Üç kişiden biri hipertansif

Türkiye’de 18 yaş üzerindeki her 3 kişiden 1’i hipertansiyon sorunuyla boğuşuyor. Hipertansiyonu olan hastaların ancak yüzde 55’i rahatsızlığından haberdar

Üç kişiden biri hipertansif

Türk Kardiyoloji Derneği, Türkiye’nin hipertansiyon karnesini açıkladı. Erişkin nüfusun yüzde 31.2’si hipertansiyon hastalığı pençesinde boğuşurken, kadınlardaki oran yüzde 36, erkeklerde ise yüzde 30. Yaşı 70 ve üzeri olan her 3 kişiden 2’si hipertansif hale gelirken, hipertansiyonu olan hastaların ancak yüzde 55’i rahatsızlığından haberdar. Uzmanlar, tansiyon aralığı 14/9 ve üzerinde olanların doktor takibinde olması gerektiğinin altını çiziyor. Türkiye’deki hipertansiyon sorununa dikkat çekmek için “Değerini Bil” projesi başlatan Kardiyoloji Derneği’nin Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, “Erişkin nüfusta her 3 erişkinden biri hipertansif ancak ülkemizde hipertansiyondan haberdar olma oranları da yeterli değil. Her 100 hipertansiyonlu vatandaşımızın 45’i tansiyonunun yüksek olduğunun farkında bile değil. Tanı alamayan hasta, tedavi de olamıyor. Hipertansiyonun belirtileri silik olabilir. Baş ağrısı, kulak çınlaması gibi genel belirtiler verir ancak kronik yükseklikte bu belirtiler olmayabilir. Bu durum tanı konmayan hastaların tedavisiz yaşamalarına yol açıyor. Ancak kronik kan basıncı yüksekliği kalp damar hastalığı, böbrek yetersizliği, kalp yetersizliği, beyin kanamaları ve felç için ana risk faktörü” diye konuştu.

Türk Kardiyoloji Derneği Gelecek Başkanı Prof. Dr. Vedat Aytekin ise vatandaşların üst kol ortası veya el bileğine yerleştirilen klasik, yarı otomatik veya otomatik bir cihaz sayesinde ölçüm yapabileceğini belirterek, “Ancak ölçüm hatalarını azaltmak için evde üst kol ortasına yerleştirilen otomatik cihaz kullanmak daha doğru olacaktır. İlk kullanımlarda birkaç kez tecrübeli, profesyonel bir kişinin ölçümü ile eş zamanlı karşılaştırma uygun olur” bilgisini paylaştı.

Üç kişiden biri hipertansif
‘Değerini Bil’

Hipertansiyon bilincini artırmak için Türk Kardiyoloji Derneği tarafından ‘Değerini Bil’ sloganı ile başlatılan kampanya, sosyal medya üzerinden yürütülecek. Bir yıl sürecek kampanyada tanı almamış hipertansiyon hastalarının ortaya çıkarılması ve uygun tedavilerinin yapılması hedefleniyor.

Her gün aynı saatte bu balonu uçuruyorlar! Onun sayesinde haberimiz oluyor...Türkiye'nin 9 noktasından her gün gökyüzüne salınan meteoroloji balonları, atmosferin her bir katmanından sıcaklık, nem, basınç, rüzgarın hızı ve yönüne ilişkin verileri anlık olarak tahmin merkezlerine bildirerek, hava tahmini oluşturulmasında önemli rol oynuyor. Meteoroloji balonlarının gökyüzüne bırakılma anı havadan görüntülenirken, Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri hava tahmini yapan balonlarla ilgili İHA’ya bilgi verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber