Yağmur’un mutluluğu

Robot el kullanan 9 yaşındaki Yağmur hem karnesiyle hem de sahnedeki dansıyla alkışları aldı

Yağmur’un mutluluğu

Robotel Türkiye’nin simge isimlerinden olan 9 yaşındaki Yağmur Karaarslan, “pembe simli robotel”iyle çıktığı dans gösterisinde arkadaşlarıyla birlikte sahnenin tozunu attırdı. El ve ayak protezi ihtiyacı duyanlara, özellikle de çocuklara özel üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş robot el uygulamalarının ücretsiz paylaşıldığı Robotel Türkiye’nin özel çocuklarından biri olan Yağmur Karaarslan önceki gün iki mutluluğu bir arada yaşadı.

Simli ‘robotel’

Sağ eli doğuştan dirseğinden itibaren olmayan Yağmur, hem okulunda aldığı başarı belgesiyle gururlandırdı hem de aynı gece çıktığı sahnedeki “simli robotel”iyle yaptığı dans performansıyla göz doldurdu. Çok heyecanlı olan Yağmur ve arkadaşlarının dansı ayakta alkışlandı. Dansı çok sevdiğini söyleyen Yağmur, üç yıldır dans eğitimini sürdürüyor, birçok çocuğa ve aileye de başarılarıyla örnek oluyor.

Yağmur’un mutluluğu

Türkiye’nin yardım eli

Robotel Türkiye, protez ihtiyacı duyan bireylere özel ölçülerde üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş, ekonomik ve kullanılabilir robot el uygulamalarının paylaşıldığı bir oluşum. Beş yılda 3 bin gönüllüye ulaşan projenin amacı, uzuv eksikliği yaşayan çocukların “eksik değil özel hissetmelerini sağlamak.” Proje kapsamında şu ana kadar 120 çocuğa robot el yapıldı.

Yeni keşif 'Kara Leylek Kanyonu'Elazığ’da Keban ve Karaya Barajı’nın bağlantısında yeni keşfedilen 'Kara Leylek Kanyonu'nda, Türkiye’de nadir görülen çok sayıda kara leyleğin yuvasının olduğu ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber