Yerli İHA’ya milli yazılım

Savunma sanayiindeki yerlileştirme çalışmaları ürün, sistem ve platformların yanında yazılım alanında da sürüyor. Son dönemde geliştirilen milli yazılımlar sahada yoğun şekilde kullanılıyor.

Yerli İHA’ya milli yazılım

Milli olarak geliştirilen, sınır ötesi harekâtlarda da görev yapan Coğrafi Analiz Sistemi, günde ortalama 5 bin güvenlik görevlisi tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Son olarak İHA’lara entegre edilen sistemle araçlar anlık takip edilip yönetilebiliyor, çeşitli analiz ve sorgulamalar yapılabiliyor, kamera görüntülerinden faydalanılmasına ilişkin ihtiyaç duyulan tüm işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Askeri platformlardaki yazılımların yabancı menşeli ve açık kaynak platformlar kullanılarak geliştirilmesi güvenlik konularında zaaf oluşturabiliyor. ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren PiriReis Bilişim Teknolojileri, bu ihtiyaçlardan yola çıkarak uzmanı olduğu harita ve coğrafi bilgi sistemi yazılımları alanında çözümler üretiyor.

Şirket Genel Müdürü Gökhan Dağgez’in verdiği bilgilere göre, bu çözümler arasında yer alan Coğrafi Analiz Sistemi (CAS), Türkiye’nin haritacılık ve coğrafi bilgi sistemi alanındaki yazılım ihtiyaçlarının tamamen milli imkanlarla karşılanabilmesi ve dışa bağımlılığın sonlandırılması amacıyla 15 yıllık çalışma, binlerce satır kod yazılarak 50 kişilik bir ekip tarafından geliştirildi. Bu yazılım platformu, savunma ve güvenlik amaçlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet birimlerine hizmet veriyor. CAS, günde ortalama 5 bin güvenlik görevlisi tarafından aktif şekilde kullanılıyor. CAS, son dönemde gerçekleştirilen sınır ötesi harekâtlarda da gerek sahada gerekse karargâhlarda başarıyla görev yaptı.

EFES-2018’de kullanıldı

PiriReis, son olarak Baykar ile görev yapan tüm İHA’ların anlık takibini sağlayan CAS’ın “Telemetri Modülü”nü geliştirdi. Daha önce TSK envanterinde bulunan ve kullanılan yurt dışı menşeli İHA’ların telemetri bilgisi, ilgili yabancı ülkeler tarafından sağlanmadığından, operasyonlarda görev yapan araçlar yerden takip edilemiyordu. Baykar’ın milli İHA’larıyla bu sorun ortadan kalktı ve CAS-Telemetri Modülü ortaya çıktı. Modüle en son kazandırılan yetenekle arazide görev yapan askerlerin ellerinde bulunan tablet vasıtasıyla, İHA görüntülerini anlık kullanması sağlandı. Bu yetenek, EFES-2018 tatbikatında başarıyla test edildi.

Evden gelen koku korkunç gerçeği ortaya çıkardıAdana'da yalnız yaşayan ve yaklaşık 10 gün önce yaşamını yitiren Mustafa Ağkurt (70), evinden yayılan kötü kokudan şüphelenip, polis ve çilingir yardımıyla eve giren komşuları tarafından bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber