Zehirde ‘Balkan’ rotası değişmiyor

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu’nun “2018 Raporu” dünya ile aynı anda Üsküdar Üniversitesi’nde açıklandı. 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri BM Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı olan Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy’un açıkladığı raporda, Türkiye’ye yönelik 20 atıf ve tespit yer alıyor.

Zehirde ‘Balkan’ rotası değişmiyor

Raporda 2016’ya göre haşhaş ekimi alanlarının Türkiye dahil dünya genelinde azaldığı ancak morfince zengin afyon hammaddesi stokunun en büyüğünün (725 ton morfin eşdeğeri stokun 161 tonu) Türkiye’nin elinde bulunduğu belirtildi. Raporda, Afganistan kaynaklı olan, Batı ve Orta Avrupa ülkelerini hedefleyen opiatların (eroin, morfin, afyon) başlıca Balkan yolunu kullandığı ve yolun İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye ve Balkan ülkeleri üzerinden geçtiğine atıf yapılırken, Türkiye’de ele geçen eroin ile asetik anhidrit miktarlarındaki artış yüzünden 2017-2018 döneminde Avrupa piyasalarına giren eroin miktarında yükselme görüleceği belirtildi. Türkiye’de 2016 yılında 5.5 ton eroin yakalanırken 2017’de bu rakamın 17.7 tona yükseldiği, 2018 Ocak ve Haziran ayları arasında 9.5 ton eroin yakalandığı belirtildi.

İran kamyonları

İran’dan yola çıkan, İran plakalı kamyonların Türkiye üzerinden hedef piyasaların bulunduğu Avrupa’ya geçişlerinde artış gözlendiği belirtilen raporda, Türkiye’de ele geçen afyonun Avustralya, Kanada ve ABD piyasalarını hedeflediği belirtildi. Kuzey Irak’ta eroin imalatının gerçekleştiğine dair işaretler olduğu ifade edilen raporda, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye giren eroin yakalamalarında artış gözlendiği, Irak’a gitmekte olan ciddi miktarda asetik anhidritin Türkiye’nin batı sınır bölgesinde ele geçmesinin bu durumu desteklediği açıklandı.

Türkiye’de artış var

- Türkiye’de yakalanan Cannabis (esrar) miktarının ciddi artış gösterdi. 2016 yılında ele geçen 36 tona karşılık, bu rakam 2017 yılında 81 tona erişti.

- Kenevir bitkisi miktarında ise azalma oldu. 2016 yılında 110 ton kenevir ele geçerken, 2017 yılında bu rakam 94 ton olarak gerçekleşti.

- Türkiye ciddi biçimde esrarın daha etkili biçimi olan ‘skunk’ adlı uyuşturucu kaçakçılığı ile karşılaştı. Bir önceki yıla göre dört kat artışla 2017 yılında 6.5 ton skunk yakalandı.

- Türkiye’de 2016 yılında 845 kilogram kokain ele geçti, 2017 yılında bu miktar 1.5 tona yükseldi.

- Türkiye, ‘captagon’ kaçakçılığında transit ülke. Captagon’un başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’da imal edildi. Captagon kaçakçılığını terörist ve isyancı gruplar yürütüyor.

Ankara'da üçlü zirveCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katıldığı Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber