türkiye 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Samsun, Çankırı, Tokat, Sinop, Amasya, Çorum Kastamonu, Aydın, Uşak, Manisa, Denizli,Zonguldak, Bartın, Düzce ve Kocaeli, Balıkesir, Çanakkale, Artvin, Gümüşhane, Giresun, Rize, Ordu, Siirt, Batman, Elazığ, Bingöl, Mardin,Trabzon, Bayburt, Yalova ve Bilecik, düzenlenen törenlerle kutlandı. Tokat'taki törenlere şiir krizi damga vurdu. Tören kapsamında Anadolu Lisesi öğrencisi Servet Kaplan, Arif Nihat Asya’nın ’Dua’ şiirini okumak için anons edildi. Ancak öğrenci şairin ’Naat’ şirini okudu. Tören sonrası CHP’liler, törende okunan şiirde Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsedilmemesine tepki gösterdi.

Zonguldak

Zonguldak Valilik binası önünde başlayan törende, Atatürk anıtına çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.andarma Binbaşı Orhan Kaş, törende yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın ülkeyi parçalamak ve milleti esaret altına almak isteyen devletlere karşı, tüm olanaksızlıklara rağmen yüce Türk ulusunun sarsılmaz azmi yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığıyla kazanıldığını söyledi.Türk ulusunun 30 Ağustos Zaferi'yle kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere anlamlı, ağır ve uzun süre unutamayacakları bir ders verdiğini ifade eden Kaş, "19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da yaktığı meşale, dalga dalga büyüyerek bütün yurdu sarmış Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleri ile izlenecek yol belirlenmiştir. 23 Nisan 1920'de egemenlik kayıtsız şartsız millete teslim edilmiştir." diye konuştu.Törene, Zonguldak Valisi Ali Kaban, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Haluk Selvi, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra protokol üyeleri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.Protokol üyeleri, törenin ardından "15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi Sergisi"ni gezdi.


Bartın
Bartın Valiliği önünde düzenlenen törende Vali Nusret Dirim, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop ve Belediye Başkanı Cemal Akın, Atatürk anıtına çelenk sundu.

Samsun

Büyük Zafer'in 94. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı'na Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Piyade Albay Sedat Bulut ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından çelenk konuldu, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Vali Şahin'in anıt şeref defterini imzalamasının ardından Samsun Anadolu Lisesi öğrencisi Mete Akın ve Medine Özlek, günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu.Buradaki törenin ardından valilikteki "Yaşayan Atatürk Salonu"nda tebrik töreni gerçekleştirildi.Çankırı
Çankırı'da Atatürk Anıtı'na valilik, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Vali Mesut Köse'nin makamında tebrikleri kabulüyle kutlamalar sona erdi.Törene Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Abdullah Dede, Belediye Başkanı İrfan Dinç, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, siyasi parti ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

TOKAT'TA ŞİİR KRİZİ

Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na Tokat Valisi Cevdet Can, Garnizon Komutanı ve 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Ak Parti İl Başkanı Vekili Muhsin Kurulay, CHP İl Başkanı Feramus Şahin, MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan Türkiye haritalı çelenk sundu.Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Öğrencilerin şiirler okuması ve Vali Can'ın tebrikleri kabulünün ardından kutlamalar sona erdi.

Türkiye 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN ARTMASINA VESİLE OLUR"

Üç siyasi parti il başkanın birlikte çelenk sunmasını değerlendiren Tokat Valisi Cevdet Can, "Özellikle bütün milletimizi temsilen üçlü protokolün yanında parlamentoda temsil edilen siyasi partilerimizin de çelenk koymasını uygun gördük. Bugüne has onu gerçekleştirdik. Türkiye haritamızın ve al bayrağımızın önünde töreni yapmak istedik. Burası Cumhuriyetin, milletin, halkın meydanı. İnşallah buradan çıkan sonuç, ülkemizde birlik ve beraberliğimizin artmasına vesile olur" dedi.

Türkiye 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

FARKLI ŞİİRİ OKUDA

Tören kapsamında Anadolu Lisesi öğrencisi Servet Kaplan, Arif Nihat Asya’nın ’Dua’ şiirini okumak için anons edildi. Ancak öğrenci şairin ’Naat’ şirini okudu. Tören sonrası CHP’liler, törende okunan şiirde Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsedilmemesine tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Feramuz Şahin, "15 Temmuz’dan bu tarafa Türkiye’de yaşanan sorunlara CHP’nin tüm örgütleri gerekli duyarlılığı göstermesine rağmen bugün Cumhuriyetimiz açısından en önemli günlerden birisi olan 30 Ağustos’ta günün anlam ve önemini hiç ciddiye almayan durumla karşılaştık. Tabi ki biz yüce peygamberimize karşı saygılıyız. Tabi ki bu şiirlerin okunacağı yerler vardır ama bugün 30 Ağustos. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün anılması lazım, bugün Cumhuriyet’ten bahsedilmesi lazım. Bu saatten itibaren bundan sonraki etkinliklerde böyle bir şey olmadığında asla katılmayacağımızı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"HEYECANLANDI"

Milli Eğitim İl Müdürü Levent Yazıcı ise, öğrenci Servet Kaplan’ın normalde Arif Nihat Asya’nın ’Dua’ şiiri okuyacağını ancak heyecanından dolayı diğer ezberinde bulunan ’Naat’ şiirini okuduğunu söyledi.
Sinop
Sinop'ta ilk tören Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'nda düzenlendi. Anıta Vali Kemal Cirit, Garnizon Komutanı Albay Şefaattin Serten ve Belediye Başkanı Baki Ergül tarafından çelenk konuldu, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. İlkele Meydanı'nda yapılan tören ise Vali Cirit, Garnizon Komutanı Serten ve Belediye Başkanı Ergül'ün vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı. Jandarma Binbaşı Özgür Kılıç'ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam eden tören, şiir ve halk oyunları gösterisinin ardından tören geçişi ileson buldu.Bu arada Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yelken takımı törende gösteri sundu.

Amasya
Yavuz Selim Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra Amasya Valiliğinde tebrikler kabul edildi.Törene Vali Salih Işık, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, 15. Piyade Tugay Komutanı Kurmay Albay Zafer Uğur, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çorum

Atatürk Anıtı'na Valilik, İl Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı adına çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Jandarma Yarbay Aykut Gürses, 15 Temmuz şehitlerini anarken göz yaşlarına hakim olamadı.Buradaki programın ardından Vali Necmeddin Kılıç makamında, İl Garnizon Komutanı Jandarma Fatih Üstündağ, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile tebrikleri kabul etti.

Kastamonu
Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına Vali Mesut Yıldırım, Garnizon Komutan Vekili Jandarma Kurmay Albay Mehmet Özer Güneş ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından buradaki tören sona erdi. Kastamonu Üniversitesi Rektörlük binasında Vali Yıldırım ile Güneş ve Babaş tarafından tebrikler kabul edildi. Törene Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı İl Garnizon Komutanlığı'nda görevli Teğmen Eren Ayhan yaptı.Dirim'in makamında tebrikleri kabul ettiği törene, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, siyasi partilerin temsilcileri, daire amir ve müdürleri katıldı.

Düzce

Düzce'de düzenlenen törenler, Anıtpark Meydanı'nda çelenk sunumuyla başladı. Milli Savunma Bakanı Müsteşarlığına atanan Düzce Valisi Ali Fidan'ın yerine vekaleten atanan Merkez Valisi Mustafa Taşkesen, İl Jandarma Komutanı Albay Bilal Güvenir, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, valilik binasında milletvekilleri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları idarecilerinin tebriklerini kabul etti.

Düzce Şehitliği'nde devam eden törende İl Müftüsü Selami Emen, tüm şehitler için dua etti. Törenlerin ardından Vali Taşkesen, Belediye Başkanı Keleş, İl Jandarma Komutanı Albay Güvenir, 15 Temmuz akşamı FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırıda şehit olan 4'üncü sınıf Emniyet Müdürü Ufuk Baysan'ın Beyköy beldesindeki kabrini ziyaret eti.Şehidin kabristanını başında annesi Hanife ve babası Ramazan Baysan ile konuşan Vali Vekili Taşkesen, şunları söyledi:"Herkes şehit annesi babası olamıyor. Sizleri bu şerefli makamı acı bir şerbetle nasip etmiş. Müslümanın hali, musibet gelir sabreder kazanır, nimet gelir şükreder kazanır. Her türlü bizim için kazanç. İnşallah her kula nasip olmayan bir şehadet sahibi, size ahirette şehadet edecek bir evlat Allah sizlere bahşetmiş. Acı ama böyle de bir getirisi var. Allah bir daha bu acıları yaşatmasın. İnşallah son şehitlerimizden olsun. Şehit olmayınca da topraklar vatan olmuyor, alelade bir toprak oluyor. İnşallah bu millet şehit bir millet, şehit çocuğu bir millet. Allah ahirette kavuştursun inşallah. Allah hazırda şehit olacak bir nesil eksikliği göstermesin. Onu da verirse bu millet bu coğrafyada duramaz. Bin yıldır 5 bin kilometreden öteye atamadılar, inşallah atamayacaklar."

Kocaeli
Kocaeli'deki törenler de İzmit Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Korgeneral Metin Gürak ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp salonunda, milletvekilleri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların idarecilerinin tebriklerini kabul etti.
Valilik önünde devam eden törende ise Vali Güzeloğlu, Gürak ve Özak, halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanlığı adına Piyade Yarbay Murat Haznedaroğlu bir konuşma yaptı. Tören, Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisinin ardından, Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde resmi geçitle sona erdi.

Aydın

Aydın Valilik binası önünde gerçekleştirilen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından günün önem ve anlamıyla ilgili konuşmalar yapıldı. Jandarma Albay Mete Lobut, kahraman ordunun zaferlerinden biri olan Büyük Taarruz'un 94'üncü yılının kutlandığını söyledi.30 Ağustos'un sadece bir tarih olmadığını vurgulayan Lobut, "Bu günün tarihe nam salan bir anlamı vardır çünkü heybeti, toprağa denize ve göğe sığmayacaktır çünkü bugün bağımsızlık ve yurt aşkıyla şahlanan Türk ulusunun Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı kazandığı, Sevr Anlaşması'nı parçaladığı, Lozan barışını sağladığı ve Cumhuriyetin temeline ilk harcı koyduğu gündür." dedi. Törene, Vali Ömer Faruk Koçak, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halil Şen, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Arslan, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, vatandaşlar ve ilgililer katıldı.

Uşak
Uşak 15 Temmuz Şehitler Meydanı'ndaki törende, Vali Ahmet Okur, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Nedim Selbisu, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Jandarma Üsteğmen Fatih Dayan, buradaki törende yaptığı konuşmada, 30 Ağustos'un her sayfasının şehitlerin kanlarıyla yazıldığını belirtti.ürk milletinin bugünlere gelmesinin kolay olmadığını anlatan Dayan, şöyle konuştu:
"Milletimizin tarihinin her sayfası şan ve şerefle doludur. Cefakar Türk milleti, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden cephelerde savaştı ve 30 Ağustos'ta Dumlupınar mevzileri ateş ve kan içerisinde ele geçirildi. Düşman 9 Eylül 1922'de denize döküldü. 30 Ağustos zaferi, Türk milletinin ve onun kahraman ordusunun şahlanışı ve zamanın en güçlü devletlerine karşı onurlu, kararlı eşsiz bir zaferdir. Türk Silahlı Kuvvetleri ise bugün milli birlik ve bölünmez bütünlüğümüze kasteden tüm terör örgütlerine karşı, vatan topraklarında tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadeleye devam etmektedir."

Manisa
Manisa'daki törenler ise Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.Albay Cihan Çiçek, törendeki konuşmasında 30 Ağustos'un, Türk tarihinin en önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret etti.Bu zaferle, Türk ulusu üzerine geçirilmek istenen esaret gömleğinin parçalandığını aktaran Çicek, "Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde sağlam azim ve iradesi sarsılmaz inancı ve milli bir ruha sahip yapısıyla tüm olumsuz koşullara rağmen varlığına ve bağımsızlığına kast edenleri tarihe gömerek, yeni bir sayfa açmış ve bağımsızlığını muharebe meydanında tescil ettirmiştir." dedi.

Törene, Vali Mustafa Hakan Güvençer, 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ile CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve vatandaşlar katıldı.Buradaki programın ardından şehitlik ziyaret edildi.

Denizli

Denizli'deki tören ise Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Yarbay Fatih Alatepe, 30 Ağustos'un, Türk ordusunun yüksek gücünün ve kahramanlığının bir eseri, Türk ulusunun özgürlük ve bağımsızlık fikrinin ölümsüz bir anıtı olduğunu belirtti.Konuşmaların ardından halk oyunları ekibi ve mehter takımı gösteri sundu.
Törene, Vali Ahmet Altıparmak, 11. Komando Tugay Komutanı Albay Gültekin Yaralı, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli milletvekilleri Sema Ramazanoğlu, Şahin Tin ve Cahit Özkan, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ile diğer ilgililer katıldı.

Balıkesir

Balıkesir'deki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törene, Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve Okullar Komutanı ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, bazı milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Vali Yazıcı, Tuğgeneral Turan ve ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, daha sonra valilikte kutlamaları kabul etti.Program, Kuvayı Milliye Meydanı'ndaki askeri geçit töreniyle sona erdi.

Çanakkale

Çanakkale'de de Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çeşitli kurum ve kuruluşlar adına çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.Vali Hamza Erkal, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Akgül ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, valilik makamında tebrikleri kabul etti.
Buradaki törenin ardından, Çanakkale Deniz Müzesi ve savaş gemileri, halkın ziyaretine açıldı.Törenler kapsamında, Boğaz ve Garnizon Komutanlığınca gece de bando konseri gerçekleştirilecek.

Yalova

Yalova'da da 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Vali Tuğba Yılmaz, Belediye Başkanı Vefa Salman, Garnizon ve Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Deniz Albay Enver Ünal, çelenk bıraktı.Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise Kaşgarlı Mahmut Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Uğur İnan yaptı. Konuşmanın ardından okunan şiirin ardından tören sona erdi. Daha sonra, yine aynı meydanda Şehitler Anıtı'nın açılışı gerçekleştirildi. Yalova Belediye Başkanı Salman burada yaptığı konuşmada, anıtın kent için önemine işaret etti. Anıt ile ilgili bilgi veren Salman, şunları kaydetti:
"Şehitler Anıtı Yalova'da mevcuttu, fakat gerek Şehitler Derneği Başkanı Mustafa Ürkmez gerekse Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Şemsettin Gürtekin'in anıtla ilgili teklifleri oldu. Biz de bunun vatandaşların daha yoğun olacağı bir yere konulmasını düşündük. Bu nedenle de bu meydanda bunun açılışını gerçekleştiriyoruz. Osmanlı-Rus Savaşı'ndan bugüne kadar Yalova'dan şehit olanların isimleri bu anıtta yer alıyor."

Bilecik

Bilecik'te ise Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Tören, Vali Süleyman Elban, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törene ayrıca AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, diğer ilgililer ve vatandaşlar katıldı. Jandarma Üsteğmen Süleyman Emre Uysal, burada yaptığı konuşmada, Türk milletinin tarihinin, anılmaya ve kutlanmaya değer büyük olaylarla dolu olduğunu söyledi. Uysal, bunlardan en önemlisinin, Türk milletinin Atatürk'ün önderliğinde gerçekleştirdiği, batılıların "Türk mucizesi" adını verdikleri çok yönlü, çok boyutlu bir süreç olan Kurtuluş Savaşı olduğunu dile getirdi.
Resmi geçit töreninin ardından Vali Elban, makamında tebrikleri kabul etti.Vali Elban ve beraberindekiler daha sonra Bilecik Şehitliği'ndeki mezarlara çiçek bıraktı.

Trabzon

Trabzon'da 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla valilik önündeki Atatürk anıtında düzenlenen törene, Vali Yücel Yavuz, AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Garnizon Komutanı Albay Okçin Akşit, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Atatürk anıtına çelenk sunulması ile başlayan tören, Trabzon Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunması ve Türk bayrağının göndere çekilmesiyle devam etti.
Vali Yavuz, törende şeref defterini imzalayarak tebrikleri kabul etti. Tebriklerin ardından beraberindeki Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı ile vatandaşların bayramını da kutlayan Yavuz, vatandaşlara hitaben yaptığı açıklamada, büyük zaferin 94. yıldönümünü birlik ve beraberlik duyguları içerisinde kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Yavuz, her gelişme ve ilerleme ortaya çıktığında engel konulan senaryoların yaşandığını belirterek şöyle devam etti: "21. yüzyılda sınırların kalktığı, artık iletişimin en üst seviyede olduğu bu yüzyılda dahi olmaz denilen, insan haklarının kabul etmediği vahşetin sergilendiği senaryoları izliyorduk. Suriye, Arap Yarımadası, Irak, Mısır, o bölgede müthiş bir senaryo uygulanıyordu. Bütün bu gelişmeler çerçevesinde mazlum milletlerin başvurduğu tek adres olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, mahsusen Suriyeli kardeşlerimize açtığı kapı ve bu mazlum milletlere olan muhabbeti ve onlara kol kanat germesi ve bunun devamında yıllardır kendi içimizde sinsi bir şekilde bütün hücrelerimize sirayet eden ve Fethullahçı Terör Örgütü denilen dünyanın belki de gördüğü en sinsi, en hain örgütün, asker üniformasını giymiş, kendisini kiraya vermiş ve satılığa çıkarmış olan asker üniformalı bazı subay ve astsubayların da desteğiyle kalkıştığı 15 Temmuz darbe girişimini maalesef millet olarak yaşadık."

Milletin 15 Temmuz gecesi meydanlara çıktığını da hatırlatan Yavuz, şunları aktardı: "Bu millet hiçbir talimat, uyarı veya tatbikat dahi gerektirmeksizin meydanlara çıktı ve dedi ki 'Ne kadar sinsi, kahpe olursan ol', bu milletin dişinden tırnağından artırarak, mili savunmamızı sağlasın diye alıp teslim ettiği o helikopterlerle, uçaklarla, o zırhlı araçlarla masum insanların devletin en önemli kurumları olan Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve her şeyimizin sembolü Cumhurbaşkanlığı külliyesine yapılan o alçakça saldırıya Türk milleti gözünü kırpmadan dik duruşunu sergiledi. Meydanlara indi ve yaklaşık 25'e yakın sivil vatandaşımız gözünü kırpmadan canını feda etti. 2 bin 500'e yakın yaralı vatandaşımız yine aynı duyarlılıkla meydanlarda oldu ve dünyaya bir defa daha şunu söyledik. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve devletimizin üst kademesine yönelik bütün saldırıları biz püskürtürüz."

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası mücadelenin devam ettiğine işaret eden Yavuz, "Fethullahçı Terör Örgütü denilen ve artık dünyanın da yoğun diplomasi trafiği ile kabul ettiği bu kahpe örgüte karşı devletimizin tüm organları, özel sektör de dahil olmak üzere temizlenecek. 15 Temmuz ve öncesi diye bir sayfa açıyoruz. 15 Temmuz'dan sonra bu millet 'Bize bizden başka dost yoktur' bunu anladı. Biz kendi öz kaynaklarımızla, dirayetimizle dünyaya örnek olmaya, adaleti, bağımsızlığı, iyiliği, merhameti anlatmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz" diye konuştu.Kutlamalar, geçit töreni ile sona erdi.


Rize

Rize'de 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaları, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törenle başladı.Anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. CHP Rize il teşkilatının ise anıta çelenk bırakmasının ardından tören alanından ayrıldığı görüldü. Günün anlamına ilişkin konuşmaların ardından Vali Erdoğan Bektaş, vatandaş, asker ve polisleri selamlayarak bayramlarını kutladı.Bektaş, yaklaşık 2 ay önce Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında, teröristlerce düzenlenen silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Emrah Aytemiz'in babasına "şehadet beraatı" verdi. Vali Bektaş, şehidin babası Hasan Akın, annesi Filiz ve kardeşi Meltem Aytemiz'e sabır ve başsağlığı diledi. İl Garnizon Komutanı Albay Semih Coşkun da aileye plaket takdim etti. Programa katılan Rize Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibi "15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi Saygıyla anıyoruz" yazılı pankart taşıdı.
Etkinliklerin ardından program tören geçişi ile sona erdi. Törenin ardından açıklamada bulunan şehit Emrah Aytemiz'in annesi Filiz Aytemiz, oğlunu çok özlediğini, üzgün olduğunu ama asla pes etmediğini belirtti.
Sabretmeye çalıştığını ve bütün askerlerin kendi oğlu olduğunu ifade eden Filiz Aytemiz, "Allah bütün askerleri korusun. Hep duamız, dualarım onlarla birlikte. Allah onlara kolaylık versin. Onlar benim oğlum. Benim oğlum gitti, şimdi onlar benim oğlum. Elimizden gelen dua. Ben de onlar için bunu yapıyorum." dedi.


Artvin

Artvin'de ise törenler valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk sunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.Törende konuşan Üsteğmen Ferhat Özdağ, 30 Ağustos'un Türk'ün gücünün ne demek olduğunun bir kez daha kanıtlandığı bir tarih olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: "Bu zafer, yüce Türk ulusunun bütün dünya devletlerinin 'Tükendi' dediği bir anda, vatanın işgali karşısında şahlandığı, yurdun her köşesinden ordusuna katılan kahraman evlatlarıyla sımsıkı kenetlenerek hürriyet ve istiklali için giriştiği milli mücadelede, Türk birlik ve beraberliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin neleri yapmaya muktedir olduğunu gösterdiği eşsiz bir zaferdir." Buradaki törenin ardından Vali Muhterem İnce, makamında Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile tebrikleri kabul etti.

Bayburt
Bayburt'ta, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene Vali İsmail Ustaoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Ayhan Vural, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, kamu kurum müdürleri, siyasi parti ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine işaret eden bir konuşma yapan Topçu Yüzbaşı Önder Taş, 30 Ağustos'un Türk ulusunun ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde omuz omuza vererek yaptığı var olma mücadelesinde destansı bir zaferle çıkış günü olduğunu söyledi. Taş, bu zaferle Türk ordusunun milletiyle beraber 'Türk esir edilemez ve Anadolu işgal edilemez' mesajı da vererek, Türk'ün gücünün ne demek olduğunu bir kez daha kanıtladığını, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders de verdiğini bildirdi.Tören, şiir okunmasıyla sona erdi.

Giresun

Giresun'da, "30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü" dolayısıyla tören yapıldı. Valilik bahçesindeki törende, Vali Hasan Karahan, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç ve Belediye Başkanı Kerim Aksu, Atatürk anıtına çelenk bıraktı, vatandaşların bayramını kutladı. Törende öğrenciler, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı, şiir okudu. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla düzenlenen tören, Giresun Valisi Hasan Karahan'ın makamında tebrikleri kabulünün ardından tamamlandı.

Gümüşhane

Gümüşhane’de, Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına Vali Okay Memiş, Garnizon Komutanı Vekili Jandarma Yarbay Semih Bulut, Belediye Başkanı Ercan Çimen’in çelenk sunmasıyla başlayan kutlama programında, daha sonra Valilik makamında tebriklerin kabul edildi. Atatürk anıtı önündeki törende konuşan Jandarma Üsteğmen Güneş Eliş, Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla ülke sürekli işgal altına tutulmak, insanlarımızın esaret bulundurulmak istendiğini söyledi. Tarih boyunca hür ve bağımsız bir şekilde varlığını devam ettiren Türk milletinin bunu asla kabul etmediğini ifade eden Eliş, “Büyük önder Atatürk’ün önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini yüz binlerce şehit vererek kazanmasını bilmiştir” dedi.15 Temmuz'daki darbe girişiminde birliğe ve bağımsızlığa kasteden düşmanların sadece dış güçler olmadığının görüldüğünü ifade eden Eliş, şunları kaydetti:
"Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yuvalanan illegal çete mensubu terörist hainlerin darbe girişimleri, her ne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başlatılmış olsa da bunu yapmaya kalkışan hainlerin halkımızın peygamber olacağı olarak adlandırdığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vatanını, milletini, bayrağını seven ezici çocukluktaki mensuplarıyla kesinlikle hiçbir alakası yoktur. Bünyemizde ur haline gelen kendilerine emanet edilen ve düşmana karşı kullanılması için alınan silahları devletimize silah arkadaşlarına ve halkımıza karşı kullanmakta tereddüt etmeyen bu zilleti Türkiye Cumhuriyeti Devletine mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerine ve asil milletimize yaşatan alçaklar en ağır şekilde cezalandırılacaktır." diye konuştu.
Törenlere Vali Okay Memiş, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Semih Bulut, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversite Rektörü İhsan Günaydın, kamu kurum müdürleri, adli, askeri ve mülki erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ordu

Ordu'da, Altınordu ilçesindeki Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan tören, Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun makamında tebrikleri kabulüyle sürdü.Program kapsamında Ordu Lisesi önünde kutlama etkinlikleri yapıldı. Jandarma Üsteğmen Erol Taşçı, burada, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.Halkoyunları gösterisinin sunulduğu programda öğrenciler şiir okudu. Etkinlik, tören geçişiyle sona erdi. Programa, Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sedat Sarıkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.


Siirt

Siirt'te ilk tören Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Teğmen Büşra Özkan yaptığı konuşmada, bu zaferle Türk ordusunun milletiyle beraber dünyaya "Türk esir edilemez ve Anadolu işgal edilemez." mesajını verdiğini söyledi. O başarıyla ordunun tarih sahnesinden kendisini silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders verdiğini ifade eden Özkan, "Bu zafer Türk ulusunun ve kahraman ordusunun en zor şartlarda bile bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda nasıl şahlanacağını dünyaya gösterdiği, tarihte benzeri bulunmayan eşsiz bir örnektir." dedi.Törene, Vali Mustafa Tutulmaz, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Selçuk Yavuz, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Belediye Başkan Vekili Zekeriya Çığır, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever ve İl Emniyet Müdürü Metin Özkan da katıldı.Daha sonra valilik makamında Vali Tutulmaz, Kurmay Albay Yavuz ve Belediye Başkan Vekili Çığır tebrikleri kabul etti.Valiliğe gelen 74 yaşındaki Şemsettin Erzen, zafer dolayısıyla kaleme aldığı şiiri okudu.

Elazığ

Elazığ'da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Vali Murat Zorluoğlu, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar ve Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın Öğretmenevi önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sürdü. Binbaşı Onur Tepeköylü yaptığı konuşmada, bu zaferle Türk ordusunun milletiyle beraber dünyaya, "Türk esir edilemez ve Anadolu esir edilemez" mesajı verdiğini belirtti.
Türkiye'nin gelişmesini, bu asil milletin refahını ve huzurunu bir türlü içerisine sindiremeyen bazı iç ve dış mihrakların haince planlarını gerçekleştirmeye çalıştığını vurgulayan Tepeköylü, PKK, DAEŞ, DHKP-C ve TİKKO gibi terör örgütlerinin saldırılar düzenlediğini anımsattı.
Tepeköylü, 15 Temmuz'da bunlardan çok daha tehlikeli olduğunu gösteren FETÖ'nün ülkeye büyük acılar yaşattığını vurgulayarak, "Ülkemizin ve milletimizin bütünlüğüne ve binlerce yıllık kardeşliğimize kast edenler, masum vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı kalleşçe saldıranlar tarihte olduğu bugün de Türk ordusunun karşısında asla tutunamayacaktır." dedi.


Bingöl


Bingöl’de 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle ilk tören Hükumet Konağı Meydanı'nda yapıldı.Vali Yavuz Selim Köşger, 49. Komando Tugay Komutan Vekili ve İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Bayer ile Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Binbaşı Deniz Dönmez, yüce Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun ebedi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı büyük bir zaferle taçlandırmasının 94. yıl dönümü olduğunu belirtti. 30 Ağustos’un ülkemizi parçalamak, milleti yok etmek isteyen güçler tarafından hazırlanan projelerden birisi olan Sevr Antlaşması’nın yırtılıp atıldığı gün olduğunu aktaran Dönmez, "Ülkemizin gelişmesini, milletin refahını ve huzurunu bir türlü içerisine sindiremeyen iç ve dış mihraklar dün olduğu gibi bugün de hain planlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır." ifadelerini kullandı.

Mardin
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Mardin'de de törenle kutlandı. Mardin Valiliği bahçesindeki törende Vali Mustafa Yaman, 70. Mekanize Piyade Tugayı ve Mardin Garnizon Komutanı Hava Savunma Kurmay Albay Altan Er ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Yılmaz Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Üsteğmen Kerem Gürbak, günün önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Şiirlerin de okunduğu töreninin ardından Vali Yaman tebrikleri makamında kabul etti. Törene İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz, kurum müdürleri, gaziler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar da katıldı.

Batman
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Batman'daki ilk tören valilik bahçesinde düzenlendi. Batman Valisi Ahmet Deniz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fuat Güney ve İl Emniyet Müdürü Necati Denizci Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Binbaşı Ercan Pekcan yaptığı konuşmada, günün önemini vurguladı.Daha sonra Vali Deniz, Tuğgeneral Güney Müdür Denizci, valilikte tebrikleri kabul etti.

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber