Yürüyüşe katılanlara 77 TL’lik trafik cezası

CHP’li Ağbaba, Malatya’da sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarına katılanların evlerine Trafik Şubesi tarafından 77 TL’lik ceza kesildiğini söyledi...


CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba bir süredir Malatya’da sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarına Malatya Emniyeti Trafik Şubesi’nce ceza kesildiğini kaydetti. Ağbaba, eyleme katılan vatandaşlara “Trafiği tehlikeye düşürecek hareketlerde bulunma” gerekçesiyle 77 TL’lik ceza kesildiğini belirtti. Bu uygulamanın zamanlamasına da dikkati çeken Ağbaba, 17 Aralık operasyonunun ardından yapılan yürüyüş ve anmalara ceza kesildiğini ifade ederek, “19 Aralık 2013 tarihinde KESK üyelerinin eşit bütçe talebi için yaptığı yürüyüşe katılanlara, 29 Aralık 2013 tarihinde İnsan Hakları Derneği üyelerinin katıldığı Uludere-Roboski katliamı anma etkinliğine katılanlara ve 18 Ocak 2014 günü Hrant Dink’i anma etkinliğine katılan demokratik kitle örgütü temsilcilerine 77 TL’lik ceza makbuzu gönderildi” dedi.

‘Demek ki ellerinde liste var’
Ağbaba şöyle devam etti:”Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin kontrolünde ve bilgisiyle gerçekleştirilen eylemlerin hemen ardından Trafik Şube Müdürlüğü tarafından evlere gönderilen cezalar kabul edilemez. Yolda yürüyen kişilerin polis kameralarından tespit edilerek evlerine Maliye aracılığıyla ceza tutanaklarının gönderilmesi fişlemenin en bariz kanıtıdır. Demek ki Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde eylemlere katılan kişilerin resimlerinin, isimlerinin ve adreslerinin yer aldığı bir liste var. Kesilen cezalar en demokratik haklardan biri olan yürüyüş hakkını, düşünce ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulamadır. Bu cezalar AKP’nin Türkiye’yi adım adım faşizme taşıdığının kanıtıdır. İktidar bugüne kadar demokrasi mücadelesine karşı her türlü şiddet yöntemini uyguladı. TOMA’larla, biber gazlarıyla, plastik mermilerle sokağa çıkan halka saldırdı. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de, demokratik haklarını kullanan insanlara para cezaları yollamaya başladı. Maddi durumu iyi olmayan emekçiler bu yeni yöntemle sindirilmeye çalışılıyor.”

22 Kasım 2019 Haftanın Özeti22 Kasım 2019 Haftanın Özeti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber