Türkler, Amerika’ya Avrupa’dan çok güveniyor

2010’un 1 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında, 1200 yetişkinle yapılan araştırmada Türklerin en güvendiği Avrupa ülkesi yüzde 16 ile Almanya oldu. ABD’ye güvenmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 55 çıktı

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının GfK araştırma şirketiyle yaptığı Türkiye araştırmasının sonuçlarını açıkladı ve Türkiye’nin Ortadoğu’da büyüyen bir siyasi rol oynadığı yorumunda bulunuldu.
2010’un 1 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında 1200 Türk yetişkinle yapılan araştırma konusunda AP’nin yaptığı değerlendirmede, halk ayaklanması sonucu iktidarın değiştiği Mısır örneğine değinilerek, dost bir Müslüman ülkenin (Türkiye), eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e halkın taleplerine yanıt vermesi çağrısında bulunduğu hatırlatıldı.
Türkiye’nin Kahire yönetimine çağrısı, Ankara’nın Ortadoğu ile ötesinde artan güven ve öneminin bir işareti olarak değerlendirilen yorumda, 10 yıl önceki ekonomik ve siyasi kaos döneminin ardından Türkiye’nin sağlam ekonomisi ve demokrasisini geliştirerek bölgesel model, arabulucu ve lider rolü oynamaya başladığı kaydedildi.
Türkiye’nin 74 milyonluk nüfusunun çoğunluğunun genç olduğunu belirten AP, artan işsizliğin yine de Mısır’daki gibi bir isyana yol açmayacağını belirtti. AP, “Türkiye yeterince demokratik. Yeterli fırsatların ve çıkış yollarının bulunması, memnuniyetsiz olanların Mısır tarzı bir ayaklanmaya yol açması neredeyse düşünülemez” yorumunu yaptı. Araştırmadaki konular ve yorumlar özetle şöyle:

* SEÇMEN ÇIKARINA BAKACAK: Haziranda yapılacak seçim yaklaşırken, Türk hükümetinin, devlette İslam etkisi korkularına rağmen, seçmenler yine kendi çıkarını gözetecek.
* İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE TEHDİT: Türklerin yarısından fazlasının, siyasete dair bazı şeyleri, hatta herhangi bir şeyi dile getirdikleri zaman başlarının derde gireceğine inanıyor. Yalnız yüzde 29’luk bir kesim istediklerini söylemekte özgür olduklarını düşünüyor.
Ajansın bu konudaki yorumu da şöyle oldu: “Bu konudaki bir sınav, 15 Şubat’ta İstanbul’da bir stadyumun açılışında gerçekleşti. Bazı taraftarlar başbakanın konuşmasına izin vermedi ve o da stadı öfkeyle terk etti. Savcılar bir soruşturma başlattı, ki bu durum ifade özgürlüğüne yönelik tehditler konusundaki endişeleri artırıyor.”

AB’YE KATILIMA DESTEK YÜZDE 50
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) katılma arzusunun eskiye nazaran azalsa da devam ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 52’si Türkiye’nin NATO’da kalmasını, yüzde 50’sinin AB’ye katılmasını istediklerini, yüzde 42’si ise AB’ye karşı olduğunu bildirdi. Bu da Avrupalı muhalifler ve Türkiye’nin reformlarda yavaş davrandığı gerekçeleriyle kesintiye uğrayan katılım sürecinden Türklerin duyduğu hayal kırıklığını yansıtıyor.
* OBAMA, ABD’DEN ÇOK SEVİLİYOR: Türklerin çoğunluğu ABD ve Başkan Barack Obama hakkında da olumsuz görüşlere sahip. ABD hakkında olumsuz düşünenlerin oranının yüzde 55, Obama hakkında ise yüzde 49 çıktı.
* AVRUPA’YA BAKIŞ ÇOK OLUMSUZ: Katılımcıların sadece yüzde 16’sı Almanya’ya olumlu bakarken, bu oran diğer ülkeler için daha da düşük. Buna göre İtalya’ya olumlu bakanların oranı yüzde 12, İspanya’ya olumlu bakanların oranı yüzde 11, İngiltere’ye olumlu bakanların oranı da yüzde 9. Bu oran Fransa için yüzde 6 iken Yunanistan için de sadece yüzde 5. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye olumlu bakanların oranı sadece yüzde 4.
* TÜRKLER KENDİNE DE GÜVENMİYOR: AP, Türklerin genel olarak insanlara güvenmediğini de yazdı. Ajans, “Eğer Türkler ABD veya Avrupa’ya güvenmiyorsa, insanlara güvendiklerini de sanmayın. Türklerin yaklaşık yüzde 84’ü çoğu insanla muhatap olurken ‘çok dikkatli olmanız gerektiğini’ söylüyor” ifadesini kullandı.
* DİNE BAKIŞ VE BAŞÖRTÜSÜ FARKI: Araştırmaya katılanların yüzde 85’i dinin yaşamları için “son derece” ve “çok” önemli olduğunu söylerken, yüzde 63’lük bir kesim ise kadınların ünversitede başörtüsü takıp takmamasının serbest olması gerektiğini düşünüyor. Dinin hayatlarında önemli olduğunu söyleyenlerin yüzde 65’i, dini liderlerin siyasetten uzak durması gerektiğini savunuyor.
* İSRAİL VE BASKIN: İsrail’in Mavi Marmara gemisi baskını sonrası Türklerin İsrail hakkındaki görüşlerinin de olumsuz yönde etkilendiği ortaya çıktı. Türklerin yüzde 53’ü İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini isterken, İsrail ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında olumsuz görüşe sahip olanların oranı sırasıyla yüzde 77 ve 67 olarak belirlendi.
* FİLİSTİN: İsrail’e ve yöneticilerinden yüksek oranda hoşnutsuz olduklarını belirten Türkler, Filistin yönetimi hakkında da yüzde 37 oranında olumsuz fikir belirtti. Mevcut Filistin yönetimini destekleyen Türklerin oranı yüzde 22’de kaldı.

EKONOMİK KAYGI YÜKSEK
Araştırma Türklerin hükümeti ve liderlerini sevdiğini, yine de özellikle ekonomi konusunda kaygılı olduklarını da ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 54’ü Başbakan Erdoğan’ın itibarının arttığı konusunda olumlu görüşe sahip. 2010’daki yüzde 7‘lik ekonomik büyümeye rağmen işsizliği “gayet ciddi” bir sorun olarak nitelendirenler çoğunlukta. Katılımcıların yüzde 45’i ekonomiyi ve işsizliği ülkenin en acil sorun olarak niteledi. Yüzde 69’u da işsizliği “son derece ciddi bir endişe nedeni“ diye tanımladı.
* UMUTSUZLAR ÇOĞUNLUKTA: Türklerin yarısı “yüksek seviyede bir ekonomik büyümeyi” ülkeleri açısından çok önemli bir hedef olarak görüyor. Ülkenin ekonomisini, “yoksul” ya da “çok yoksul” olarak nitelendirenlerin oranı yüzde 38. Gelecek 5 yılda kişisel ekonomik durumlarının iyileşmesini bekleyenlerin oranı ise sadece yüzde 34.
* YÜZDE 34’LÜK KESİM HAYATINDAN MEMNUN: Ekonomiyi “yoksul” olarak nitelendirenlerin yüzde 87’si ülkenin yanlış yöne doğru gittiğini savunurken, yaşamlarının gidişatından genel olarak memnun olduklarını belirtenlerin oranı ise sadece yüzde 34. Bu gruptakiler ayrıca, ülkenin kurumlarının ve liderlerin doğru şeyi yapacağı konusunda daha az güven taşıyor.
* KÜRT SORUNUNA BAKIŞ: katılımcıların yüzde 51’i, Türkiye’deki Kürtlere daha fazla yasal ve siyasi haklar verilmesine karşı oldukları belirtti.
* TERÖR CİDDİ SORUN: Ankete göre, ekonomiden başka terörizm de yaygın bir endişe kaynağı. Bu konuyu, “çok ciddi” bir sorun olarak nitelendirenlerin oranı yüzde 66.

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber