‘Yunus parklarına gitmeyin’

Özge Özder, Aslı Tandoğan ve Ayça Varlıer öncülüğünde kurulan ve birçok ünlü sanatçının da üyesi olduğu Bana Göz Kulak Ol (BGKO) Duyarlı Yaşam Derneği, gösteri amacıyla yunusların parklarda esaret altında tutulmasına karşı farkındalık filmi çekti.

Bennu Yıldırımlar, Ceyda Düvenci, Demet Evgar, Levent Üzümcü, Mert Fırat gibi isimlerin rol aldığı filmde yunus parklarına gidilmemesi çağrısında bulunuluyor.
‘Benim Bir Dostum Var’ adlı iki dakikalık spot filmde gönüllü olarak yer alan sanatçılar, hayvanların esaret altında olmasına karşı mesajlar veriyor.

‘Hayvan esaretine hayır’
2009’da ‘En İyi Belgesel’ Oscar’ını alan ‘The Cove’ adlı filmde olduğu gibi yunus parkları için avlanan yunusları hatırlatan filmi Canbert Yergüz yönetti. BGKO Duyarlı Yaşam Derneği ilk olarak 2012’de düzenlediği ‘Yunusların Özgürlüğü için 50 Sanatçıdan Islak İmza’ kampanyası ile yunus parklarının perde arkasını duyurmuş, Kaş’taki parkın kapanmasında ve kamuoyu tepkisi yaratılmasında büyük rol oynamıştı.
BGKO ve PToT Film tarafından çekilen spot film ile “Hayvan esaretine hayır” kampanyasına başlamayı hedefleyen sanatçılar, Alican Yücesoy, Aslı Tandoğan, Bennu Yıldırımlar, Binnur Kaya, Ceyda Düvenci, Demet Evgar, Kenen Ece, Levent Üzümcü, Mert Fırat, Özge Özder, Selin Demiratar, Serkan Altunorak ve Yasemin Allen’den oluşuyor.

Kaçırılan ikinci kaptanın ağabeyi konuştuKamerun'un Douala Limanı'ndan Fildişi sahilinde bulunan Abidjan Limanı'na gitmekte olan Paksoy-1 isimli Türk yük gemi personeli korsanlar tarafından kaçırıldı. Kaçırılanlar arasından bulunduğu öğrenilen geminin 2. kaptanı olan Ersin Yılmaz'ın ağabeyi konuştu.Kaçırılan 10 mürettebatın arasında bulunduğu belirtilen geminin ikinci kaptanı Ersin Yılmaz'ın ağabeyi Muhsin Yılmaz, "İkinci kaptan Ersin Yılmaz'ın abisiyim. Dün haberimiz oldu. Ne yapacağımızı bilemedik. Hemen şirketle telefon bağlantısı yaptık. Onlar da bize gece yarısı gemiye silahlı korsanların baskın yaptığını ve onun haricinde herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını ve haber beklediklerini söylediler. Sağlık durumuyla ilgili hiç bir bilgimiz yok. Bugün öğrendiğimiz, 10 tane mürettebatı kaçırmışlar ve onlar içinde benim kardeşim de var. Kendisi 20 senedir denizci, 20 senedir kaptan. Böyle bir şey ilk defa başımıza geldi. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Kendisiyle Cuma günü telefonda görüştüm. Yola çıkacağını söyledi bana. 3 günlük yol olduğunu, Kamerun'dan Fildişi Sahili'ne gideceklerini söyledi. Pazartesi günü Fildişi Sahili'nde olacaklarını söyledi bize. Ondan sonra da haber alamadık kendisinden." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber