‘Yeni doğmuş bebek gibiyiz’

Türkiye’nin ilk ‘Bahar’ı hayata yeniden tutunan madde ve alkol bağımlısı kişiler için umut oldu. 16 yaşında uyuşturucuya başlayan ve 23 yıl uyuşturucu kullanan H.Ç. merkezdeki isimlerden biri. Şimdi 40 yaşında olan H.Ç. anlatıyor: “Arkamda koca bir enkaz var. Bahar ile beceri edindim. Ailemle aramı düzelttim” ODTÜ’de siyaset bilimi ve iktisat okudu. 1996’da mezun oldu. Finans sektöründe yükselen S.F., alkol bağımlısıydı. Eşini, işini kaybeden S.F. “Zirvedeydim, dibi gördüm. Burası hayata tutunmamı sağladı” derken, 53 yaşındaki T.Y. ise, “Yeni doğmuş bebek gibiyiz. Yürümeyi öğreniyoruz burada” diyor

‘Yeni doğmuş bebek gibiyiz’

İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde yer alan ‘Bahar Merkezi’ kapılarını Milliyet’e açtı. Alkol, madde bağımlılarını rehabilite edildiği merkezde kalanlar yeni meslekler ediniyor ve yeniden topluma kazandırılıyor. Türkiye’nin ilk Bağımlı Hastalar İçin Rehabilitasyon Merkezi (BAHAR) bir çok bağımlı hastanın da umudu olmuş durumda. Bugün söz, maddeden hastayı arındırmakla yetinilmeyen merkezde tedavi görenlerde...

‘Yalnızdım, başaramıyordum’

İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin içerisinde yer alan Bahar Merkezi, bir çok bağımlı hasta için yeniden hayata tutunduğu yer oldu. Merkezde ikinci baharını yaşadığını söyleyen isimlerden biri de 16 yaşında uyuşturucuya başlayan ve 23 yıl boyunca kullanan H.Ç. Şimdi 40 yaşında olan ve bir yıldır uyuşturucudan uzak bir hayat süren H.Ç., yaşadıklarını anlattı:

“Bir çok defa uyuşturucuyu bırakmaya çalıştım ama olmadı. 23 sene, dile kolay. Arkamda koca bir enkaz var. 23 sene sonra hayatımdan uyuşturucu çıkınca büyük bir boşluk oldu. Hiçbir şey yoktu hayatımda. Bu yaşıma kadar ne çalıştım ne bir sosyal hayatım oldu. Yalnızdım. Bir türlü başaramıyordum. BAHAR ile o eksiklerim giderildi. Bazı beceriler edindim. En önemlisi ailemle aramı düzeltip, onları geri kazandım.”

‘Hâlâ bir şansım var’

Ortadoğu Teknik Üniversitesi, ODTÜ siyaset bilimi ve iktisat bölümlerinden 1996’da mezun olan S.F., önce bir bankada 10 yıl çalıştı. Ardından özel sektörde finans müdürlüğüne yükselen S.F., alkol bağımlısı olunca hayatı bir anda altüst oldu. Eşini, işini ve ailesini kaybeden S.F., tedavi için gitmediği hastane kalmadı. Bahar en son geldiği yerlerden biri oldu. O da hayata yeniden “Merhaba” dediğini söylüyor. “Bütün sosyal hayatımı, iş hayatımı kaybettim” diyen S.F. “Ailem dağıldı. Eşim benden boşandı. Bir çocuğum var. Mahkeme annesine verdi çocuğumu. Zirvedeydim, ama dibi gördüm. Şimdi hastanede çalışıyorum. Bu da çok iyi bir şey. Çok daha kötü halde olabilirdim. En azından şimdi çocuğum büyürken onun yanında olabileceğim. Oğlum 7 yaşında. Eğer bu tedaviyi ben sürdüremeseydim çocuğumun büyüdüğünü göremeyecektim. Burası benim hayata tutunmamı sağladı. Hala bir şansım var. Bunu burada öğrendim” diyor.

‘Yürümeyi öğreniyoruz’

53 yaşında emekli T.Y., 38 yıl alkol kullandı. Son 15 yılında alkol sağlığından da etti. Bahar’ın kapısını çalan T.Y., haftanın 5 günü merkeze geliyor ve 1 yıldır alkol kullanmıyor. T.Y., merkezde çok mutlu olduğunu söyleyen isimlerden biri. Alkol bağımlısı olan S.K. ise gülümseyerek “Yeni doğmuş bebek gibiyiz. Yürümeyi öğreniyoruz burada” diyor.

‘Kendimizi iyi hissediyoruz’

Alkol bağımlısı D.E. ise, bağımlı olduğu dönemde kaybettiği özgüvenini merkezde geri kazandığını belirterek, “Bazen iş görüşmeleri oluyordu ama gidemiyordum. Çünkü kendime güvenmiyordum. Yeni üniversite mezunu gibi hissediyordum kendimi. Ama öyle değilim, benim 20 yıllık iş tecrübem var. İŞKUR ile yapılan yeni programla işe başladık hastanede. Şu anda bende dahil bir çok arkadaş kendimizi çok iyi hissediyoruz” sözleriyle, yeni hayatın da daha başarılı olacağına inandığını söylüyor.

‘Yeni doğmuş bebek gibiyiz’

‘Yeni doğmuş bebek gibiyiz’

‘Bahar ile nefes aldım’

Uzun yıllar madde kullanan G.D., son 5 yılda ailesinin durumdan haberdar olduğunu söylüyor. Çok sayıda hastaneye gittiğini, birçok yol denediğini anlatan G.D., Bahar’la birlikte hayatının değiştiğini anlatıyor:

“Topluma kendimi adapte etmek için çalıştım ama olmadı. Ama burada temiz kaldıkça aşama kaydediyoruz. Ben mutluyum burada. Bahar’ı seçtiğim için ailem beni sahiplendi. Bağımlı olmak bir katilden değersiz bir tecavüzcüden daha değersiz olmak değildir. Bu toplum maalesef bana bunu gösterdi. Ben çok kötü şeyler gördüm. Çok şükür Bahar ile nefes aldım.”

‘Kolluyor koruyor sarıyor’

Zamanı iyi yönetmek, dışındaki süre zarfında merkezde bağımlılara hobi de edindiriliyor. Ö.T. de merkezde hobi edinenlerden birisi. Madde kullandığı dönemde bir işle uzun süre uğraşmanın zor olduğunu belirten Ö.T., Bahar’da bu sorunun üstesinden geldiğini belirtiyor. Zaman geçtikçe keyif almayı öğrendiğini anlatan Ö.T., “Burası aile gibi insanı koruyor kolluyor, sarıyor. Eğer düşersen de ‘Sorun yok. Haydi kalkıyoruz’ deyip kaldırıyor sizi” diye konuştu.

‘Yeni doğmuş bebek gibiyiz’

Kalabalığı görüp geldi, otomobilini ırmakta buldu!Bartın’da, bir restoranda çalışan garson Sedat Bayrak’ın (36) ırmak kenarına park ettiği otomobil suya düştü. Kalabalığı görerek olay yerine gelen Bayrak, otomobilini ırmakta görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber