UnutMADIM AKlımda

Madımak Oteli’nde yakılan 33 kişi, dün katliamın yıldönümünde anıldı. Mağdur aileler, Alevi dernekleri katillerin zaman aşımıyla kurtulmasına tepki gösterip ‘Ateş içimizde yanıyor’ dedi. Katliam kurbanlarından şair Metin Altıok’un kızı CHP’li vekil Zeynep Altıok 22 yıl sonra ilk kez babasının öldüğü yere geldi...

UnutMADIM AKlımda

Sivas’ta ateşe verilen Madımak Oteli’nde yaşamını yitiren 33 aydın ve sanatçı ile iki otel çalışanı, katliamın 22’nci yıldönümünde anıldı.

Sivas’a 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında kente gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisinin yanı sıra 2 de eylemci yaşamını yitirdi. Katliamın 22’nci yıl dönümü kapsamında dün yapılacak anma programı dolayısıyla kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kente girişte otobüs ve araçlar durdurularak bagaj kontrolü yapıldı. Ayrıca otobüslerde seyahat edenlerin kimlik kontrolleri yapıldı.

Acısı içimizi yakıyor

Sivas Valisi Alim Barut ve il protokolü mensupları ile Cem Vakfı Başkanı Ali Dağ Valilik önünden yeni adıyla İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi olan eski Madımak Oteli’ne yürüdü.

Vali ve beraberindekiler bina içerisinde olayda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı. Vali Barut, “Provokatörler maalesef amacına ulaşmış Sivas’ın alnına kara bir leke çalınmıştır” dedi.

15 bin kişi yürüdü

Alevi dernekleri öncülüğünde düzenlenen kitlesel anma gerçekleştirildi. Seyrantepe Ethembey Parkı’nda toplanan yaklaşık 15 bin kişi kortej oluşturarak 3 kilometrelik yürüyüşle Madımak Oteli’nin önüne geldi. Katliam kurbanlarının posterleri ile pankart ve dövizler taşıyan grup, ’Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Sivas’ın hesabı sorulacak’ sloganları attı. Olayda yaşamını yitirenlerin aileleri, Gezi olayları sırasında Ankara’da öldürülen Ethim Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük ile 70 CHP’li, 15 HDP’li milletvekili de Madımak’ın önüne geldi.

Anma etkinliği saygı duruşu ile başladı. Olayda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu. Kalabalık, ’Burada’ diyerek karşılık verdi.

Madımak kurbanlarından şair Metin Altıok’un kızı, CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’un yanı sıra anmaya HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Selin Sayek Böke, CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Ali Akyıldız, Tuncay Özkan, Madımak davasının müdahil avukatlarından CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, HDP milletvekilleri Müslüm Doğan ve Feleknas Uca da katıldı.

Hep yanacak...

Ölenlerin aileleri adına konuşan davanın müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan, zaman aşımı kararıyla ilgili “Bu insanlığa karşı bir suçtur ve insanlığa karşı suçlarda zaman aşımı olmaz. Şimdi Anayasa Mahkemesi’nde bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Madımak önüne kalabalığa hitabeden Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, “Madımak’ın zaman aşımına ’hayırlı olsun’ diyenler bize hareket etmektedir. Madımak, utanç müzesi yapılmadan her gün yanmaya devam edecek. Binadan iki katilin isimleri sökülmedikçe yanmaya devam edecek. Zaman aşımını tanımayacağız” dedi.

IŞİD ile aynı zihniyet

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, “22 yıl önce bu katliamı yapan barbarları Avrupa’ya da taşıyıp koruyup kolladılar. Dün Sivas’ta bizi katleden zihniyet ile bugün Rojava’da, Kobani’de, bütün dünya insanlığını katleden IŞİD barbarları aynı duyguya, aynı zihniyete sahiptir” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “2015 yılı çok mu güvenli? 1993 yılında ne tehlike varsa bugün de Aleviler, çağdaş aydınlar için o tehlike devam ediyor. O gün hunharca canımızı katledenler ne yaptıysa bugün IŞİD aynısını yapıyor” dedi.

Olaylarda yaşamını yitiren halk ozanı Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen, otel binası girişinde kapıyı yumruklayarak, “Olaydan sonra hastanede yattım ben 2.5 ay. Hiç birisi gelmedi sormadı. Ben otelin dördüncü katından ele ele tutarak indim aşağıya. İçim yanıyor” dedi.

Hasret Gültekin’in mezarına ziyaret
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, anma etkinliğinin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Sezgin Tanrıkulu ve CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’la birlikte Madımak’ta yaşamını yitiren halk ozanı Hasret Gültekin’in İmranlı ilçesi Han köyündeki mezarını ziyaret etti. Gültekin’in eşi Yeter Gültekin ve yakınlarının da katıldığı anmada duygulu anlar yaşandı.
Altıok 22 yıl sonra Madımak önünde
Madımak kurbanlarından şair Metin Altıok’un kızı, CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, olaydan sonra ilk kez Sivas’a gelerek anma etkinliğine katıldı. “UnutMADIMAKlımda” yazılı tişörtle binanın önünde duygulu anlar yaşayan Altıok, diğer kurbanların yakınları ile tek tek ilgilendi. Zeynep Altıok, şunları söyledi:
“22 yıl boyunca adaletsiz bir yolda acıyla, ağır bir yükle yürüdük. Ben 22 yıl buraya gelemedim. 22 yıl sonra artık başka bir sorumlulukla burada olmam anlamlı ve gereklidir, bir sorumluluktur. Bu nedenle de bugün ailelerimizle birlikte buradayım. 22 yıldır gelemediğim her sene bedenim olmasa da kalbim hep buradaydı. Bu mücadeleyi hep birlikte yürütüyoruz. Sonsuza kadar sürdüreceğiz. Gerçek suçlular bulunana, tüm siyasi faili meçhul cinayetler aydınlatılana kadar, tüm katliamlar adalete kavuşana kadar, Türkiye insanlık hakları yasasına kavuşana kadar, zaman aşımı kaldırılana kadar mücadelemiz sürecek.”
Ayrıştırmanın en acı örneği
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Madımak katliamı kurbanlarını Twitter hesabından andı. Kılıçdaroğlu, “22 yıl önce bugün Sivas’ta, toplumdaki ayrıştırmanın nelere yol açtığının en acı örneğini gördük. Kaybettiğimiz 33 canı rahmetle anıyorum” dedi. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da Twitter mesajında “Aradan geçen 22 yıla rağmen samimi bir yüzleşme ve özür yaşanmadı Madımak katliamına dair. Acı o nedenle her dem taze. Hasretle anıyoruz” ifadesine yer verdi. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Madımak katliamına ilişkin olarak, “Acılarımız dinmemiş, yüreklerimiz soğumamıştır” değerlendirmesini yaptı.
Katliam anlayışı sürdürülüyor
HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ 22 yıl boyunca Madımak’la yüzleşmeyi gerçekleştirecek bir siyasi iradenin ortaya konulmadığını belirtti. Yüksekdağ, “Son 13 yıl boyunca üstelik bu Sivas katliamını gerçekleştiren siyasi anlayışın biz Ak Parti hükümetinde sürdürüldüğünü, yaşatıldığını gördük. Geçen yıl bütün Alevi toplumunun ve demokrasiye inanan insanların vicdanını kanata kanata zaman aşımı kararı verildi” dedi.

Bir anda gözden kayboldu! Bir saat sonra acı haber geldiEskişehir'deki Porsuk Çayı'na düşen iki arkadaştan biri hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber