Uzun tatil başladı yollar kilitlendi

Ramazan Bayramı için yola çıkan tatilciler yolları kilitledi. Bazı yerlerde araç kuyrukları 30 kilometreye kadar çıktı. Yollar karadan ve havadan denetleniyor. İlk günkü kazalarda 13 kişi can verdi

Uzun tatil başladı yollar kilitlendi

Dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilinin başlamasıyla, önceki günden itibaren yola çıkan vatandaşlar bazı güzergâhlarda 30 kilometreye kadar çıkan uzun kuyruklar oluşturdu. Trafik ve Karayolları ekipleri ulaşımın aksamaması için yurt genelinde denetimlerini sıkılaştırırken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yoğunluk yaşanan İstanbul-Bolu güzergâhında havadan trafik denetimi yaptı ve D-100 Karayolu’nun Gerede-Karadeniz bağlantı yolu mevkiinde trafik denetimine katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da “Yollarda yaşanacak yoğunluk nedeniyle Bakanlık olarak kara, deniz, hava ve demir yollarında tüm önlemlerimizi aldık” dedi.

Sağanak yağmur

- Anadolu Otoyolu’nun Bolu kesiminde gece başlayan trafik sabah saatlerinde İstanbul’dan yola çıkanların oluşturduğu yoğunluk nedeniyle Gerede-Karadeniz bağlantı yolu zaman zaman durma noktasına geldi. Bölgede etkili olan sağanak yağmur da sürücüleri zorladı. Karadeniz illerine gidişi sağlayan D-100 Karayolu’nun Gerede-Karadeniz bağlantı yolu mevkiinde araç kuyrukları 10 kilometreye kadar ulaştı. Bazı noktalarda meydana gelen maddi hasarlı kazalar ve TIR’ların arıza yapması trafiğin durmasına neden oldu. Trafik ekipleri ulaşımın aksamaması için bölgede önlem alarak denetimlerini artırdı. Otoyol boyunca sabit ve gezici radarlı hız kontrolleri yapılırken, elektronik tabelalarla sürücüler hız limitlerine ve trafik kurallarına uymaları yönünde uyarıldı.

Soylu denetimde

İçişleri Bakanı Soylu da İstanbul-Bolu güzergâhında sahur vakti helikopterle havadan trafik denetimi yaptı. Soylu, daha sonra Karadeniz Bağlantı Yolu’nun Gerede-Karabük istikametinde yol uygulamasına katıldı. Yolda durdurulan araçların sürücü ve yolcularıyla sohbet eden Soylu, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Yollarda alınan güvenlik önlemleri ile ilgili bilgi veren Soylu, “Gerek emniyet gerekse jandarma ekiplerimiz hakikaten ülkenin her noktasında ciddi tedbirler alarak, ciddi uygulamalar yaparak 185 bin hem jandarma trafik, hem de emniyet trafik ekiplerimiz bayram sonuna kadar yoldalar. Bir özet vermem gerekirse her gün 9 bin trafik ekibi çalışacak” diye konuştu.

Anormal bir durum yaşanmadığını belirten Soylu, geçen yıl başlayan “Hatalı sürücüye kırmızı düdük” uygulamasının bu bayramda da sürdüğünü belirtti.

- İstanbul-Bursa Otoyolu ile Bursa-İzmir Karayolu’nda kilometrelerce araç trafiği oluştu. Durma noktasına gelen trafik, drone ile havadan görüntülendi. Trafiğin durma noktasına geldiği otoyolda, araç içlerinde saatlerce kalan vatandaşlar 30 dereceyi aşan sıcaklıkta zor anlar yaşadı.

- TEM yolu Kocaeli kesimin Ankara yönünde yoğunluk önceki gece başladı ve saatler ilerledikçe arttı. Dün sabah Derince ve İzmit kesimlerinde trafik durma noktasına geldi. Gültepe Tüneli ve Bekirdere Rampası’nda ulaşımın 3 şeritten 2 şeride düşmesi nedeniyle 10 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Araçlar 20-30 kilometre hızla giderken, dura kalka ilerleyebildi. D-100 Karayolu Ankara yönü ve Gölcük-Yalova arasındaki yolda da yoğunluk yaşandı.

- Çanakkale’de bayram tatilinin ilk gününde öğle saatleri itibariyle feribot iskelelerinde uzun araç kuyrukları oluştu. Çanakkale Boğazı ve Adalar hattında 17 feribot ile dolmuş seferi yapılarak kuyruklar eritilmeye çalışıldı.

- Yunanistan’a gitmek isteyen tatilciler de İpsala Sınır Kapısı’nda zaman zaman 5 kilometreye varan kuyruklarda bekledi.

- Ege Bölgesi’nin gözde turizm merkezi Bodrum girişinde de uzun kuyruklar oluştu. Trafik polisleri, ulaşımı koordine etti.

- Ankara’da Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yolcu yoğunluğu yaşandı. Biletlerinin günler öncesinden tükenmesiyle tatilciler bilet bulmakta zorlandı.

Bakan Turhan: Önlemleri aldık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ramazan Bayramı tatilinin başladığını, bu nedenle kara yolları başta olmak üzere, demir, deniz ve hava yollarında tüm önlemleri aldıklarını kaydetti. Turhan, TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla Ankara-İstanbul hattında bugün ve 8-9 Haziran’da ilave yüksek hızlı tren seferleri yapılacağını ifade etti.

KAZALAR ÜZDÜ

Bayram tatilinin ilk gününde yurt genelindeki yollarda meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 96 kişi de yaralandı. Yollarda trafik yoğunluğunun başladığı 31 Mayıs mesai bitiminden dün 16.00’ya kadar üzücü trafik kazaları meydana geldi.
Van’ın Erciş ilçesinde Esra Çiçekler yönetimindeki otomobilin, Erciş-Ağrı kara yolu Kocapınar Mahallesi yakınlarında iş makinesine çarpması sonucu 3 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı. Kayseri’nin Tomarza’da Fevzi Tektaş’ın kullandığı otomobille Davut Şaştım (40) kontrolündeki otomobil çarpıştı. Kazada, aynı aileden 3 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı. Diğer kazalarda da 7 kişi öldü, 88 kişi yaralandı.

Korku dolu anlar! 2 çocuğuyla yola savrulduAntalya'nın Alanya ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, takla attı. Kazada otomobili kullanan anne ve 2 çocuğu ile yanlarında bulunan 1 kişi, yola savrularak, yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber