‘Yüzyılın definesi’ son anda kurtarıldı

Elmalı’daki kaçak kazılarda bulunan ve ‘7 adet Elmalı Sikkesi’nin de arasında olduğu tarihi eserler antikacı kılığına giren Ankara polisi tarafından kurtarıldı. Tarihi eserler müzeye teslim edildi

‘Yüzyılın definesi’ son anda kurtarıldı

Ankara polisi, son dönemlerin en önemli tarihi eser operasyonlarından birine imza attı.
Polis, elinde önemli tarihi eserler olduğunu ve bunları satmak istediğini söyleyen bir kişinin, bazı koleksiyoncular ile görüştüğünü tespit etti. Bunun üzerine antika koleksiyoncusu kılığına giren polisler, elinde tarihi eser olduğunu söyleyen E.A. ile irtibata geçti. E.A. ile Gölbaşı’nda buluşan polisler, şüpheli ile elindeki eserler için pazarlığa başladı. E.A.’nın elinde 7 adet Elmalı Sikkesi, Sümer dönemine ait bir adet heykelcik ile yine aynı döneme ait 5 adet mühür olduğunu söyledi. E.A. Elmalı Sikkelerinin her biri için, koleksiyoncu kıılığındaki polislerden 500 bin TL istedi. E.A. ayrıca diğer tarihi eserler için de dudak uçuklatan rakamlar talep etti. E.A., alıcı kılığındaki polislerin fiyatları kabul etmeleri üzerine elindeki tarihi eserleri ortaya çıkardı. Bunun üzerine E.A. polisler tarafından gözaltına alındı.

‘Süs eşyası zannediyordum’
Ele geçirilen eserler incelenmek üzere müzeye gönderildi. Yapılan incelemede 7 adet sikkenin orjinal Elmalı Sikkesi, heykel ve mühürlerin de orjinal olduğu anlaşıldı. E.A. ifadesinde, “Değerli olduklarını bilmiyordum. Süs eşyası olarak satılabileceğini düşünmüştüm. Ben de bunları Şanlıurfa’dan tanımadığım birinden almıştım” şeklinde konuştu. E.A. emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildiği adliyede savcılık sorgusunun ardından serbert bırakıldı.

Heykel vurguncularına darbe
Ankara polisi, bir diğer operasyonda da ellerindeki Artemis heykelini satmak isteyen, A.R.M., Y.K. ve F.D.’yi de gözaltına aldı. Şüpheliler heykeli kaçak kazı sırasında bulduklarını ve satmak istediklerini söyledi. 3 zanlı savcılık sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Şüphelilerin elindeki heykele el konularak, incelenmek üzere müzeye gönderildi.

Elmalı Sikkeleri
1984 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinin Bayındır köyünde yapılan kaçak kazılar ile bulunan yüzyılın definesi Elmalı Sikkeleri, o bölgede bulunan bütün şehir devletlerinin paralarını içeriyor. Söz konusu sikkelere yüzyılın definesi denilmesinin en önemli nedeni de Yunanlılar’ın Persler’i yendikleri için bir anı parası çıkarma kararı almaları ve normal olarak o zamanın para birimi için en fazla 4 drahmi değeri biçilirken; anma nedeniyle 10 drahmililk paranın çıkarılmış olması olarak gösteriliyor. Kaçak kazılar sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçırılan Sikkeler, yoğun diplomotik girişimler ile tekrar ait olduğu Anadolu topraklarına geri döndü. Elmalı Sikkeleri 2009’da Antalya Arkeoloji Müzesi’nde ziyarete açıldı. 1900 parçadan oluşan Elmalı definesine ait 1679 parça sikke Antalya Müzesi’nin ikinci katında sergileniyor.

Av tüfeğiyle dehşet saçtılarAdıyaman'da 3 katlı eve kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından otomobilden av tüfeği ile ateş açıldı. Saldırıda yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber