Türkiye’ye 40 kilometre mesafede

Türkiye’ye 40 kilometre mesafede

Suriye’nin kuzeyinde yer alan Menbiç, Türkiye’ye yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor. İç savaş öncesi yapılan nüfus sayımına göre, kentte yaklaşık 100 bin kişi yaşıyordu. Arap, Kürt Türkmen ve Çerkezlerin yaşadığı Menbiç halkının çoğunluğunu Sünniler oluşturuyor. Kent, 2012’de Özgür Suriye Ordusu’nun denetimine geçti. Daha sonra 2014’te DAEŞ, kentin kontrolünü ele geçirdi. Ağustos 2016’da ise yaklaşık 2 ay süren kuşatmanın ardından DSG, ABD’nin de desteğiyle kenti DAEŞ’ten geri aldı.

Akar’la Mattis Menbiç’i görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile dün akşam telefonda görüştü. İkili savunma ilişkilerinin konuşulduğu görüşmede, Suriye ve terörle mücadele konularında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Görüşmeye dair açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon, “Bakanlar, ABD ve Türk kuvvetlerinin, Menbiç’in kuzey batısında gerçekleştirdiği ilk ortak devriyenin, sınır boylarında tansiyonu düşürme ve bölgede istikrar ve güvenliği sağlama bakımından önemli bir adım olduğu konusunda mutabık kaldılar” dedi. - ANKARA Milliyet

Canan Karatay: "Paranız varsa bol bol pastırma yiyebilirsiniz"Kayseri’de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Kitap Fuarı'na katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Doğal, işlem görmemiş, içine katkı maddesi koyulmamış pastırma dünyanın en sağlıklı etidir. Paranız varsa bol bol yiyebilirsiniz. Pastırma vücuttaki alevlenmeyi ve hastalıkları önler" dedi. Öte yandan enerji içeceklerine de dikkat çeken Karatay, "Bir kutu enerji içeceğinin içindeki yapay şekerler kalp krizi sebebidir. Gençlerimizin ve sporcularımızın erken ölümlerinin sebebidir" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber