Geri Dön

‘Üçüncü kişi ihtimali yok’

Tecrübeli cinayet büro dedektifleri, Vatan Şaşmaz cinayetinin terk edilme sonucu işlendiğini düşünüyor. İçeriden sürgülü kapı ve pencereler de üçüncü kişi ihtimalini ortadan kaldırıyor

‘Üçüncü kişi ihtimali yok’

Sunucu Vatan Şaşmaz ile Filiz Aker’in cinayet ve intiharla sonuçlanan buluşmasının perde arkasındaki sırları emekli cinayet büro dedektifleri Milliyet’e değerlendirdi. Yıllarca cinayet büroda görev yapan Savaş Kurtbaba, Aker’in intiharıyla sonuçlanan cinayeti planladığına dikkat çekerek “Aker’in eldiven takması parmak izi bırakmama gayreti olarak yorumlandı. Ancak durum böyle değil. Kulanılan Smith wesson silah yarı otomatik değil. Horozu sürekli çekmek zorundasın. Bu da bir güç gerektirir. Kadınların el gücü nispeten zayıf olduğu için bazı durumlarda kadınlar eldiven gibi aparatlar takabiliyor.

‘Sonlandırma atışı’

Buna benzer pek çok cinayet çözdüğünü söyleyen Kurtbaba, “İki ay önce mezarını hazırlatmış. Hatta ‘siyah taşlı olsun’ demiş. Sonlandırma atışlarını da yapmış. Aker işi garantiye almış. Biz buna sonlandırma atışı deriz. Yeğeninin söyledikleri de bunu doğruluyor. Telefon kayıtları da incelenince ortaya çıkacaktır. Cinayetin para yüzünden işlendiğini düşünmüyorum. Anladığımız kadarıyla Aker’in beşeri ilişkileri oldukça güçlü. Silahın otele nasıl sokulduğuna ilişkin kilit konu bu. Cinayette üçüncü kişi ihtimali ise yok. Kapı içeriden sürgülü, pencereler de içeriden kapalı” değerlendirmesini yaptı.

‘Terk edilme sarsıntısı’

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’ndeki 12 yıllık görevinin ardından emekli olan komiser Tayyar Karakaya da eldeki bilgilerle cinayetin terk edilme duygusuyla işlendiği kanaatinde. Karakaya, “Anlaşılan o ki, Aker bazı şeyleri kaldıramamış. Gerek kamera kayıtlarına gerekse de elde edilen ilk bilgilerde bunu planladığı belli. Terk edilmişliğin vermiş olduğu sarsıntıyla yapılmış bir hareket olduğunu düşünüyorum” dedi.

130 bin dolar iddiası için ifadeler alınacak

Aker’in ağabeyi Sümer Bayer ve yakın çevresi tarafından ortaya atılan, ‘Aker’in Şaşmaz’dan alacağı vardı’ iddiaları sonrası güvenlik güçleri soruşturmaya derinlik kazandırdı. Polisin, iddialarda ismi geçen şahısların ifadelerine başvuracağı ve ilk planda Şaşmaz’ın annesi ile eski eşinin ifadelerinin alınacağı öğrenildi. Aker’in cezaevindeki ağabeyi Sümer Bayer, “Vatan’ın kardeşime 130 bin dolar borcu vardı. 2011’de, Vatan eski eşi Nurşen Kocayaş ile ABD’ye kardeşimin yanına gittiğinde bu parayı kendisinden borç alarak almıştı” demişti. Polis, bu iddiayı araştırmak için annesi Safiye Saydam ile eski eş Nurşen Kocayaş’a soracak.
Ağabey Bayer’in, “Kardeşime kumpas kurdular. Kumpasın içerisinde manevi kızım dediği eski manken Sevilay Öztürk, Vatan Şaşmaz ve Sevilay’ın sevgilisi bir banka müdürü var” sözleri üzerine de polisin eski manken Öztürk ile bankacı sevgilisinin de ifadesine başvuracağı öğrenildi. / FERİT ZENGİN İstanbul

İşte 6.8'lik depremin yeraltındaki sesiElazığ'da korku yaratan 6.8 büyüklüğündeki depremin yeraltındaki ses kaydı ortaya çıktı. ABD'de yeraltını inceleyen üniversite konsorsiyumu tarafından deprem anında kaydedildiği ifade edilen ses kaydı internet sitesinden paylaşıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber