Yargıtay’a 144 Danıştay’a 33 üye

HSYK, Yargıtay’a 144, Danıştay’a 33 yeni üye seçti. Yargıtay üyeliğine seçilen bakanlık bürokratlarının çokluğu ve 177 üyenin sadece 21’inin kadın olması dikkat çekti.

Yargıtay’a 144 Danıştay’a 33 üye

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yargı paketinin yürürlüğe girmesinin ardından Yargıtay’a 144, Danıştay’a 33 yeni üye seçti.
AYM’nin olası bir durdurma kararından önce yapılan seçimle, ağırlıklı olarak HSYK seçimlerinden önce cemaate karşı oluşturulan Yargıda Birlik Platformu’nda aktif olarak çalışan yargı mensupları seçildi.
Böylece platformu oluşturan ülkücü, sosyal demokrat ve hükümet yanlısı muhafazakar kanatlar üyelikleri paylaşmış oldu. 144 yeni Yargıtay üyesi arasında sadece 18, 33 Danıştay üyesinden ise 3’ünün kadın olması dikkat çekti.

Dink savcısı değişecek
Hrant Dink soruşturmasında Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Celalettin Cerrah’ın da aralarında olduğu dönemin polis müdürlerini şüpheli sıfatıyla sorgulayan savcı Yusuf Hakkı Doğan da Yargıtay üyesi oldu. Doğan’ın Yargıtay üyeliğine seçilmesinin ardından Dink soruşturması için başka bir savcı görevlendirilecek. Yargıtay üyeliğine seçilen şu isimler dikkat çekti:
- Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, eski TİB Başkanı Fethi Şimşek
- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ofisine dinleme cihazı yerleştirilmesi ile ilgili böcek iddianamesini hazırlayan Savcı Durak Çetin
- Mehmet Ağar’ın da aralarında olduğu Susurluk çetesi üyelerine yönelik açılan faili meçhul cinayetler davasına bakan Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Tekman Savaş Namlı
- Kozmik oda soruşturmasını yürüten Savcı Sadık Bayındır
- Faili meçhul cinayetler, Redhack gibi soruşturmaları yürüten, Sivas katliamı davasında sanıklar hakkında zamanaşımı isteyen Savcı Hakan Yüksel
- MİT soruşturmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan için, “dönemin Başbakanı” ifadesinin kullanıldığını ortaya çıkaran Ankara Başsavcı Vekili Murat Esen.

Dalgalı da üye seçildi
- Deniz Feneri soruşturmasında eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu sanıklar hakkında örgüt suçundan takipsizlik kararı veren ve Ethem Sarısülük’ün katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahbaz’la ilgili açılan ilk iddianamede, “meşru müdafayı taksirle aştığı” tespiti yaparak düşük ceza istediği için eleştirilen Ankara Başsavcı Vekili Veli Dalgalı
- İzmir’de TCDD İzmir Liman İşletmesi’ndeki rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından dönemin İzmir Başsavcısı Hüseyin Baş’ı arayarak soruşturmanın kapatılması yönünde talimat verdiği iddiasıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında hazırlanan fezlekeyle ilgili takipsizlik kararı veren İzmir Başsavcı Vekili Gökhan Karaburun
- 25 Aralık soruşturması ortaya çıktıktan sonra, Bakırköy Başsavcı Vekilliğine atanan Oktay Erdoğan.
- Yargıda Birlik Platformu’nun sosyal demokrat kanadını oluşturan ve Ergenekon soruşturması sırasında İşçi Partisi’ne katılan polislerle ilgili dava açarak dikkat çeken Ankara Savcısı Abbas Özden ile iş mahkemesi hakimi Gülsüm Mısır da seçilenler arasında yer aldı.

Tartıştığı üvey kardeşi tarafından bıçaklanarak öldürüldüİzmir'in Bayraklı ilçesinde, Efecan Demirtaş (25), tartıştığı üvey kardeşi Alper Demirtaş tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü. Alper Demirtaş (19) polis ekiplerince yapılan çalışmayla kısa sürede yakalanıp gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber