Zahid Akman’a 1 yıl hapis

Aralarında RTÜK Başkanı Davut Dursun ileeski RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da bulunduğu 6 sanığa ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlamasından 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi

Zahid Akman’a 1 yıl hapis


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun ve eski RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığa, ‘yargı kararlarını mükerreren uygulamadıkları’ gerekçesiyle ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlamasından 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi. Sanıkların cezasını ertelemeyen ve hükmün açıklanmasını geri bırakmayan mahkeme, Akman hakkında, “resmi evrakta sahtecilik” suçundan ayrıca suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti.
Ankara 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, müdahil Cengiz Özdiker ve avukatı Nadire Özkaya ile sanık avukatları katıldı. Hâkim Sait Çağlar, eski RTÜK üyesi Ak Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya ile ilgili evrakın ayrılarak, ayrı bir esasa kaydedildiğini bildirdi.

‘Atama usule uygundu’
Sanık Zahid Akman’ın avukatı Hakan Yıldız da müştekinin, onlarca mahkeme kararının uygulanmadığını ileri sürmesine rağmen müvekkilinin, iddianamede 3 eylemden cezalandırılmasının istendiğini ileri sürdü. Hâkim Sait Çağlar, esas hakkındaki savunmaların tamamlanmasının ardından, kararını açıkladı. RTÜK Başkanı Davut Dursun ve üye Taha Yücel ile eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve eski üyeler Abdulvahap Darendeli, Şaban Sevinç, Paşa Yaşar hakkında zincirleme olarak “görevi kötüye kullanma” suçundan ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, takdiri indirim uygulayarak, sanıkların cezasını 1 yıl 15 güne indirdi.

Cezalar ertelenmedi
Eski üye Arif Merdol’a ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıl hapis cezası veren mahkeme, bu cezayı, 8 aya düşürdü. Merdol’un hapis cezasını, başka yaptırımlara çevirmeyen mahkeme, ‘pişmanlık gözlenmemesi, yeniden suç işlemeyecekleri yönünde olumlu kanaat oluşmadığı’ gerekçesiyle, sanıklar hakkında verilen cezaları ertelemedi ve hükmün açıklanmasını geri bırakmadı.

Yolsuzluk kavgası
RTÜK, yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ile ilgili olarak yapılan haberler nedeniyle Habertürk, Bugün, Samanyolu, Cem TV, Halk TV, Sokak tv. gibi birçok kanala ceza yağdırdı. Ak Parti kontenjanından seçilen üyelerin ceza verilmesi tavrına MHP’li üye tepki gösterdi. Sert tartışmanın yaşandığı toplantıda, fiziki müdahaleye ramak kaldı.

Akman hakkında suç duyurusu
Sanıkların, cezaları tamamlanıncaya kadar belli haklardan yoksun bırakılmasına hükmeden mahkeme,
Özdiker’in 20 Nisan 2006’daki bir atamasıyla ilgili dönemin RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın, karşı oyu olmadığı halde 20 Nisan 2009’da Adulvahap Darendeli tarafından mahkeme dosyasına sunulan belgedeki yazılı muhalefet şerhinde imzasının bulunduğu gerekçesiyle Akman hakkında, ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçundan suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Ayrıldığı sevgilisini vurup intihar ettiKuşadası’nda emlakçılık yapan sevgilisini pompalı tüfekle yaralayan bir kişi, olaydan bir saat sonra kendini vurarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan yaralı kadının hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber