Twitter’a Fransız kalamadılar

Fransa hükümeti Twitter’da ‘Hashtag’ (etiket) yerine “mot-diese” (diyez kelimesi) kullanılmasına karar verdi. Edebiyatçı Hepçilingirler’in yorumu “Türkçe de İngilizce’ye teslim. TDK’nın çabası yok” dedi

Twitter’a Fransız kalamadılar

Fransa hükümetinin resmi sitesinde çarşamba günü yayınlanan karar gereğince bundan sonra Fransızlar Twitter kavramı “hashtag” yerine “mot-diese” (diyez kelimesi) tanımını kullanacak. Anglosakson kelimelerin Fransızca karşılıklarını bulmakla yükümlü Terminoloji ve Yeni Kelime Genel Kurulu’nun (Commission Generale de Terminologie et de Neologisme) yönlendirmesi neticesinde Fransız Twitter kullanıcılarının “mot-diese” kavramını kullanmaları için teşvik edilmesine karar verildiği açıklandı. Henüz bu kelimeyi kullanmayanlar için yasal bir yaptırım söz konusu değil.

Fransızlar dillerine düşkün
Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi, şair, yazar ve edebiyatçı Feyza Hepçilingirler “Fransızlar dillerine çok düşkün olduğu için İngilizce bir kavramın Fransızcasının kullanımının yasalaştırılması bu ülkede işleyecektir” yorumunda bulundu.
Türkiye’de İngilizce için tam bir teslimiyetin yaşandığını vurgulayan Hepçilingirler “Teknoloji için kullanılan ya da dilimize işlemiş İngilizce kavramların Türkçe muadillerini bulan kurumun Türk Dil Kurumu (TDK) olması gerekirdi. Ne yazık ki böyle bir çabası yok. Zaten sunduğu öneriler de tam olarak o kavramın anlamını karşılayamıyor” diyerek ‘Türkiye’deki dil bilincinin gelişmediğine’ vurgu yaptı.

Komik ama işe yarar mı göreceğiz
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Erkan Saka “İnternet kültürü ne kadar evrensel olsa da yerel kültürler de belirleyici olabiliyor.
Fransızlar internet ilk çıktığında da böyle bir çalışma içine girmişlerdi ama sonra genel ağa bağlandılar. Sonuçta “hashtag” evrensel kullanım kazanmış bir kelime olduğu için komik bir karar ama Fransız kullanıcıların neyi tercih edeceğini zamanla göreceğiz” dedi. Fransa’nın açık ve demokratik bir yapısı olduğunu söyleyen Saka, böyle bir yaptırım kararı alınsa dahi denetlenmesi sırasında zorluk çıkacağını dile getirdi.

Genç çobanın cesedi sulama kanalından çıkarıldıKonya'nın Hüyük ilçesinde, sulama kanalında boğulan yabancı uyruklu çobanın cansız bedeni kanalın suyunun kesilmesi sonrasında çıkarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber